×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰  
true
true
شدت مصرف انرژی ایران،۷ برابر کشورهای صنعتی

اقتصادتهران: سخنگوی صنعت برق کشور گفت: در حال حاضر شدت مصرف انرژی در کشورمان ۳ برابر متوسط جهانی و ۷ برابر کشورهای صنعتی است که خود نشان دهنده لزوم توجه به بهره‌وری در بخش مصرف است.

به گزارش وزارت نیرو، محمودرضا حقی‌فام، درباره گزارش شورای جهانی انرژی با موضوع مصرف سرانه برقِ خانگی برخی کشورها از جمله ایران، اظهار داشت: مقایسه مصرف سرانه انرژی بین کشورها بدون نگاه و توجه به سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) اشتباه بوده و مقایسه از نظر صرفاً میزان انرژی مصرفی سرانه خانگی نمی‌تواند اطلاعات دقیق و درستی را نتیجه دهد. بر این اساس اصولاً باید کشورمان از نظر مصرف سرانه انرژی را با کشوری که GDP سرانه نزدیک به ایران دارد مقایسه کرد البته عواملی مانند شرایط محیطی، پراکندگی جغرافیایی نیز در این مقایسه باید مد نظر قرار گیرد.

این مقام مسوول به مصرف برق در بخش خانگی اشاره کرد و عنوان داشت: در ایران خانوارها برای دریافت انرژی مصارف مختلف، هم‌زمان از برق و گاز بهره می‌برند، از این رو برای مقایسه میزان برق مصرفی به ازای هر مشترک با کشورهایی که فقط از انرژی الکتریکی بهره می‌برند باید مصرف گاز به ازای هر مشترک به معادل برق تبدیل شود.

سخنگوی صنعت برق کشور با تاکید بر اینکه اکثر کشورهای ذکر شده (بخصوص صنعتی) در گزارش شورای جهانی انرژی، منابع انرژی خود را فقط از برق دریافت می‌کنند، تصریح کرد: طبق محاسبات انجام گرفته بر اساس اطلاعات مراکز معتبر در کشور، اگر بخواهیم میزان گاز دریافتی به ازای هر مشترک را به برق معادل تبدیل کنیم، تقریباً معادل ۱۰ هزار کیلووات ساعت مصرف معادل سرانه گاز مصرفی مشترک خواهد بود.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با بیان اینکه در این حالت به ازای هر مشترک خانگی در ایران تقریباً ۱۳ هزار کیلووات ساعت میزان مصرف سرانه خواهد بود، بیان داشت: این رقم بسیار قابل توجهی است و می‌شود آن را با کشورهای دیگر مقایسه کرد. از طرفی در حال حاضر شدت مصرف انرژی در کشورمان ۳ برابر متوسط جهانی و ۷ برابر کشورهای صنعتی است که خود نشان دهنده لزوم توجه به بهره‌وری در بخش مصرف است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false