×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
ضرورت ارتقای مهارت‌های شغلی بانوان

اقتصادتهران: مشاور امور زنان و خانواده وزارت کار بر لزوم توانمندسازی و ارتقای مهارت‌های شغلی بانوان تاکید کرد و از زنان قالیباف، زنان هنرمند و شاغل در صنایع دستی، زنان خانه دار و زنان و دختران دانشجو به عنوان چهار گروهی نام برد که در برنامه جذب بیمه شدگان جدید وزارت کار قرار دارند.

به گزارش ایسنا، افزایش سهم زنان از پوشش حمایت‌های اجتماعی و بهره مندی از بیمه تامین اجتماعی از جمله نشانه‌های بهبود فضای کسب و کار برای جامعه زنان است؛ در سال‌های گذشته سهم زنان بیمه شده افزایش یافته و این مساله حاکی از رشد سهم زنان در بازار کار رسمی است.

به اعتقاد کارشناسان، صرفنظر از افزایش نرخ مشارکت رسمی زنان در اقتصاد مولفه‌های دیگری موجب بالا رفتن سهم زنان از پوشش تامین اجتماعی شده که یکی از آنها بیمه‌های مختص زنان است.

برخورداری از بیمه تامین اجتماعی برای زنان که آسیب‌پذیری بیشتری در مقابله با حوادث و  بحران‌هایی همچون پیری و از کارافتادگی و بیماری دارند، نوعی امنیت زیستی و شغلی بیشتر برای زنان به شمار می‌رود.

وحیده نگین مشاور امور زنان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه ارتقاء و پایش شاخص های عدالت جنسیتی در حوزه‌های مختلف این وزارتخانه تاکنون با موفقیت به اجرا درآمده است، می‌گوید: در حوزه سلامت و تندرستی، فعالیت ها و اقدامات متعددی انجام شده که اهم آنها شامل رصد و تطبیق برنامه‌ها و طرح‌ها در ارتباط با شاخص‌های عدالت جنسیتی، ارتقاء و افزایش جذب بیمه شدگان جدید و غربالگری سلامت جسمی و روانی زنان سرپرست خانوار است.

وی از چهار گروه زنان نام می‌برد که جامعه هدف وزارت کار را در بحث بیمه تشکیل می‌دهند و می‌گوید: در جذب بیمه شدگان جدید، قالیبافان، زنان خانه‌دار، زنان و دختران دانشجو، بانوان هنرمند و زنان شاغل در گروه صنایع دستی را با جدیت دنبال کرده‌ایم و در طرح غربالگری سلامت جسمی و روانی نیز زنان سرپرست خانوار، بدسرپرست، خود سرپرست و زنان کارگر را مدنظر قرار داده‌ایم.

آنطور که مشاور امور زنان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: توانمندسازی شغلی زنان سرپرست خانوار از جمله اقداماتی است که در حوزه توانمندسازی و ارتقاء مهارت‌های شغلی زنان به انجام رسیده و این طرح علاوه بر زنان سرپرست خانوار، دختران مجرد بیکار ۴۵ تا ۵۵ ساله را تحت پوشش قرار می‌دهد.

نگین در عین حال حمایت از تعاونی‌ها و تشکل‌های بانوان را از دیگر برنامه‌های وزارت کار برشمرده و برگزاری نشست مشترک با نمایندگان تشکل‌های کارگری بانوان، حمایت از تشکیل و توسعه تعاونی‌های سه دهک اول درآمدی و کمک به ایجاد و گسترش تعاونی‌های زنان را از جمله اقدامات صورت گرفته در این بخش عنوان می‌کند.

نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال های اخیر همواره صعودی بوده است به نحوی که این نرخ از ۱۳.۴ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۵.۵ درصد در سال ۱۳۹۸ ارتقاء یافته اما در نیمه اول سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا این نرخ به ۱۴.۱ درصد کاهش یافته است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false