×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
صادرات سیمان ایران به عراق از سر گرفته شد

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه در حال حاضر صادرات سیمان ایران به عراق با مشکلی مواجه نیست، گفت: هیات دولت عراق تصویب کرد که بازار سیمان این کشور کماکان در اختیار صادر‌کنندگان سیمان در دنیا از جمله ایران قرار داشته باشد.

حمید صافدل در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه موضوع توقف صادرات سیمان ایران به عراق در هیات دولت این کشور مطرح شده و الان مشکلی برای صادرات سیمان به عراق وجود ندارد، افزود: ما این موضوع را هم به وزارت امور خارجه و هم به رایزن بازرگانی خود در عراق منعکس کردیم و آنها نسبت به انتقال این موضوع به دولت عراق اقدام کردند.

وی گفت: طبق آخرین اطلاع ما هم‌اکنون صادرات سیمان ایران به عراق روال طبیعی و عادی خود را دارد. فروشندگانی که تعهداتی از قبل داشتند می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند. اگر احیانا موردی در این زمینه مشاهده شد افراد می‌توانند به سازمان توسعه تجارت گزارش بدهند.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که دلیل توقف یکباره صادرات سیمان ایران به عراق چه بوده است؟ گفت: در مقطعی عراقی‌ها می‌خواستند از کارخانه‌های داخلی خود حمایت کنند. عراق سالانه حدود ۱۷ میلیون تن مصرف سیمان دارد که حدود ۱۴ میلیون تن آن‌را وارد می‌کند. از این ۱۴ میلیون تن حدود ۹ میلیون تن سیمان از ایران وارد عراق می‌شود. با این حساب سهم ایران از واردات سیمان عراق به حدود ۶۴ درصد می‌رسد.

صافدل عنوان کرد: در شرایطی که پروژه‌های عمرانی زیادی در عراق وجود دارد و نیاز این کشور به سیمان بسیار بالا است، هیات دولت عراق تصویب کرد که بازار سیمان این کشور را کماکان در اختیار صادر‌کنندگان سیمان در دنیا از جمله ایران قرار دهد.

به گزارش ایسنا، در حالی سهم بازار عراق از صادرات سیمان کشور در سال گذشته به حدود ۷۰ درصد رسید که انتشار اخباری درباره برنامه دولت عراق برای توقف واردات سیمان از ایران از ۱۰ تیر ماه امسال نگرانی‌های زیادی را در میان تولیدکنندگان و صادرکنندگان سیمان به وجود آورده بود.

با این حال نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان سیمان خوزستان که نخستین بار از توقف صادرات سیمان ایران به عراق خبر داده بود، چهارم تیر ماه عنوان کرد که “دولت عراق مصوبه ممنوعیت واردات سیمان از ایران را لغو کرده است.”

اما دوباره نایب‌ رییس اتحادیه ‌صادرکنندگان سیمان خوزستان در تاریخ یازدهم تیر ماه خبر داد که از روز دوشنبه – ۱۰ تیر – دوباره صادرات سیمان به عراق از بازارچه‌های مرزی مهران، شلمچه و چزابه متوقف شده و بازی عراقی‌ها در خصوص صادرات سیمان ایران همچنان ادامه دارد.

به گفته صادق سواعدی “معلوم است که عراق یک بازی را در خصوص واردات سیمان در پیش گرفته و تنها به فکر حمایت از تولید خود به هر طریقی است.”

ایران سال قبل در مجموع ۸۳۰ میلیون دلار سیمان پورتلند (به استثنای سفید) صادر کرد که از این مقدار صادرات ۵۵۸٫۷ میلیون دلار آن مربوط به بازار عراق بود. همچنین تازه‌ترین آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در دو ماه نخست سال جاری صادرات سیمان کشورمان به عراق از نظر وزنی و ارزشی ۳۴٫۶ و ۳۰ درصد افزایش یافته و به ترتیب به ۱٫۵ میلیون تن و ۱۱۹٫۶ میلیون دلار رسید. اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که در مدت زمان نخستین توقف صادرات سیمان به عراق بیش از ۴۰۰ تن سیمان در مرزهای شلمچه، چزابه و مهران دپو شده بود. سهم بازار عراق از صادرات سیمان کشور در سال گذشته به حدود ۷۰ درصد رسید.

 

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches