×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
حجم تسهیلات بانکی پرداخت شده پارسال سه برابر بودجه دولت بود

اقتصادتهران: معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه آمریکایی ها خود به این نتیجه رسیده اند که فشارهای حداکثری به شکست رسیده است، گفت: آمریکا مجبور است به برجام بازگردد و تحریم ها را لغو کند.

به گزارش اقتصادتهران، اسحاق جهانگیری امروز سه شنبه در جریان بازدید از کارخانه تولید محصولات لبنی و بستنی یکی از شرکت های خصوصی در شهرستان اسلامشهر در جمع خبرنگاران افزود: اقتصاد ایران با محوریت تولیدی می تواند روزهای شکوفا داشته باشد خصوصا با پیش بینی های صورت گرفته نسبت به افق ١۴٠٠ که آمریکایی ها  نیز به صراحت اعلام کردند فشار حداکثری به شکست رسیده است.

وی اظهار داشت: آمریکایی ها مجبور هستند به برجام بازگردند و تحریم ها را لغو کنند، با تحقق شعار سال یک شرایط مناسبی برای تولید کشور اتفاق خواهد افتاد و نباید تولید کنندگانی که در شرایط تحریم پای تولید ایستاده اند را فراموش کنیم.

وی گفت: باید همچنان سیاست هایی که گذاشته مَی شود در راستای حمایت از تولید باشد بخشی از سیاست ها پولی و نظام بانکی است و بازار سرمایه باید حمایت کند.

جهانگیری ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد از تسهیلاتی که نظام بانکی پرداخت کرده برای سرمایه در گردش بوده است حجم تسهیلاتی که سال گذشته نام بانکی پرداخت کرده یک میلیون و  ۶۰۰ هزار  میلیارد تومان سه برابر بودجه دولت بوده است.

به گفته وی ۶۰ درصد از این مبلغ اگر وارد گردش در سرمایه برای واحدهای تولیدی شود یک رقم بالایی خواهد بود.

جهانگیری افزود: با توجه به جنگ اقتصادی آمریکا ورود بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ قلم کالا به کشور ممنوع شد که این فرصتی بود برای تولید کنندگان داخلی تا تولید و بازار را در اختیار بگیرند.

معاون اول رئیس جمهوری بیان کرد: تعرفه ها باید طوری در نظر گرفته شود تا علاوه بر حمایت از تولید سیاست های پولی و تجاری و مالی و سیاست خارجی نیز در نظر گرفته شود با این نگاه رشد اقتصادی کشور در سالجاری مطلوب گردد.

جهانگیری همچنین در خصوص موانع بانکی نیز گفت: نظام بانکی در ایران پشتوانه اصلی تولید و اقتصاد است باید به این مطلب توجه شود اقتصاد ایران بانک محور است تامین منابع مورد نیاز اقتصاد است و سهم بازار سرمایه در مقابل تسهیلات بانک ها کم است باید اقدامی انجام شود تا بانک ها سرمایه جمع کنند و در اختیار بنگاه های اقتصادی تولید قرار دهند.

وی افزود: جرایم دیر کرد به دلیل شرایط اقتصادی است. شرایط اقتصادی در اختیار بنگاه های اقتصادی نیست این نظام و دولت است که تصمیماتی را مَی گیرد و نظام اقتصادی با آن روبرو می شود.

وی اضافه کرد: باید از بنگاه ها حمایت کنیم برخی اوقات شرایط برای بنگاه ها یکسان است اما برخی از فعالان این بنگاه ها گردنکشی می کنند و در برابر پرداخت تسهیلات مقاومت دارند باید جلوی این افراد ایستاد اما برخی از بنگاه های تولیدی به لحاظ شرایط اقتصادی نتوانسته اند تسهیلات بانک ها را به موقع پرداخت کنند که با هیات مدیره بانک ها صحبت شده تا با متقاضیان خوش حساب مذاکره و به آنها مهلت داده شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false