×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
سهم ۳۵ درصدی پتروشیمی‌ها در تامین ارز سامانه نیما

اقتصادتهران:‌مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از ارزهای صادراتی شرکت‌های پتروشیمی در سامانه نیما عرضه می‌شود، گفت: ۳۵ درصد از ارز عرضه شده در سامانه نیما توسط شرکت‌های پتروشیمی تامین شده است.

به گزارش ایرنا، بهزاد محمدی، با اشاره به سوم خردادماه سالروز آزادی خرمشهر، ادامه داد: ثبت رکوردی تاریخی و موفقیت های  اخیر صنعت پتروشیمی را تبریک می‌گویم.

وی افزود: صنعت پتروشیمی هر روز جایگاه خود  را در اقتصاد ملی افزایش می‌دهد.

محمدی با اشاره به اینکه رشد تقاضا برای محصولات پالایشی به زیر ۰.۹ درصد رسیده، گفت: تقاضا در صنعت پتروشیمی به پنج درصد رسیده است.

وی ادامه داد: باید با توجه به خوراک‌های در دسترس و برنامه ریزی‌های انجام شده برای کشور خلق  ثروت کنیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ۵۸ سال از عمر صنعت پتروشیمی می‌گذرد، افزود: اسفند ۹۸ طرفیت پتروشیمی ایران، ۶۵ میلیون تن بود و این ظرفیت اکنون به ۹۰ میلیون تن رسیده است.

وی تاکید کرد: در سال ۹۹ در مجموع ۴۰ میلیون تن خوراک در قالب گاز طبیعی ، اتان، میعانات گازی و … دریافت کردیم که معادل یک میلیون بشکه نفت در  روز است و این رقم در سال ۱۴۰۴ به ۲.۲ میلیون بشکه معادل نفت خام افزایش پیدا می‌کند که در گذر از خام فروشی موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه ۶۷ مجتمع پتروشیمی در کشور داریم که تا پایان سال به ۷۷ مجتمع افزایش پیدا می‌کند، گفت:  ۶۲ میلیون تن محصول در سال ۹۹ تولید شده که۳۵ میلیون تن محصول نهایی بوده است.

به گفته محمدی ۳۰ درصد از این محصول نهایی در بازار داخلی به فروش رسیده و ۷۰ درصد صادرات شده است.

وی ادامه داد: دربخش صادرات با وجود تحریم‌ها و کاهش تقاضای ناشی از کرونا، ۲۵ میلیون تن به ارزش ۱۰ میلیارد دلار محصول پتروشیمی صادر شده و ۱۰ میلیون تن به ارزش ۵ میلیارد  دلار در داخل به فروش رسیده است.

معاون وزیر نفت در مجموع درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۹۹، حدود ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: هیچ صنعتی در کشور نیست که به پایین دست خود ۱۰ میلیون تن خوراک ارائه کند که به رونق و اشتغال در ۱۵ هزار بنگاه بزرگ و کوچک منجر شده است.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: در سال ۹۹  در مجموع ۴۰ نوع محصول شیمیایی و  ۳۴۰ گرید پلیمری تولید کردیم و تاسال ۱۴۰۴ با اجرای طرح‌های در دست اجرا ۲۰ محصول جدید به سبد پتدگروشیمی کشور اضافه خواهد شد.

وی گفت: در توسعه پتروشیمی در  سال ۹۹ که سال استثنایی بود ۱۷ طرح به ظرفیت ۲۵میلیون تن بهره برداری کردیم و تا پایان ۱۴۰۰ با بهره برداری از ۱۰ طرح به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسیم.

محمدی با بیان اینکه طرح های باقیمانده جهش دوم ۸۴ درصد پیشرفت دارد، ادامه داد: ۴۰طرح در جهش سوم در دست اجرا است که با اجرای ان تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت به ۱۳۵ میلیون تن و درامد آن به ۳۵ میلیارد دلار می‌رسد که پیشرفت این طرح ها ۳۱ درصد است.

وی تاکید کرد: با تحقق ظرفیت ۱۰۰ میلیون تن تا پایان سال، ۱۰۰ درصد برنامه توسعه کلان در صنعت پتروشیمی را محقق می کنیم و تا پایان سال ۱۴۰۴ به رتبه یک صنعت پتروشیمی در خاورمیانه دست پیدا خواهیم کرد.

محمدی مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در صنعت پتروشیمی را ۷۹ میلیارد دلار دانست و گفت:  تا  سال ۱۴۰۴ حجم سرمایه‌گذاری در این صنعت به ۱۰۵ میلیارد دلار می‌رسد.

وی ادامه داد: با هدف تکمیل زنجیره ارزش و توجه به تولید محصولات گران قیمت، طرح‌های پیشران با ظرفیت ۳.۳ میلیون تن و حجم سرمایه گذاری ۳.۵ میلیارد دلار تعریف شده است که ۱۸ محصول جدید و خاص را به صنعت اضافه خواهیم کرد.

معاون وزیر نفت با اشاره به واردات ۱.۳ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی به کشور در سال ۹۹، گفت: با اجرای طرح های پیشران ۷۷ درصد از واردات کاهش پیدا خواهد کرد.

به گفته محمدی ظرفیت تولید پروپلن یک میلیون تن است که با توسعه طرح ها از مسیر متانول و گاز طبیعی در تلاشیم این ظرفیت به ۴ میلیون تن برسد و زنجیره پروپیلن را توسعه دهیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false