×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۹ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
دولت دنبال افزایش نرخ ارز نیست

‌سخنگوی دولت با تاکید بر این‌که دولت به شدت در این باره که نرخ ارز ثبات داشته باشد حساس است، افزود: همان‌طور که باید نسبت به افزایش‌ها حساس باشیم باید نسبت به کاهش‌ها هم که ممکن است در مقطعی باشد حساس باشیم و آن را ثبات بدهیم.

نوبخت بازگرداندن ثبات به اقتصاد را از سیاست‌های مهم دولت دانست و اظهار کرد: صحبت‌های اخیر رییس کل بانک مرکزی به این معنی نیست که دولت خواهان افزایش قیمت ارز است؛ چرا که ما خواهان جلوگیری از نوسانات قیمت ارز هستیم.

به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات امروز هیات وزیران، گفت: امروز گزارش‌های مختلفی از دستگاه‌های اجرایی استماع شد.

وی با اشاره به متن صحبت رییس‌جمهور در سازمان ملل و بازتاب آن در رسانه‌های داخلی و خارجی، افزود: دیدگاه بسیار مثبتی در آمریکا و اروپا نسبت به صحبت‌های ایشان در سازمان ملل انجام شده است و با امیدبخشی این موارد مدنظر قرار گرفت.

نوبخت از برگزاری جلسه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی پس از پایان جلسه هیئت وزیران خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ ارز، خاطرنشان کرد: سیاست‌ دولت در خصوص اقتصاد و وضعیت اقتصادی خانوارها بسیار شفاف شده است و گفته شده که بهبود وضعیت معیشتی خانوارها یکی از اهداف اقتصادی دولت در این دوره خواهد بود.

سخنگوی دولت افزود: از این رو ثبات اقتصادی یک زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند. از آنجا که اقتصاد ما تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز ثبات خود را در سال‌های گذشته در مقاطعی از دست داده بود، بنابراین مساله کنترل نوسانات شدید قیمت ارز سیاستی است که دولت آن را در پیش دارد.

نوبخت گفت: ما قطعا متناسب با ثبات‌بخشی اقتصاد در کنترل این نوسانات می‌توانیم نرخ تعادلی قیمت ارز را مشخص کنیم. البته تلاش ما این است که با افزایش تولید و سرمایه‌گذاری بتوانیم نرخ واقعی ارز را پیدا کنیم که با آن هدف ما که بهبود وضعیت معیشتی خانوارها است، تناسب داشته باشد.

وی با بیان اینکه غیر از بحث عرضه و تقاضای واقعی ارز در بازار ارز، یک عرضه و تقاضای اصطلاحا سفته‌بازی که بیشتر برای سودجویی وارد بازار شده در تعیین قیمت ارز در بازار می‌تواند موثر باشد، تصریح کرد: این موضوع از پیش‌بینی‌هایی است که طی آن کسانی که دنبال سودجویی هستند وارد این بازار می‌شوند، بنابراین ما قطعا باید نسبت به ثبات‌بخشی این بازار اقدام کنیم.

سخنگوی دولت با تاکید بر این‌که دولت به شدت در این باره که نرخ ارز ثبات داشته باشد حساس است، افزود: همان‌طور که باید نسبت به افزایش‌ها حساس باشیم باید نسبت به کاهش‌ها هم که ممکن است در مقطعی حساس باشیم و آن را ثبات بدهیم.

نوبخت بازگرداندن ثبات به اقتصاد را از سیاست‌های مهم دولت دانست و اظهار کرد: صحبت‌های اخیر رییس کل بانک مرکزی به این معنی نیست که دولت خواهان افزایش قیمت ارز است؛ چرا که ما خواهان جلوگیری از نوسانات قیمت ارز هستیم.

سخنگوی دولت درخصوص افزایش ساعات کار و برخی انتقادات نسبت به آن نیز اظهار داشت:در خصوص ساعات کار کارکنان دولت قانون وجود دارد. آنچه که از سوی دولت بیان شد اجرای قانون است؛ اگرچه ما در کنار این موضوع تلاش می‌کنیم که به وضعیت پرداخت‌ها و دریافت‌های کارکنان دولت توجه کنیم.

نوبخت همچنین تاکید کرد: از دولت غیر از اجرای قانون نباید انتظار داشت و ما هم در حال اجرای قانون هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، گفت: مجلس در جهت نشان دادن نوعی همکاری با دولت در این راستا طرح یک فوریتی داده بود که کلیات آن در کمیسیون بودجه به تصویب رسید و به نظر من این موضوع ظرف یکی دو هفته دیگر می‌تواند در دستور کار مجلس قرار بگیرد و به نظر می‌رسد که ما بتوانیم طی ماه‌های آینده این فرآیند را به انجام برسانیم.

سخنگوی دولت در مورد نقش منفی کالاهای خارجی بر مصرف بازار داخلی نیز افزود:سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری جزء اسناد بالادستی نظام تلقی می‌شودو دولت هم در اجرای این سیاست‌ها تلاش می‌کند و در این زمینه هم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

نوبخت درخصوص زمان دقیق تصمیم‌گیری درباره نرخ سود بانکی نیز خاطرنشان کرد: این موضوع در شرح وظایف بانک مرکزی قرار دارد در حال حاضر بانک مرکزی در این خصوص برای اینکه نرخ واقعی را مشخص کند در حال مطالعه است و پس از آنکه به جمع‌بندی برسیم اطلاع‌رسانی خواهد شد. وی در پایان در خصوص پراکنده بودن سیاست‌های اقتصادی دولت و برنامه‌های دولت برای یک یکپارچه شدن این سیاست‌ها، تصریح کرد: بنده اینگونه فکر نمی‌کنم.سیاست‌های اقتصادی در همه موارد منسجم هستند.

 

true
برچسب ها :
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches