×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نزدیک به ۳ برابر شد

اقتصادتهران: سال گذشته حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبلش ۱۸۹ درصد افزایش داشته و چین، آلمان و امارات بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را در کشور انجام داده‌اند.

به گزارش ایسنا، ‌جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۲۲ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش بیش از ۶.۰۵ میلیارد دلار در کل کشور تصویب شده که ۱۵۸ مورد از آن‌ها با حجم سرمایه گذاری ۲.۴۶ میلیارد دلار، یعنی حدود ۲۹ درصد از کل، در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است.

 همچنین از این تعداد در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت، ۶۲ مورد در حال بهره برداری و مابقی در حال طی مراحل اجرایی است.

بر اساس این آمار، سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در مدت یاد شده نسبت به سال ۱۳۹۸ از لحاظ تعداد ۹۲ درصد و از نظر ارزش ۱۸۹ درصد رشد داشته و به لحاظ تعداد پروژه‌ها، سهم بخش صنعت ۹۰.۵، معدن ۴.۴ و تجارت ۵.۱ درصد بوده است.در این میان از بین ۱۳۵ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش، ۶۳ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۷۸ شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۱۷ مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می‌شود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صمت، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی نیز در گروه‌های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۵۷۸ میلیون دلار، ساخت فلزات اساسی با ۳۱۳ میلیون دلار،  ساخت کاغذ و محصولات کاغذی با ۲۸۵ میلیون دلار و فعالیت‌های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل با ۲۸۰ میلیون دلار بوده است.

پنج کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای چین با ۵۴۳، آلمان با ۴۸۶.۹، امارات با ۳۶۳.۷، کانادا با ۲۷۱.۶ و اتریش با  با ۱۱۶ میلیون دلار هستند.

در این میان، استان‌های خوزستان ۲۶، سیستان و بلوچستان ۲۳، فارس ۱۹، هرمزگان ۱۹ و آذربایجان شرقی ۱۳درصد از حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.

سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری جهت ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false