×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
داروهای وارداتی در گمرک خاک می‌خورند!

در حالی رییس کل گمرک از دستور معاون اول رییس جمهوری به بانک مرکزی و وزارت بهداشت برای ترخیص دارو خبر داده که یک عضو اتحادیه واردکنندگان دارو اعلام کرد که هنوز هیچ اتفاق خاصی در زمینه ترخیص داروهای انباشت شده در گمرک رخ نداده است.

رییس کل گمرک در تازه‌ترین اظهارات خود عنوان کرد که در صورتی که وزارت بهداشت تعهد کتبی به گمرک ارائه دهد مشکل ترخیص داروها حل خواهد شد اما با وجود اینکه در نامه اخیر برای وزارت بهداشت مهلت مشخصی را تعیین کردیم هنوز تعهدی به گمرک نرسیده است.

این در حالی است که پیشتر مسوولان وزارت بهداشت اختلاف ارزی پیش آمده بین بانک مرکزی و بانک های عامل را دلیل اصلی انباشت دارو در گمرک های کشور اعلام کرده بودند.

در همین حال یک عضو اتحادیه واردکنندگان دارو در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه طی چند هفته گذشته اتفاق خاصی در زمینه ترخیص داروهای انباشت شده در گمرک رخ نداده است، گفت: تا پیش از تشدید تحریم ها دارو به راحتی و حتی با تعهد کتبی وزارت بهداشت وارد کشور می شد اما حالا وضعیت کاملا متفاوت شده است.

هاشم تبریزی دانا افزود: متاسفانه بانک ها حرف هیچ کس را قبول نمی کنند و در این بین مشکل ترخیص نشدن داروهای وارداتی از گمرک نیز بین دستگاه های مختلف شامل گمرک، بانک مرکزی، بانک های عامل و وزارت بهداشت پاسکاری می شود.

وی گفت: مشکل دارو از زمانی آغاز شد که ارز مرجع واردات دارو به مبادله ای تغییر یافت و یارانه ای هم بابت مابه التفاوت آن پرداخت نشد.

این عضو اتحادیه واردکنندگان دارو خاطرنشان کرد: تغییر ارز دارو از مرجع به مبادله ای باعث شد تا هزینه واردات دارو دستکم دو برابر شود. مثلا یک محموله کوچک ۱٫۵ میلیارد تومانی دارو به یکباره سه میلیارد تومان شد. در چنین شرایطی هیچ شرکتی این مقدار نقدینگی در اختیار ندارد که بتواند مابه التفاوت قیمت داروهای وارداتی را پرداخت کند.

وی افزود: این در حالی است که واردکنندگان دارو پیش از اعتبار بانک ها و حتی شرکت های خارجی برای واردات دارو استفاده می کردند.

پیشتر نیز رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو خبر داده بود که بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار انواع دارو و محصولات دارویی در گمرک‌های داخلی انباشت شده و به آنها اجازه ترخیص داده نمی‌شود.

ناصر ریاحی با اشاره به اینکه در صورت ادامه روند موجود ممکن است داروهای انبار شده در گمرک به مرور فاسد شده و از بین بروند، گفته بود که سال‌های قبل اختصاص ارز به واردات دارو به سرعت انجام و حتی دارو با تعهد از گمرک ترخیص هم می‌شد اما امسال سختگیری در این زمینه بسیار زیاد شده است و بانک مرکزی هم همکاری لازم را ندارد.

به گزارش  ایسنا، دارو و برخی تجهیزات پزشکی سال قبل در اولویت نخست واردات کالا قرار داشتند و برای واردات نیز ارز مرجع دریافت می‌کردند اما بانک مرکزی از اوایل اردیبهشت امسال ارز مرجع واردات دارو را حذف و اعلام کرد که از این پس دارو صرفا با ارز مبادله‌ای وارد خواهد شد. سازمان غذا و دارو نیز چندی بعد از آغاز روند اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات دارو خبر داد.

بانک مرکزی در سال ۱۳۹۱ بیش از سه میلیارد دلار ارز مرجع به واردات دارو اختصاص داده بود. طی دو ماه نخست امسال هم حدود ۵۰۰ میلیون دلار به واردات دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت.

با وجود اختصاص این میزان ارز به واردات اما مشکل واردات دارو برطرف نشده و طبق اظهارات مسئولان حوزه بهداشت کمبود اقلام دارویی در کشور امسال سه رقمی هم شده است.

 

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches