×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۰ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
سالی یک‌هزار کیلومتر در ۸ سال اخیر به بزرگ‌راه‌ها اضافه شد

اقتصادتهران: وزیر راه و شهرسازی از مشارکت آزمایشی ۶۰۰ کیلومتر از راه‌های کشور در طرح مدیریت سرعت خبر داد و گفت: در هشت سال گذشته به‌طور متوسط سالی یک‌هزار کیلومتر به بزرگ‌راه‌های کشور اضافه شد و این یک رکورد است.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، امروز هفتم اردیبهشت و در جلسه ۱۱۵ کمیسیون ایمنی راه‌ها، طرح مدیریت سرعت که با مشارکت سازمان جهانی بهداشت انجام می‌شود، به‌طور رسمی وارد مرحله اجرایی شد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با تبریک هفتم اردیبهشت روز ایمنی حمل‌ونقل، افزود: با مشارکت سازمان جهانی بهداشت، به عنوان نخستین کشور در منطقه شرق مدیترانه طرح مدیریت سرعت را در کشور اجرایی کردیم.

وی ادامه‌داد: طرح مدیریت سرعت با آنچه که تا امروز انجام شده تفاوت دارد، تاکنون ما با توجه به وضعیت طرح هندسی راه برپایه یک سری محاسباتی که بر اساس مفروضات طراحی جاده انجام می‌شد، سرعت حداکثر و حداقل را برای جاده تعیین می‌کردیم؛ این کار روتین است و اکنون نیز انجام می‌شود.

اسلامی افزود: در طول زمان در حاشیه راه‌ها اتفاقاتی رخ داده و بارگزاری‌هایی انجام شده و از جمله، ظهور مناطق سکونتگاهی یا فعالیت‌های دیگر ترددهای گوناگونی به جاده تحمیل کرده است.

وی گفت: طرح مدیریت سرعت با هدف قرار دادن فرهنگ رانندگی، در قالب یک برنامه با چند فاز، سرعت را برای رانندگی تنظیم و مدیریت می‌کند؛ بر اساس این برنامه هم وزارت راه و شهرسازی در جاده اقداماتی انجام می‌دهد و هم پلیس اقدامات کنترلی را مدنظر قرار می‌دهد تا عبور ایمن تضمین شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به جزئیات طرح مدیریت سرعت گفت: این طرح امروز در سه استان و ۶ محور شریانی پُرترافیک به طول ۶۰۰ کیلومتر به صورت نمونه آغاز می‌شود و بر این اساس به صورت گام‌به گام همه راه‌ها را به راه هوشمند تبدیل می‌کنیم.

وی بیان‌داشت: همان‌طور که در کشورهای پیشرو هم این اتفاق می‌افتد، در مسیر هوشمند با استفاده از ابزارهایی نظیر پیامک و تابلوهای دیجیتال راننده را هشیار می‌کنیم، این مهم اکنون در آزادراه‌هایی که تازه احداث کرده‌ایم مانند آزادراه تهران-شمال اتفاق می‌افتد.

اسلامی ادامه داد: در این طرح جاده هوشمند است، وسیله هوشمند است، راننده هوشمند است و همه اقدامات انجام می‌شود تا راننده را با حواس جمع و به سلامت از این مسیر عبور دهیم و این مراقبت‌های چند جانبه کمک کند که حوادث کاهش پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی درباره هزینه این طرح نیز گفت: امروز ۶۰۰ کیلومتر راه به صورت نمونه برای مشارکت در طرح مدیریت سرعت هدف‌گذاری شده‌اند و این طرح آزمایشی در طول یک سال انجام می‌شود، نزدیک به ۲۹۰ میلیارد تومان برای این یک سال هزینه خواهد شد.

وی افزود: این طرح یک کار توامان است و در این طرح هم زیرساخت‌ها و هم دوربین‌ها هدف قرار دارند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه درباره ارتباط جاده‌های دو بانده با تصادفات، گفت: دو بانده بودن جاده نقص نیست، بلکه جاده بر اساس ظرفیت ترافیک طراحی می شود، یعنی به میزانی که ترافیک افزایش می‌یابد، به ظرفیت راه هم افزوده می‌شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false