×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
سرنوشت دیپلمات ایرانی در هاله‌ای از ابهام

«نوراحمد نیکبخت» وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن یک ماه پیش ربوده شد و از آن زمان تاکنون خبری از او در دست نیست.

به گزارش فارس، یک ماه از روزی می‌گذرد که خبر ربایش «نوراحمد نیکبخت» وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن در رسانه‌ها منتشر شد و پس از آن بود که کاردار یمن در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب نگرانی کشورمان نسبت به سرنوشت این دیپلمات ایرانی و تأکید بر مسئولیت دولت یمن در این زمینه به وی ابلاغ شد.

پس از آن نیز علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با ابوبکر القربی وزیر خارجه یمن ضمن محکوم کردن این عمل غیرانسانی، خواستار اقدامات جدی دولت یمن برای آزادی وی شد.

صالحی با اشاره به معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی، حفظ و تامین امنیت دیپلمات‌های مقیم را مسئولیت دولت میزبان دانست و بر انجام وظائف و مسئولیت‌های دولت یمن در خصوص این اقدام تاکید کرد.

سید عباس عراقچی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز دو روز پس از این واقعه در نشست هفتگی با خبرنگاران، با بیان اینکه هنوز خبر جدیدی در این زمینه نداریم، اظهار داشت: پیگیر هستیم و سفارت ایران در صنعا در تماس نزدیک با مقامات امنیتی یمن است.

وی دولت یمن را مسئول حفظ جان این دیپلمات خواند و افزود: امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت می‌دهند شاهد آزادی هر چه سریع‌تر نیکبخت باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر دخالت القاعده در ربایش این دیپلمات ایرانی نیز گفت: هیچ خبر تائید شده‌ای در این زمینه نداریم و این اخبار را تائید نمی‌کنم.

پس از آن حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با فارس از تشکیل اتاق عملیات در وزارت خارجه یمن برای پیگیری آزادی نیکبخت خبر داد و گفت که قرار است هیئتی از جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری سرنوشت این دیپلمات ایرانی به صنعا برود و گفت که دولت یمن اطمینان داده که این موضوع پایان خوشی خواهد داشت.

در ادامه پیگیری‌ها انجام شده درباره نیکبخت سه‌شنبه پانزدهم مرداد ماه کاردار سفارت یمن در تهران برای دومین بار به وزارت امور خارجه احضار و مراتب نگرانی شدید کشورمان از استمرار ربایش نیکبخت و اعتراض به عدم هرگونه اطلاع رسانی صحیح از سوی دولت یمن به وی ابلاغ شد.

در این دیدار رئیس اداره دوم خلیج فارس وزارت امور خارجه با اشاره به ملاقات‌های انجام شده از سوی رئیس نمایندگی کشورمان در صنعا با مقام‌های سیاسی و امنیتی یمن و همچنین یادآوری وظیفه دولت میزبان در حفظ و تامین امنیت دیپلمات‌های مقیم، تاکید کرد: هیچگونه تعلل و کوتاهی در این خصوص از سوی دولت یمن پذیرفته نیست.

کاردار یمن با نیز اظهار تاسف مجدد از این واقعه گفت که مراتب فوق را به دولت متبوع خود منتقل خواهد کرد.

البته دولت یمن بالاخره اقدام به صدور روادید برای هیئت ایرانی کرد و روز گذشته (سه‌شنبه) ۲۹ مرداد ماه سید عباس عراقچی سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس از صدور ویزای هیئت ایرانی برای پیگیری سرنوشت این دیپلمات ایرانی خبر داد و افزود: این هیئت به زودی عازم یمن می‌شود.

وی با بیان اینکه اخبار جدیدی در خصوص محل نگهداری این دیپلمات ایرانی و ربایندگان در دست نداریم، یادآور شد: در تماس نزدیک با مقامات یمن هستیم و هیئت ایرانی نیز با سفر به صنعا از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کند.

«نوراحمد نیکبخت»، وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۳۰ تیر ماه در مسیر منزل به محل سفارت توسط گروهی ناشناس ربوده شد و با اینکه ابوبکر القربی وزیر خارجه یمن این ربایش را محکوم کرد و گفت که دولت صنعا از همه سازوکارهای قانونی برای تحت پیگرد قرار دادن ربایندگان استفاده خواهد کرد، ولی هنوز هیچ تحولی در این زمینه رخ نداده و با گذشت یک ماه خبری از این دیپلمات ایرانی در دست نیست و دولت یمن باید پاسخگو باشد.

 

true
برچسب ها :
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches