×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
صادرات ۴۹۳ میلیون دلاری ایران به پنج کشور اروپایی

اقتصادتهران: براساس آمار منتشر شده، در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۰ (بهمن ماه سال ۹۸ تا آبان ماه ۹۹) ایران به پنج کشور اروپایی ۴۹۳ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو صادرات داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل هفت درصد افزایش را نشان می‎دهد.

به گزارش اقتصادتهران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران آماری را منتشر کرده است که نشان می‌دهد، تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا در در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۰ (بهمن ماه سال ۹۸ تا آبان ماه ۹۹) نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۲۰ درصد افزایش از منفی ۳.۱ درصد به منفی ۲.۴ درصد رسیده است؛ همچنین در صادرات نیز با افزایش هفت درصدی از ۵۷ دهم درصد به ۶ دهم درصد رسیده است اما در واردات از ۳.۶ درصد به سه درصد رسیده که کاهش ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.

ایران در ۱۰ ماهه ۲۰۲۰ (بهمن ماه سال ۹۸ تا آبان ماه ۹۹) ۲۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو به آلمان، ۱۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو به هلند، ۸۴ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو به ایتالیا، ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به اسپانیا و ۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو به بلژیک صادرات داشته که این تجارت بین پنج تا ۴۰ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

ترکیب کالایی صادراتی ایران به اتحادیه اروپا در ماه نخست سال ۲۰۲۰ شامل ۴۰ درصد محصولات غذایی و حیوانات زنده، ۱۹ درصد مواد شیمیایی، ۱۶ درصد سوخت‌های معدنی، ۱۱ درصد کالاهای صنعتی، ۱۰ درصد مواد خام غیرقابل خوردن به جز سوخت و ۴ درصد سایر محصولات ایرانی بوده است.

کل واردات از پنج کشور اروپایی به ایران به ۲ میلیارد و ۳۷۲ میلیون یورو رسیده است که شامل یک میلیارد و ۲۲۶ میلیون و ۹۹۰۰ هزار یورو از آلمان، ۴۷۴ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو از ایتالیا، ۲۹۸ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از هلند، ۲۰۶ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو از فرانسه و ۱۶۵ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو از اسپانیا می شود که نسبت به مدت مشابه سال قبل بین پنج تا ۴۰ درصد رشد داشته است.

همچنین ترکیب محصولات وارداتی ایران از اتحادیه اروپا شامل ۳۳ درصد ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، ۲۷ درصد مواد شیمیایی، ۱۴ درصد محصولات غذایی و حیوانات زنده، ۶ درصد کالاهای صنعتی، پنج درصد مواد خام غیرقابل خوردن به جز سوخت و ۱۵ درصد سایر محصولات شده است.

به دلیل شیوع ناگهانی ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ و افزایش تحریم‌ها میزان تجارت بعد از ماه اولیه سال ۲۰۲۰ روند کاهشی به خود گرفته است بر همین اساس در اکتبر سال جاری (آبان ماه ۹۹) از نظر ارزشی صادرات ۲۹ درصد و واردات ۱۸ درصد و از نظر حجم صادرات ۵۷ درصد و واردات ۵۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش را تجربه کرده است.

به گزارش ایرنا، در ۹ ماهه سال‌جاری، ۱۱۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات ۵۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۵ میلیون تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود.

مقایسه صادرات غیرنفتی ایران با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱۷ درصد و ارزش ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد اما در ماه‌های باقی‌مانده از سال همچنان به روند افزایشی خود ادامه می دهد.

همچنین واردات کالا از نظر وزن یک درصد و از لحاظ ارزش ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false