×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۱ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
رتبه اعتباری ایران باید به ۴ برسد

اقتصادتهران: مدیرکل دفتر وام ها، مجامع و مؤسسات بین المللی سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران گفت: با توجه به بدهی پایین و بهبود شرایط اقتصادی ایران، انتظار داریم رتبه اعتباری ایران به ۴ بهبود یابد.

«سعید خانی اوشانی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، درباره علل بهبود رتبه اعتباری ایران نزد سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) اظهار داشت: در زمان تحریم ها، به دلیل بسته شدن کانال های مراودات پولی، بدهی های سررسید شده و تسویه نشده ایران افزایش یافت که پس از اجرای برجام این مشکل برطرف شد و توانستیم بدهی های خود را پرداخت و تسویه کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات تحریم این بود که به دلیل تحریم های نفتی، بخشی از درآمدهای کشور محقق نمی شد که این امر بر رتبه اعتباری ایران اثر منفی گذاشت.

خانی اظهار داشت: در نتیجه رفع تحریم ها، رتبه اعتباری ایران از ردیف کشورهای پرریسک سرمایه گذاری یعنی از رتبه ۷ به رتبه ۶ بهبود یافت و اکنون در آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی و بر اساس جدیدترین گزاری سازمان همکاری اقتصادی و توسعه این رتبه به ۵ رسیده است.

خانی درباره دستاوردهای این ارتقای رتبه نیز گفت: مهمترین دستاورد این بهبود رتبه، کاهش هزینه فاینانس برای ایران است؛ ایران تاکنون حدود ۳۲ میلیارد دلار قرارداد فاینانس نهایی کرده و موافقتنامه های دیگری نیز در دست پیگیری دارد که بهبود رتبه اعتباری کشورمان سبب می شود با نرخ های کمتری این منابع به طرح ها و پروژه های ایرانی تخصیص یابد.

مدیرکل دفتر وامها، مجامع و مؤسسات بین المللی سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران کاهش هزینه بیمه وام ها و فاینانس ها از سوی موسسات بیمه صادراتی را از دیگر دستاوردهای این کاهش رتبه عنوان کرد و گفت: این امر نیز بر کاهش هزینه تمام شده جذب فاینانس اثر مثبت دارد.

وی کاهش هزینه تمام شده جذب فاینانس را به منزله کمک به تولید و سرمایه گذاری در کشور ارزیابی کرد و گفت: هرقدر که هزینه تجهیز منابع کم شود، تولیدکننده برای بازپرداخت آن در شرایط مناسب تری قرار می گیرد.

خانی با یادآوری اینکه رتبه اعتباری ایران تا پیش از تحریم ها ۴ بود اما به تشدید تحریم ها در ردیف کشورهای پرریسک قرار گرفت، افزود: انتظار می رود رتبه اعتباری ایران به عدد ۴ برسد؛ شاید این انتظار در شرایط کنونی و فشارهای سیاسی آمریکا کمی خوشبینانه باشد ولی با واقعیت های اقتصاد ایران هماهنگی دارد.

به گزارش ایرنا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در جدیدترین رتبه بندی خود، ایران را از نظر ریسک سرمایه گذاری از رتبه ۶ به رتبه ۵ ارتقا داد.

رتبه اعتباری ایران در دولت اصلاحات به رتبه ۴ رسید که بهترین رتبه اعتباری پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می رفت اما پس از آن با آغاز تحریم ها علیه کشورمان جایگاه ایران به رتبه هفت تنزل کرد.

با آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه ۱+۵ در دی ماه سال ۹۴ سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با همکاری وزارت امور خارجه، صندوق ضمانت صادرات اقداماتی را برای مذاکره و بهبود رتبه اعتباری آغاز کردند که در نهایت با وجود مخالفت معدودی از کشورهای عضو، رتبه ایران در سال ۲۰۱۷ از رتبه هفتم به رتبه ۶ ارتقا یافت و اکنون نیز با یک پله بهبود به رتبه ۵ رسید.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) سازمانی بین المللی و از مهمترین نهادهای تصمیم گیر در عرصه اقتصاد جهانی است که مقر اصلی آن در پاریس می باشد. این سازمان در سال ۱۹۴۸میلادی با هدف بازسازی اقتصاد کشورهای اروپایی پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شد و به تدریج کشورهای غیراروپایی نیز به آن پیوستند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false