×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
سهم چشمگیر واگذاری‌های دولت در توسعه بازار سرمایه

اقتصادتهران: رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: بخش قابل توجهی از واگذاری‌های دولت طی سالهای گذشته از طریق بازار سرمایه صورت گرفته که نشان می‌دهد عرضه‌های دولتی، سهم زیادی در توسعه این بازار داشته است.

به گزارش سازمان خصوصی سازی، علیرضا صالح در نخستین نشست هم اندیشی برنامه‌های سازمان خصوصی سازی در سال ۱۳۹۹ که با حضور برخی از صاحبنظران اقتصادی و اساتید اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی با هدف تشریح و تدوین برنامه واگذاری‌های دولت در سال آینده در محل این سازمان برگزار شد، گفت: در چند ماه گذشته واگذاری‌های صورت گرفته توسط سازمان خصوصی سازی در سالهای گذشته را آسیب شناسی کردیم تا بر این اساس بتوانیم با رفع مشکلات و موانع موجود، روند خصوصی‌سازی را با شتاب بیشتر و در مسیر درست تری دنبال کنیم.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: زمانی که روند خصوصی سازی را در کشور آسیب شناسی می‌کنیم متوجه این موضوع می‌شویم که در برخی موارد زنجیره تولید با واگذاری‌های صورت گرفته از میان رفته است. در این راستا راهکارهایی را دنبال می‌کنیم که به جای فروش یکی از شرکتها، شرکت مادر تخصصی آن را در بازار سرمایه پذیرش و واگذار کنیم.

وی اضافه کرد: با عرضه اولیه ۵ درصد سهام یک شرکت مادر تخصصی با حجم زیادی از دارایی‌ها، هم کشف قیمت صورت می‌گیرد و هم این که مردم را در مدیریت و ترکیب سهامداری این شرکت سهیم می‌کنیم. ضمن این که با عرضه سهام این شرکت در بورس، مدیران آن ملزم به ارائه گزارشات دوره‌ای می‌شوند که این کار به شفافیت بیشتر شرکتها نیز کمک خواهد کرد.

صالح ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که برای سال آینده در راستای واگذاری‌ها مدنظر داریم این است که به جای واگذاری شرکت های زیرمجموعه، شرکت مادر تخصصی را واگذار کنیم.

وی گفت: با این کار مقاومت‌های موجود بر سر راه واگذاری‌ها را از بین خواهیم برد و حتی با این کار می‌توان برخی از شرکتهای گروه ۳ واگذاری‌ها را نیز عرضه و واگذار کرد.

وی گفت: اگر شرکت های بزرگ را به بورس ببریم، ۵ درصد سهام این شرکت ها را جهت کشف قیمت عرضه خواهیم کرد و ۵ درصد دیگر را نیز به سهام آزاد شناور اختصاص خواهیم داد.

صالح ادامه داد: نباید به بهانه حاکمیتی بودن یک شرکت، مقابل امر واگذاری‌ها و خصوصی سازی قرار گرفت و از واگذاری برخی شرکت ها ممانعت کرد. ضمن این که اگر به موضوع اهلیت در واگذاری‌ها نیز توجه کنیم، این موضوع یکی از موارد تضمین کننده موفقیت در امر خصوصی‌سازی به شمار خواهد آمد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false