×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳  
true
true

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه ارومیه گفت: یکی از راهکارهای مهار تورم کشور، احیای سازمان برنامه و بودجه است.

دکتر حسن حیدری، در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: طبق اعلام رییس کل بانک مرکزی کشور، حجم نقدینگی در پایان اردیبهشت سال ۱۳۹۲ به مبلغ ۴۵۸۱٫۵ هزار میلیارد ریال بالغ می‌شود که نگاهی به روند رشد نقدینگی در گذشته و در سال‌های دولت نهم و دهم نشان می‌دهد که رشد نقدینگی از سال ۸۵ تا ۸۹ رشدی معادل ۱۳۴ درصد داشته است و در سال ۱۳۹۰ نیز شاهد اوج رشد نقدینگی بودیم.

این دانشیار اقتصاد در ادامه بیان کرد: نقدینگی در ابتدای دولت نهم یعنی در سال ۱۳۸۴ از رقمی معادل ۷۸٫۴ هزار میلیارد ریال به رقم غیر قابل تصور۴۵۸۱٫۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که این رشد نتیجه سیاست‌های انبساطی مالی و پولی سال‌های اخیر است.

وی با بیان اینکه جهت‌گیری سیاست‌های دولت و بانک مرکزی مجموعا سیاست‌های انبساطی بوده است، اظهار کرد: در این شرایط استفاده از برخی ابزارها جهت کنترل نقدینگی نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد، لذا روند افزایش شتابان نقدینگی ادامه داشته است و در طی سال‌های اخیر نیز با ایجاد و شدت برخی مشکلات از جمله تحریم‌ها خصوصا تحریم بانک مرکزی و نقل و انتقالات بین‌المللی آن، شاهد اثرات کمتر سیاست‌های اعمالی روی رشد نقدینگی هستیم هر چند که سیاست‌های شش ماه گذشته روند رشد آن را معکوس کرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه تعیین سهم دقیق نقدینگی از تورم کشور کار بسیار سختی است، تصریح کرد: مطالعات تجربی نشان می‌دهد که عامل اصلی تورم در کشور، نقدینگی است ولی در کنار این مساله در سال‌های اخیر، برخی مسائل از جمله مدیریت ناصحیح اقتصاد کشور، مسئله تحریم‌ها و سیاست‌های بعضا نامناسب اقتصادی نیز هر کدام نقش عمده‌ای را می توانند در شدت گیری تورم کشور داشته باشند که هر کدام از آنها در کنار نقدینگی قابل تحلیل است.

وی در ادامه راهکارهایی نظیر اعطای استقلال بیشتر و تخصصی سازی بانک مرکزی، تقویت شورای پول و اعتبار، باز تعریف وظیفه بانک مرکزی در احیای ارزش پول ملی و مبارزه با تورم را برای جلوگیری از رشد تورم پیشنهاد کرد.

حیدری در حوزه بودجه و برنامه‌ریزی با اشاره به احیا سازمان برنامه و بودجه در کنار تصمیم‌های صحیح اقتصادی برای مهار تورم، اضافه کرد: در حوزه سیاست خارجی نیز برای کنترل تورم، ضمن حفظ استقلال و پافشاری بر حقوق حقه ملت ایران نباید بهانه به دست دشمنان داد.

وی همچنین اقداماتی نظیر آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات اقتصادی مردم در کنار رونق گرفتن بازار بورس، تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بورس و هدایت نفدینگی به سمت تولید را در مهار تورم موثر دانست.

 

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches