×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
سازمان بورس نسبت به کارایی بازار سرمایه متعهد است

اقتصادتهران: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به مناسبت ۱۵ بهمن، سالگرد این سازمان در ایران پیام داد.

در پیام دکتر فطانت به مناسبت سالگرد تأسیس بورس در ایران آمده است:

امروز، ریل‌گذاری مناسب در اقتصاد کشور به ویژه در شرایطی که براساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و تدابیر دولت ، تحقق اقتصاد مقاومتی و نیز خروج غیرتورمی از رکود در اولویت برنامه های اقتصادی کشور قرار دارد، با نگاهی برابر به بازارهای مالی و پولی محقق خواهد شـد.

۴۷ سال پیش، در ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۴۶ نتایج تحقیقات چندین ساله در زمینه راه‌‌اندازی بورس در ایران به ثمر نشست و با انجام اولین معامله تاریخ بورس در قالب سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران بازار جدیدی جان گرفت.

هرچند سابقه این بازار در نگاه نخست طولانی به نظر می‌رسد، اما به دلایلی از قبیل خاص‌بودن بازار و وقوع جنگ تحمیلی و مسائل کلان اقتصادی مرتبط با آن، آهنگ رشد بازار به زمانی بعد از پایان جنگ موکول شد. در دوران پس از دفاع مقدس، تلاش‌های مختلفی صورت گرفت تا بازار سرمایه با تغییراتی متناسب با نیازهای روز همراه شود که اثربخشی عملی این دیدگاه‌ها را می‌توان در تدوین و اجرای قانون بازار اوراق بهادار در آذر ماه سال ۱۳۸۴ دانست. بدین ترتیب با تاسیس سازمان بورس و اوراق بهادار در چارچوب این قانون، مسیری جدید در این بازار گشوده شد و از آن زمان تاکنون، پس شاهد تغییرات بسیار زیادی در این بازار بوده و هستیم.

تفکیک نهاد نظارتی از ارکان اجرایی، تاسیس بورس‌ها و بازارهای جدید، ایجاد ابزارهای مالی متنوع، توسعه زیرساخت های فنی و مقرراتی لازم و توسعه فرهنگ سهامداری را می‌توان بخشی از عملکردهای صورت گرفته در راستای ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در کشور دانست، ضمن اینکه باور داریم بازار سرمایه تا رسیدن به جایگاه واقعی خود در نظام اقتصادی کشور، همچنان مسیری طولانی در پیش دارد، مسیری که افق های روشن تری را پیش روی این بازار ترسیم خواهد کرد.

امروز، ریل‌گذاری مناسب در اقتصاد کشور به ویژه در شرایطی که براساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و تدابیر دولت محترم، تحقق اقتصاد مقاومتی و نیز خروج غیرتورمی از رکود در اولویت برنامه های اقتصادی کشور قرار دارد، با نگاهی برابر به بازارهای مالی و پولی محقق خواهد شـد. تحقق این مهـم نیز نیازمند عواملی چنـد است: ایفای نقش محوری بازار سرمایـه در تأمین مالی بنگاه های اقتصادی با تقویت بازار اولیه، همراستـا با افزایش جذابیت بازار ثانویـه ازطریق ارتقـاء سطح شفافیت و نقدشوندگی در این بـازار، توسعه و تنوع بخشی به ابزارها و نهادهای مالـی، بهره گیری حداکثـری از ظرفیت ارکان و نهادهای مالی فعال بازار سرمایـه، تسهیل فرآیندهای کاری، تعامل مستمر و دوسویه با ذینفعان بازار سرمایه، ارتقاء سطح سواد مالی در کشـور و پاسداشت سرمایـه انسانی به عنوان مهمترین دارایی بازار سرمایه، مهمترین رویکردهایی است که در مسیـر ارتقاء نقش بازار سرمایـه در نظام مالـی، باید پیگیـری شود.

بی تردید سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در راستای ایفای وظایف قانونی، به ارتقاء شفافیت و کارایی بازار سرمایه، پیگیری حقـوق و مطالبات سهامداران و توسعه فرهنگ سهامداری پایبنـد و متعهد خواهد بـود و در این مسیـر، نهایت اهتمام را خواهد داشت.

در پایان، تقارن آغاز به کار بورس در کشور با ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را به فال نیک می‌گیرم و ضمن تبریک این ایام، برای رهبر معظم انقلاب طول عمر با برکت و برای مردم باعزت و افتخارآفرین کشـورم، موفقیت بیش از پیش آرزو کرده و برای شهدای انقلاب اسلامی علو درجات خواهانم.

دکتر محمد فطانت

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار

 

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches