×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
صادرات ۶ میلیون تن محصول کشاورزی در ۹ ماه امسال

اقتصادتهران: وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ۹ ماه امسال ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصول کشاورزی صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۲۲ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایرنا، کاظم خاوازی در جلسه علنی دیروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی، افزود: شاخص‌ها و عملکردهای این بخش نیز در جهت تایید موضوع توسعه امنیت غذایی است، به گونه‌ای که امروز با وجود همه مشکلاتی که کرونا ایجاد کرد و نیز با وجود همه مشکلات تامین ارز به اندازه و به موقع برای بخش کشاورزی، رشد ارزش افزوده این بخش  ۴.۴ مثبت در ۶ ماهه نخست امسال محقق شده است.

وی ادامه داد: در ۹ ماه امسال ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصول کشاورزی صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۲۲ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۰ درصد رشد داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی درباره صادرات محصولات باغبانی گفت:‌ همچنین در ۹ ماهه ۱۳۹۸ در کل ۶۴۵ هزار تن محصولات باغبانی صادر شد و  امسال این رقم به عدد ۸۸۹ هزار تن در ۹ماهه اول رسیده که از نظر وزنی ۳۸ درصد و ارز نظر ارزشی ۴۳ درصد رشد صادرات محقق شد.

خاوازی گفت: در ۹ ماهه پارسال در کل ۳۰۰ هزار تن سیب صادر شد که ارزشی معادل ۴۵۹ میلیون دلار داشت و امروز ۴۰۳ هزار تن سیب صادر شده و یکی از اتفاق های بسیار خوب این است که این صادرات در قالب موافقتنامه اورآسیا صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۵ هزار تن سیب بیشتر به روسیه سیب صادر نشد، اما از ابتدای امسال تاکنون میزان صادرات به ۹۷ هزار تن رسیده است، ادامه داد: در اردیبهشت‌ماه تقریبا از ۳۴ مرزی که باید کالا تبادل می شد فقط ۱۸ مرز باز بود، امروز ۲۴ مرز فعال است که نشان از توانایی بخش کشاورزی دارد.

وزیر جهاد کشاورزی تولید سیب امسال را حدود چهار میلیون و ۱۲۰ هزار تن اعلام کرد که یک میلیون و ۵۰ هزار تن آن در آذربایجان غربی تولید شده یعنی ۲۵ درصد سیب تولیدی کشور در این استان تولید شده است.

خاوازی به میزان سیب صنعتی اشاره کرد و گفت: از چهار میلیون و ۱۲۰ هزار تن کل تولید سیب، یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن سیب صنعتی است که ۱۷ درصدآن متعلق به آذربایجان غربی است.

وی ادامه داد: این در حالی است که برای سیب، خرید حمایتی و توافقی نداشتیم و فقط قیمت تضمینی بود که شورای اقتصاد اعلام کرده بود که حدود ۵۸۰ هزار تومان بود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: به درخواست تعدادی از نمایندگان ما گروهی را از وزارتخانه به استان آذربایجان غربی فرستادیم و با رایزنی‌های انجام شده این رقم به یک هزار و ۲۵۰ تومان برای کارخانه‌ها رسید.

وی ادامه داد: امروز به طور میانگین به قیمت یک هزار و ۱۸۰ تومان سیب‌های پای درختی درجه سه از سوی کارخانه‌ها خریداری می‌شود.

خاوازی با اشاره به مشکل جمع آوری سیب پای درختی در آذربایجان غربی گفت: امسال و برای نخستین بار ۹۰ مرکز بهداشتی برای جمع آوری سیب پادرختی در آذربایجان غربی راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: مشکل سیب پای درختی آذربایجان غربی یک مشکل ۳۵ ساله است و  امسال برای نخستین بار ۹۰ مرکز بهداشتی برای جمع آوری این سیب با همت همه دست اندرکاران راه اندازی شده است تا این مشکل را برطرف سازد.

عضو هیات دولت ادامه داد: مجوز ۷۰۰ متر به هرکدام از باغداران این استان داده شد تا بتوانند تغییر کاربری داده و بارانداز ایجاد کنند و نیز ۷۰ متر ساختمان در اختیار آنها قرار گرفت این کاری بود که برای نخستین بار اتفاق افتاد و علاوه بر آن هفت فقره مجوز تاسیس کارخانجات مدرن در آذربایجان غربی داده شده و ۱۲۵ فقره هم برای فرآوری محصول سیب و سایر محصولات داده شده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false