×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
دندانپزشکی و زنان و زایمان در صدر پرونده‌های قصور پزشکی

اقتصادتهران: مدیرکل کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی گفت: از ابتدای فروردین تا پایان آبان سال جاری چهار هزار پرونده در نوبت اول مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد به ترتیب دندانپزشکی و زنان و زایمان در صدر پرونده‌های قصور پزشکی بودند.

بابک سلحشور روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: چهار هزار و یک پرونده قصور پزشکی در هشت ماهه گذشته در نوبت اول مورد بررسی قرار گرفت که پنج هزار و ۱۹ نفر در این زمینه درگیر پرونده های قصور پزشکی بودند که از این تعداد دو هزار و ۲۳۰ نفر محکوم و دو هزار و ۸۹ نفر تبرئه شدند.

وی اضافه کرد: از پنج هزار و ۱۹ نفر، ۶۶۲ نفر در رشته دندانپزشکی دچار قصور پزشکی بودند که از این تعداد ۴۲۹ نفر محکوم و ۲۳۳ نفر تبرئه شدند. همچنین در رشته زنان و زایمان ۵۱۹ نفر دچار قصور پزشکی بودند که ۱۶۳ نفر محکوم و ۳۶۵ نفر تبرئه شدند.

سلحشور ادامه داد: بعد از دندانپزشکی، رشته زنان و زایمان بیشترین پرونده قصور پزشکی را به خود اختصاص داده، در این رشته پزشکی، دو نفر شامل مادر و کودک درگیر هستند و به دنیا آمدن کودک و سلامتی او برای خانواده بسیار مهم است و شکایت بیشتری در این زمینه انجام می شود به همین دلیل تعداد افراد درگیر در این نوع قصور پزشکی نسبت به سایر رشته ها بیشتر است.

وی با بیان اینکه نخستین رشته در قصور پزشکی دندانپزشکی است، ادامه داد: رشته سوم نیز جراحی عمومی است که ۴۴۷ نفر در این خصوص در هشت ماه گذشته درگیر بودند که ۲۰۶ نفر تبرئه و ۲۴۱ نفر هم محکوم شدند.

سلحشور افزود: کمترین قصورهای پزشکی در این بازه زمانی هر کدام با یک نفر شاکی، شامل رشته های پزشکی هسته ای، طب کار و روماتولوژی بوده است.

مدیرکل کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی به پزشکان توصیه کرد که برای بیماران خود وقت کافی بگذارند و در خصوص عوارض ناشی از اعمال جراحی یا مصرف برخی داروها توضیحات کامل را در اختیار بیماران قرار دهند و بیماران نیز با آگاهی کامل از این عوارض تصمیم بگیرند که دوره درمان را طی کنند.

سلحشور گفت: رعایت اخلاق پزشکی برای پزشکان در اولویت است و زحمات زیادی نیز در این خصوص متحمل می شوند، اما گاهی به دلیل ازدحام جمعیت زیاد مراجعه کنندگان ممکن است کم توجهی هایی انجام شود. البته همکاران پزشک که پروانه مطب و گواهینامه پزشکی دارند، از مهارت و دانش کافی برخوردار هستند اما گاهی لازم است برای آن‌ها دوره های آموزشی تکمیلی برگزار شود.

وی به بیماران نیز توصیه کرد: همه جوانب درمان بیماری خود را در نظر بگیرند و اطلاعات کافی در مورد بیماری خود داشته باشند و بعد پزشک معالج خود را انتخاب کنند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false