×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳  
true
true
در خصوصی‌سازی هیچ تخلفی نداشته‌ایم

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بورس ایران در سالهای گذشته پربازده‌ترین بورس در جهان بوده است گفت: افزایش سه میلیونی سهامداران و افزایش خیره کننده شاخص کل، گواه این سخن هستند.

به گزارش ایسنا، شمس‌الدین حسینی که در مراسم رونمایی از طرح جامع اطلاعاتی مالیاتی سخن می‌گفت، تصریح‌کرد: در طول سال‌های گذشته در این دولت آن‌قدر کارهای بزرگ صورت گرفته که طرح جامع مالیاتی در میان آنها به چشم نمی‌آید وقتی که برای وزارت اقتصاد انتخاب شدم کارشناسان به من گفتند در این حوزه اگر تنها یک کار صورت گیرد کافی است و آن کار، تدوین طرح جامع اطلاعات مالیاتی بود. اما در طول این سال‌ها دولت آن‌قدر کارهای غیرممکن را ممکن کرده است که دیگر چنین طرح مهمی به چشم نمی‌آید.

وی با اشاره به جلسه‌ اعضای کابینه با مقام معظم رهبری در هفته‌ گذشته اظهارکرد: در آن جلسه که به همراه رییس‌جمهور حضور داشتیم بنا شد قبل از پایان دولت، اطلاعات دقیقی از خدمات وزارت اقتصاد در طول این سال‌ها برای مردم که قطعا حق دارند از آنها اطلاع داشته باشند ارایه کنیم. به همین دلیل این اخبار در حضور دکتر احمدی‌نژاد که منتخب مستقیم مردم ایران هستند ارایه می‌شود تا به اطلاع تمامی مردم برسد.

حسینی با بیان اینکه با آغاز کار دولت نهم فشارهای بی‌سابقه‌ غرب روی ملت ایران آغاز شد، گفت: شورای امنیت در همان روزهای ابتدایی دولت نهم پرونده هسته‌ ایران را تحویل گرفت و به نوعی تمام این مسائل اقتصادی تبدیل به بازی سیاسی فراملی شد. این فشارها باعث شد در کشور بحران مالی و اقتصادی پدید بیاید که در صورتی که با برنامه‌ریزی‌های دقیق و رشادت‌های مسئولان همراه نمی‌شد قطعا با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شدیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه‌کرد: در کنار این تحریم‌ها بحران مالی جهانی نیز شروع شد و در شرایطی که کشور ما از نظر مسائل داخلی اقتصادی با مشکلات زیادی روبرو بود باید با بحران‌های جهانی مالی نیز روبرو می‌شد.

وی همچنین به فشارهای داخلی که از سوی بسیاری از ارگان‌ها بر دولت وارد می‌شد نیز اشاره کرد و گفت: سال‌های گذشته بسیار پیش آمد که خزانه‌داری با مشکلات بسیاری روبرو شد و در بسیاری از موارد مجبور شدیم با فشارهای زیاد کشور را اداره کنیم که البته در این عرصه مسئولان اقتصادی کشور با حضور همه‌جانبه‌ خود در خط مقدم این مبارزه از این چالش‌ها کشور را رهانیدند.

حسینی با اشاره به حضور ۲۳ باره‌ خود در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به نمایندگان عنوان کرد: در سال‌های گذشته بیشترین حضور یک وزیر به سه بار نیز نمی‌رسید اما احضار بنده به مجلس با این تعداد بالا نشان می‌دهد که دولت در چه شرایط سختی قرار داشته است. البته بسیاری از این سوالات به هیچ وجه مربوط به وزیر اقتصاد نمی‌شد و من مخاطب آنها نبودم. در همین شرایط سخت برخی به نام صادرات به قاچاق طلا روی آوردند و وقتی ما با آنها مقابله می‌کردیم به سر رشته نداشتن از علم اقتصاد محکوم می شدیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، کارآیی و عدالت را اصلی‌ترین محورهای اقتصادی دولت دهم قلمداد کرد و گفت: در تمامی حوزه‌ها با رعایت این دو اصل مهم، اقدام‌های مفیدی صورت گرفت. اقدامات زیربنایی مانند تدوین و تصویب قانون اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی یا طرح تحول اقتصادی یا حتی اصلاحات ساختاری مانند هدفمندی یارانه‌ها نیز با توجه به همین دو اصل کارآیی و عدالت انجام گرفت.

وی به پیشرفت‌های بی‌نظیر بازار سرمایه و بورس اشاره کرد و گفت: در طول این سال‌ها بیش از ۶۶۸ شرکت از طریق بورس، خصوصی‌سازی شدند و این در حالی بود که حتی یک مورد شکایت نیز در این‌باره گزارش نشد. در طول این سال‌ها ۷۰ درصد از خصوصی‌سازی‌ها از طریق بازار سرمایه و مابقی نیز از طریق عرضه به شکل کاملا رقابتی و شفاف صورت گرفت.در سالهای گذشته بیش از ۱۱۹ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های دولت به بخش خصوصی واگذار شد در این راستا حتی یک تخلف نیز گزارش نشد.

سخنگوی اقتصادی دولت از تصویب طرح تاسیس بورس ایده و اندیشه نیز خبر داد و تصریح کرد: در جلسه روز گذشته این طرح تصویب شد و به زودی به مرحله عملیاتی می رسد. بورس ایران در طول سالهای گذشته پر بازده ترین بورس دنیا بود و به همین دلیل تعداد سرمایه‌گذاران آن از چهار میلیون نفر به بیش از هفت میلیون سهامدار افزایش یافت.

حسینی به سهام عدالت نیز اشاره کرد و گفت: این طرح مهم نیز در ابتدا به ۴۵ میلیون تن از مردم ایران ارایه شد که در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون تن از این مردم دارای سهام‌عدالت هستند. سهام‌عدالت یکی از اصلی‌ترین طرح‌های دولت در زمینه‌ گسترش عدالت در جامعه بود که بیش از ۱۲۴۰ میلیارد تومان در این عرصه به گردش درآمد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به کاهش نقش دولت در برخی از طرح‌های عمرانی نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از متخصصان علم اقتصاد به من تذکر می‌دادند که دولت باید از سمت کارفرمایی درآید و به جای اینکه در طرح‌ها مزاحم باشد، مراحم شود. در این راستا نیز دولت با بکارگیری توصیه‌های کارشناسان سعی کرد بسیاری از این پروژه‌های عمرانی را به پیمانکاران واگذار کند.

وی با بیان اینکه طرح هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یک جراحی بزرگ اقتصادی در کشور در دولت دهم عملیاتی شد، اظهارکرد: طرح هدفمندی در بسیاری از حوزه‌های ساختاری اقتصادی تاثیرات مثبت خیره‌کننده‌ای به جا گذاشت. در همان سال اول بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به درآمدهای دولت اضافه شد و در کنار این نیز با تغییر ترکیب مصرف در کشور به نفع بخش تولید چرخید.

حسینی افزود: طرح هدفمندی در زمینه گسترش عدالت و کاهش فقر در جامعه عملکرد بی‌نظیری داشت؛ به نحوی که فرمانده ناجا در دومین سالگرد اجرای هدفمندی یارانه‌ها از کاهش محسوس جرم‌های خرد خبر داد که این خود نشان‌دهنده‌ تاثیر به‌سزای هدفمندی یارانه‌ها در بین اقشار مختلف جامعه است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به طرح تحول در نظام مالیاتی کشور پرداخت و تصریح کرد: در چند محور مختلف طرح تحول نظام مالیاتی کشور آغاز به کار کرد که بی‌شک یکی از مهمترین آنها طرح مالیات بر ارزش افزوده بود. این بخش مهم مالیاتی ۱۴ درصد به کل درآمد مالیاتی کشور در طول سال‌های قبل اضافه کرده و این مهم در حالی اتفاق افتاده که این طرح هنوز نیمه‌تمام است. طرح جامع اطلاعات مالیاتی نیز از دیگر برنامه‌های دولت برای سامان دادن به این بخش مهم اقتصادی بود که خوشبختانه پس از مدت‌ها تلاش و کوشش متخصصان و مسئولان این امر، امروز به بار نشستن آن را مشاهده می‌کنیم.

وی در رابطه با اقدامات مثبت دولت در زمینه‌ بانکداری نیز توضیح داد: تعداد بانک‌ها از سال ۸۴ تاکنون افزایش خیره‌کننده‌ای داشته و از ۱۷ به ۳۸ بانک رسیده است. سرمایه حساب سرمایه بانکی نیز از ۵۹۰۰ میلیارد به ۵۱۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

حسینی خاطرنشان کرد: اتفاق دیگری که در عرصه‌ بانکی به وقوع پیوست شفافیت در زمینه‌ نقل و انتقالات بانکی به وقوع پیوست که در دولت‌های سابق سابقه‌ای نداشت. در عرصه‌ بانکی دو اقدام منحصر به فرد نیز صورت گرفت که شاید در جهان مثال کاملی از آن نتوان پیدا کرد. ما با توجه به تحریم‌های بی‌سابقه‌ای که دچارش شدیم توانستیم نقل و انتقالات ارزی را به بهترین نحو ممکن عملیاتی کنیم و در کنار آن بانک مرکزی، توزیع نقدی الکترونیکی یارانه‌ها را نیز در دستور کار قرار داد که آن امر نیز در منطقه بی‌سابقه بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: تمامی این موضوعات سرفصل‌هایی از اقدامات و خدمات اقتصادی این دولت در طول هشت سال گذشته بود که البته می‌توان به صورت جزئی به بسیاری از موارد اشاره کرد که در حال حاضر نمی‌توان در این جلسه آنها را مطرح کرد. فقط می‌توانم از شخص دکتر احمدی‌نژاد به دلیل حمایت‌های بی‌دریغ خود در طول سال‌های گذشته از همکاران بنده در وزارت اقتصاد تشکر کنم و امیدوار باشم که ایشان در مراحل بعدی با موفقیت هرچه تمام‌تر اهداف خود را پی‌گیری کنند.

 

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches