×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
صنعت برق؛ به سوی خودکفایی کامل گام بر ‌می‌دارد

اقتصادتهران: صنعت برق یکی از صنایعی است ایران در آن به خودکفایی رسیده به گونه‌ای که دست اندرکاران این صنعت توانسته‌اند علاوه بر تامین نیاز داخلی، مازاد آن را به کشورهای همجوار صادر کنند. این در حالی است که در گذشته، معمولا مصرف کنندگان، با نا‌آگاهی از هزینه‌های نامتعارفی که این صنعت می‌تواند از خود برجا بگذارد در مصرف برق، مدارا نمی‌کردند اما در چند سال اخیر و به مدد افزایش آگاهی‌های عمومی و نیز تبلیغات گسترده در این خصوص و نیز با همراهی خوب مردم و نیز اعمال روش‌های بهره وری صنعت برق برق توانسته خود را سرپای نگه داشته و ارائه خدمت کند.

این در حالی است که هفته گذشته سخنگوی دولت خبری مبنی بر معافیت ۳۰ میلیون نفر از اقشار کم درآمد نسبت به بهای برق خبر داد که در قالب تصویب دولت خبر داد و پیش از آن نیز رئیس جمهوری با ابراز خرسندی از مصوبه دولت برای رایگان شدن برق ۳۰ میلیون نفر از جمعیت ایران گفته بود که این مصوبه که طی دو ماه آتی اجرا می‌شود، هدیه دولت به مردم کشورمان و به‌ویژه ساکنان روستاها است که عمدتا جزو خانوارهای کم مصرف برق هستند.

اما هیئت وزیران، با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و معطوف‌نمودن پرداخت یارانه به خانوارهای نیازمند، آیین نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور، موضوع منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها را به تصویب رساند.

مطابق این آیین نامه، وزارت‌خانه های نفت و نیرو مکلفند از طریق شرکت های تابعه ذی‏ربط تمامی دریافتی های (منابع) مربوطه را از طریق حساب های مفتوحه خزانه داری کل کشور نزد بانک مرکزی به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه ‏ها واریز نمایند. سازمان هدفمندسازی یارانه ها نیز مکلف است به ازای هر ردیف از دریافتی‌های فوق، نسبت به افتتاح حساب نزد بانک مرکزی با هماهنگی خزانه داری اقدام نماید.

خزانه داری کل کشور نیز موظف است سهم عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را به حساب سازمان امور مالیاتی نزد خزانه داری واریز کرده تا سازمان امور مالیاتی عوارض مذکور را به حساب وزارت کشور برای پرداخت به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز نماید.

هم‌چنین، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی نسبت به شناسایی سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران، با ارائه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند. سازمان هدفمندسازی یارانه ‏ها نیز پس از اعلام وزارت تعاون می بایست نسبت به حذف یارانه خانوارهای اعلامی (در اولین نوبت) اقدام نماید.

لازم به ذکر است، خانوارهای حذف شده می‌توانند نسبت به اعتراض در خصوص قطع یارانه خود و افراد تحت تکفل با اعلام رضایت از دسترسی وزارت یادشده به کلیه اطلاعات بانکی و ارائه اطلاعات و مستندات لازم اقدام نمایند. وزارت مذکور نیز مکلف است پس از بررسی مستندات ارائه‌شده، اسامی سرپرستان خانوارهای واجد شرایط دریافت یارانه نقدی را مجددا به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام نماید تا در اولین نوبت، پرداخت یارانه نقدی آن‌ها برقرار شود.

این در حالی است که گفته می‌شود لایحه بودجه ۱۴۰۰ با خارج کردن منابع صنعت برق از مسیر تبصره ۱۴ رفع مشکلات این صنعت را هدف قرار داده است به طوری که باقی ماندن منابع مالی صنعت برق در ذیل تبصره ۱۴ مشکلات زیادی برای این صنعت ایجاد کرده که تداوم آن می توانست به بحران در این صنعت انجامد.

به بیان دیگر تصمیم دولت برای تغییر این مسیرکمک به توسعه هرچه بیشتر صنعت برق است و انتظار می‌رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم با تصویب این لایحه گامی مهم در جهت کمک به صنعت برق بردارند.

بهره مندی ۳۰ میلیون نفر از برق مجانی در حالی است که به نظر می‌رسد کاهش مصرف برق در بخش خانگی به ویژه برای پر مصرف‌ها یکی از اهداف اصلی طرح برق امید است که به گفته سخنگوی صنعت برق در این طرح از عرضه پنل‌های خورشیدی برای استفاده روی کولرهای آبی استفاده می‌شود که استفاده از این پنل‌ها، ۲۰ درصد کاهش مصرف برق را به همراه دارد. این طرح از ابتدای آبان اجرایی شده به مشترکان پرمصرف شش ماه فرصت داده شده که مصرف خود را کاهش دهند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false