×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
شرکت‌ها برای صادرات برق تجدیدپذیر به ۴ کشور آماده شوند

معاون وزیر نیرو از اعلام فراخوان شرکت‌ها برای صادرات برق تجدیدپذیر ایران برای نخستین بار در هفته آینده خبر داد و گفت: موضوع صادرات برق توسط وزارت نیرو و ظرفیت های صادراتی، ابلاغ و هم اینک چهار خط صادرات برق به کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان و ترکیه ایجاد شده است.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از وزارت نیرو، «محمود کمانی» با گرامی داشت یاد شهید جمهور، آیت الله سید ابراهیم رئیسی و شهدای خدمت اظهار داشت: تصویب هدف گذاری برای ساخت ۳۰ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر به دستور شهید رئیسی در شورای عالی انرژی شکل گرفت و مصوبات و مجوزهای شکل گرفته در سه سال اخیر نشان دهنده جدیت و عزم دولت سیزدهم برای رفع موانع و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران بوده است.

رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهروری انرژی برق (ساتبا) در تشریح اهمیت و ضرورت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران، خاطرنشان کرد: سالیانه ارزشی نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار سوخت نیروگاهی در کشور مصرف می‌شود که معادل هزینه احداث ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر است.

کمانی با بیان اینکه هم اکنون ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در حال ساخت است، افزود: برای رسیدن به هدف ساخت ۳۰ هزار مگاوات در یک برنامه پنج ساله، برنامه‌ریزی شده است.

وی با بیان اینکه برای ساخت نیروگاه‌های برنامه‌ریزی شده، مدل‌های سرمایه‌گذاری متنوعی به عنوان زیرساخت در طی سه سال اخیر تدوین شده است، اضافه‌کرد: مناقصه ساخت چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با هدف رفع ناترازی در پیک برق امسال به عنوان مصوبه شورای اقتصاد، برگزار و ساخت آن توسط پنج شرکت سرمایه گذار در ۹۰ ساختگاه کشور توسط شهید جمهور و با تاکید وی بر لزوم سرعت در اجرا، آغاز شد.

این مقام مسئول با تاکید بر تلاش حاکمیت و بخش خصوصی برای تسهیل و تسریع در ساخت طرح ویژه چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در جهت رفع ناترازی انرژی، ادامه‌داد: تلاش برای تامین منابع مالی این طرح از محل دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی و حل مسایل مرتبط با آن طی برگزاری جلسات مختلف با عوامل صندوق و بانک مرکزی، حل مسائل دریافت شناسه یکتا از طریق برگزاری جلسات با سازمان برنامه و تسهیل در واگذاری زمین ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر از اقدامات ساتبا برای تسریع در ساخت این نیروگاه‌ها بوده است و امید می‌رود مسائل مالی شرکت‌ها از طریق صندوق توسعه ملی حل شود و شرکت‌ها باقی کارها را به صورت جدی انجام دهند.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه فرایند برگزاری مناقصه ساخت حدود سه‌هزار مگاوات نیروگاه بادی در حال انجام است، عنوان‌کرد: نرخ پیشنهادی برای ساخت نیروگاه‌های بادی در مقایسه با بسیاری از کشورهای خارجی جذاب تر است و بزودی پاکت‌های مناقصه آن برای معرفی سرمایه گذاران برنده باز می‌شود.

وی با اشاره به مصوبه وزارت نیرو برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر به منظور تامین برق پایدار چاه‌های کشاورزی و استقبال بسیار کشاورزان از این طرح تصریح کرد: با مدل طراحی شده، کشاورزان می‌توانند به میزان ۸۰ درصد ظرفیت مورد نیاز، نیروگاه خورشیدی احداث کنند تا از شمول محدودیت بار در چهار ماه سال معاف شوند و طی هشت ماه سال برق خود را بفروشند. در همین زمینه با شرکت های توزیع برق استان‌های کرمان و خراسان برای توسعه این مدل نیروگاه های تجدیدپذیر گفت و گو شده است.

کمانی از بهره‌برداری نخستین نیروگاه بخش صنعت در گل گهر و سیمان ممتازان در استان کرمان خبر داد و تصریح کرد: با تکلیفی که وزارت نیرو برای ساخت ۱۰ هزار مگاوات بر عهده صنایع گذاشته است، تاکنون برای سه هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر توسط صنایع پروانه احداث دریافت شده و به عنوان نمونه نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی فولاد مبارکه در حال ساخت است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches