×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۱ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
رشد ۱۱٫۲ درصدی تخصیص ارز برای واردات برنج شب عید

اقتصادتهران: مدیرکل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با افزایش ۱۱٫۲ درصدی تخصیص ارز نسبت به پارسال برای واردات برنج، در این زمینه بویژه برای تنظیم بازار شب عید نگرانی وجود ندارد.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «مسعود بصیری» وضعیت ذخایر راهبردی کالاهای اساسی را مطلوب دانست و افزود: میزان کل ارز تخصیص یافته به برنج وارداتی برای رفع کسری این محصول در بازار مصرف کشور تاکنون بیش از کل پارسال است.

به گفته وی، از ابتدای سال تا پانزدهم دی ماه یک میلیون و ۱۱۷ هزار تن برنج وارد شد که در مدت مشابه پارسال حدود یک میلیون و ۱۱۳ هزار تن واردات داشتیم.

بصیری گفت: برای تخصیص ارز دولتی به واردات برنج مورد نیاز کشور هیچ مشکلی نداریم و تا سی و یکم تیر ۱۳۹۸ به هر میزان که بازار نیاز داشته باشد می توانیم نسبت به تخصیص و واردات اقدام کنیم.

وی ادامه داد: براساس اطلاعات اخذ شده از معاونت امور تولیدات زراعی، میزان تولید برنج کشور تا ۲٫۲ میلیون تن است و نیاز برنج وارداتی با احتساب سرانه مصرف ۳۷٫۷ کیلوگرم برای هر نفر نزدیک به ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برآورد شده که این مقدار به غیر از ذخیره راهبردی است.

وی تصریح کرد: با وجود اعمال تحریم های ظالمانه، خوشبختانه با برنامه ریزی های قبلی وضعیت ذخایر راهبردی در مورد همه کالاهای اساسی از جمله برنج در وضعیت بسیار خوبی است و هر زمان بازار به ورود دولت نیاز داشته باشد می توانیم ورود پیدا کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه واردات، اولویت تخصیص ارز با کالاهایی است که به بنادر و مبادی کشور رسیده‌اند و سپس کالاهایی که در مسیر قرار دارند و بارنامه دارند.

وی ادامه داد: مسئولیت تامین با وزارت جهاد کشاورزی است و واردات برنج مورد نیاز توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد اما نظارت بر توزیع در شبکه های مویرگی این محصول بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

به گفته وی، سلامت و استانداردهای برنج وارداتی از هند، پاکستان و تایلند از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید می شود.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات گمرک ایران، از اول آذر تا دهم دی ماه امسال بیش از ۹۳ هزار تن برنج وارد کشور شده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی زمان ممنوعیت واردات برنج را سی و یکم مرداد سال ۱۳۹۸ اعلام کرد و گفت: بازرگانان باید قبل از این تاریخ برنج خود را وارد کنند.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی هر سال از سی و یکم مرداد تا پایان آبان ماه برای حمایت از تولیدکنندگان در زمان برداشت، واردات برنج را ممنوع می‌کند و این زمانبندی بر اساس شرایط کشور گاهی جابجا می‌شود.

بصیری افزود: با توجه به شرایط تحریم، ضرورت تامین کافی برنج، رفع نگرانی ها و جلوگیری از افزایش قیمت برای مصرف کننده، امسال ممنوعیت واردات برنج از سی و یکم شهریور تا اوایل آذر اعمال شد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false