×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
صندوق توسعه ملی ایران در جایگاه بیستم صندوق‌های ثروت ملی دنیا

رئیس سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی آخرین موجودی صندوق را ۵۴٫۶ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: تاکنون تأمین مالی ۳۷۶ پروژه را به ارزش ۲۳٫۶ میلیارد دلار را صندوق توسعه ملی پذیرفته است.

به گزارش خبرنگار فارس، محمدرضا فرزین صبح امروز در مراسم تودیع خود و معارفه سیدصفدر حسینی رئیس هیات عامل جدید صندوق توسعه ملی که با حضور رئیس دفتر رئیس جمهور انجام شد، اظهار داشت: صندوق توسعه ملی صندوق بخش خصوصی است و وظیفه تثبیت کنندگی اقتصاد را دارد، منابع آن را باید برای نسل‌های آینده حفظ و به سرمایه‌های پربازده حفظ کرد.

فرزین افزود: طی یک سال و نیم مدیریت من بر صندوق اولین کاریم بود که صندوق هویت یک نهاد مستقل مالی را پیدا کند بنابراین تلاش کردیم نظام‌نامه‌ها، مقررات و آیین‌نامه‌های آن را تدوین کنیم، ساختار صندوق متناسب با ساختار صندوق‌های ثروت ملی دنیا اصلاح شد، صندوق کارشناسی‌بر است و ۳۰ کارشناس ارشد اقتصادی را جذب صندوق کردیم.

فرزین از برگزاری همایش صندوق توسعه ملی با حضور نهادهای بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول، اوپک و بانک جهانی خبر داد و گفت: این همایش آبان ماه در کیش برگزار می‌شود در این همایش ما تلاش داریم که صندوق توسعه ملی ایران را به دنیا معرفی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را پیدا کنیم.

وی گفت: صندوق در حال حاضر عضو مجمع صندوق‌های ثروت ملی است و مجمع این صندوق‌ها در سال ۲۰۱۵ در ایران برگزار خواهد شد.

رئیس سابق صندوق توسعه ملی افزود: منشور اخلاقی صندوق را تدوین کردیم این منشوری است که همه صندوق‌های دنیا دارند و در آن اعلام می‌شود که صندوق در چه حوزه‌ای سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

وی گفت: این باعث شد ما سال گذشته رتبه شفافیت ما ۲۹ رتبه ارتقا یافته، الان به لحاظ شفافیت که رتبه ۳۱ را داریم و به عدد ۵ رسیدیم.

فرزین ادامه داد: به لحاظ دارایی صندوق توسعه ملی در بین صندوق‌های ثروت ملی دنیا رتبه ۲۰ را دارد. مجموع واریزی از محل مالی نفت، گاز و میعانات گازی ۵۰٫۶ میلیارد دلار بوده و در شرایط سخت سالهای اخیر که روزهای مبادای کشور بود منابع صندوق جایگزین فاینانس‌(وام) های خارجی شد.

وی گفت: بر این اساس تاکنون ۱۰ میلیارد دلار به نفت، ۳٫۴ میلیارد دلار به پتروشیمی، ۲٫۴ میلیارد دلار به نیروگاه‌ها و یک میلیارد دلار به صنایع سیمانی اختصاص داده شده است.

وی مجموع پروژه‌های پذیرفته شده توسط صندوق را تاکنون ۳۷۶ پروژه به ارزش ۲۳٫۶ میلیارد دلار عنوان کرد.

رئیس سابق صندوق توسعه ملی تأکید کرد: تلاش ما این بوده است که بتوانیم برای پروژه‌ها گشایش اعتبار صورت گیرد و بر این اساس ۷۶ پروژه را توانسته‌ایم پوشش اعتبار کنیم و ۷ میلیارد دلار گشایش اعتبار داشته باشیم.

فرزین خاطرنشان کرد: در بخش ریالی در سال ۹۰ ، ۱۰ درصد به کشاورزی و ۹۱ و ۹۲، ۲۰ درصد به کشاورزی و صنعت اختصاص یافت و تاکنون ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه‌های صنعت کشاورزی اختصاص دادیم که افزون بر ۹۰ هزار پروژه کشاورزی منابع اختصاص یافت و ۱۰۷ هزار پروژه از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کردند که نقش مؤثری در رشد اشتغال کشور داشته است.

فرزین تأکید کرد: در طول تصدی‌ام در صندوق به دو اصل اعتقاد داشتم اول اینکه طبق قانون عمل کنم، نکته بعد تلاش کردم صندوق را با اصول حرفه‌ای مدیریت کنم .

 

true
برچسب ها :
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches