×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
خبری بسیار خوشحال کننده برای کارگران

با ابلاغ مصوبه جدید حق بن نقدی کارگران، اولین افزایش ۳۰ هزارتومانی حقوق حدود ۱۲ میلیون مشمول قانون کار که به همراه معوقه مردادماه است، به حساب کارگران واریز شد.

براساس مصوبه شورای عالی کار، مبلغ بن نقدی هر کارگر در سال جاری ۵۴۰ هزارتومان است که تاکنون مبلغ ۲۴۰هزارتومان آن پرداخت شده و تا پایان امسال ۳۰۰ هزارتومان دیگر نیز به حساب هر کارگر واریز می شود.

به گزارش جام اقتصادی، اولین افزایش جدید مبلغ بن نقدی کارگران و مشمولان قانون کار که در شهریورماه سال جاری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اجرا در واحدهای مشمول قانون کار ابلاغ شده بود، به حساب کارگران واریز شد. ۳۰ هزارتومان به حقوق ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر بیمه شده کشور در روزهای اخیر اضافه شده است.

به دلیل تاخیر در ابلاغ مصوبه شورای عالی کار، مبلغ ۱۵ هزارتومان افزایش بن نقدی کارگران که باید در پایان مردادماه به حقوق مشمولان قانون کار اضافه می شد در پایان شهریورماه اعمال شده است. طبق مصوبه شورای عالی کار، به مبلغ بن نقدی ۳۵ هزارتومانی ماهیانه هر کارگر، از مردادماه امسال ۱۵ هزارتومان دیگر نیز اضافه شده و مجموع دریافتی کارگران در ردیف بن نقدی فیش های حقوقی به ۵۰ هزارتومان رسیده است.

در ۴ ماه اول سال جاری به دلیل عدم دستیابی به توافق جدید بین کارگران و کارفرمایان، مبلغ ماهیانه بن نقدی هر کارگر ۳۵ هزارتومان بوده است؛ بنابراین تا پایان ۴ ماه اول سال جاری هر کارگر در کنار حقوق و دستمزد ماهیانه خود مبلغ ۱۴۰ هزارتومان نیز به عنوان بن دریافت کرده است.

بر اساس این گزارش، در ۸ ماه باقیمانده از سال، مجموع دریافتی هر کارگر در بخش بن نقدی ۴۰۰ هزارتومان خواهد بود که با مبلغ ۱۴۰ هزارتومان دریافت شده از قبل، تا پایان امسال مبلغ دریافتی بن نقدی کارگران ۵۴۰ هزارتومان می شود.

در صورت عدم توافق کارگران و کارفرمایان برای افزایش مبلغ بن نقدی، مبلغ دریافتی امسال کارگران برای بن نقدی ۴۲۰ هزارتومان می شد که با افزایش جدید اعمال شده، هر کارگر ۱۲۰ هزارتومان دیگر نیز دریافت خواهد کرد.

بر اساس تصمیم قبلی شورای عالی کار، در سال گذشته هر کارگر ماهیانه ۳۵ هزارتومان بن نقدی به عنوان مزایای جانبی حقوق دریافت می کرد که مجموعا در سال ۹۱ به ۴۲۰ هزارتومان رسیده است. همچنین در سال ۹۰ نیز مبلغ ماهیانه بن نقدی هر کارگر ۲۸ هزارتومان بود که مجموع دریافتی سالیانه نیز ۳۳۶ هزارتومان بوده است.

هرچند پیش تر مبلغ افزایش حقوق ماهیانه کارگران از مردادماه امسال ۲۵ هزارتومان اعلام شده بود، اما تاکنون درباره سرنوشت افزایش ۱۰ هزارتومانی حق مسکن ماهیانه کارگران خبری در دست نیست و موارد ضد و نقیض فراوانی نیز در اینباره مطرح شده است.

آخرین موارد گفته شده درباره سرنوشت افزایش حق مسکن کارگران این بود که دولت دهم افزایش ۱۰ هزارتومان را تصویب نکرده بود و قرار است در هیئت دولت یازدهم مطرح و پیگیری شود. در هر صورت از ۷ سال پیش تاکنون، به حق مسکن کارگران هیچگونه مبلغ جدیدی افزوده نشده و در تمام این سال ها حق مسکن ماهیانه هر کارگر تنها ۱۰ هزارتومان بوده که مجموع سالیانه آن ۱۲۰ هزارتومان به حقوق کارگران می افزاید.

طبق جدول ارائه شده، با وجود اینکه مبلغ حق بن نقدی کارگران در فاصله ۸ سال گذشته از ۱۰ به ۵۰ هزارتومان افزایش یافته و ۵ برابر شده است اما هنوز هم مبلغ یادشده ناچیز و امکان پوشش هزینه های خانوار کارگری را ندارد؛ هرچند تنها بن نقدی نیست که کارگران بخواهند با آن هزینه های مربوط به معیشت خانوار را تامین کنند، اما به عنوان یکی از مزایای جانبی قانون کار امکان پوشش قابل توجهی در هزینه های کارگران را ندارد.

 

true
برچسب ها :
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches