×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
خسارت ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی کشاورزی از تغییر اقلیم

انجمن علمی هواشناسی ایران با تشریح پیامدهای تغییر اقلیم اعلام کرد که تغییر اقلیم منجر به ورود خسارت ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی به بخش کشاورزی می شود.

به گزارش اقتصادتهران، انجمن علمی هواشناسی ایران با تشریح پیامدهای تغییر اقلیم بر لزوم توجه و چاره اندیشی رئیس‌جمهور آینده به موضوع خسارت‌های ناشی از این اتفاق در کشور تاکید کرد.

در این اطلاعیه آمده است: ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، یکی از کشورهای به شدت در معرض تهدید تغییرات اقلیمی است. گرمایش زمین، الگوهای بارش را تغییر داده و باعث افزایش شدت و طولانی‌تر شدن خشکسالی‌ها و فراوانی بیشتر رویدادهای آب و هوایی شدید مانند سیل شده است. این تغییرات، در دهه گذشته به شدت بخش‌های مختلفی از کشور را تحت تأثیر قرار داده و پیامدهای جدی و خسارت‌های بسیار زیادی را به دنبال داشته است.

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی در بخش کشاورزی طی سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، خسارت ناشی خشکسالی و سیل بالغ بر بیش از ۲۰۰ همت بوده است.

اثرات تغییر اقلیم در:

بخش کشاورزی: کاهش بارندگی و افزایش دما، کشاورزی ایران را با چالش‌های جدی روبرو کرده است. کمبود آب، بازدهی محصولات را کاهش داده و امنیت غذایی کشور را تهدید می‌کند. همچنین، افزایش بیابان‌زایی، باعث کاهش حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی و درآمد کشاورزان می‌شود.

منابع آب: ایران به طور طبیعی کشوری کم آب است. با تشدید خشکسالی، سطح آب‌های زیرزمینی به شدت کاهش یافته و تأمین آب شرب و کشاورزی با مشکل جدی مواجه شده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches