×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
جزئیات واردات ۷.۱ میلیارد دلاری کالاهای اساسی

اقتصادتهران: از ابتدای سال جاری تا نیمه آبان‌ماه بیش از ۷.۱ میلیارد دلار کالاهای اساسی وارد شده که حدود ۲۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهش دارد.

به گزارش ایسنا، کالاهای اساسی در ۲۵ گروه کالایی طبقه بندی شده و به غیر از چند قلم محدود از جمله ذرت، دانه های روغنی، جو، روغن خام و بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود مابقی با ارز نیمایی که در حال حاضر حدود ۲۵ هزار تومان است تامین ارز می شود.

بررسی آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی براساس گزارش دریافتی ایسنا، نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تا هجدهم آبان‌ماه  ۱۴.۸ میلیون تن کالای اساسی به ارزش بیش از ۷.۱ میلیارد دلار وارد شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی یک درصد و ارزشی ۲۷ درصد کاهش دارد، بخشی از این کاهش می تواند ناشی از افزایش تولید داخل باشد.

این در حالی است که در سال گذشته ۱۴.۹ میلیون تن با ارزش بالغ بر ۹.۷ میلیارد دلار کالای اساسی وارد شده بود.

در بین کالاهای وارد شده بیشترین میزان به ذرت با بیش از ۶.۱ میلیون تن به ارزشی بالغ بر ۱.۴ میلیارد دلار اختصاص دارد.

 بعد از ذرت بیشترین واردات مربوط به دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی ضروری به ارزش بالغ بر ۹۴۸ میلیون دلار است.

دیگر کالاهایی که بیشترین سهم از واردات کالای اساسی را دارند دانه‌های روغنی با ۶۸۲.۱ میلیون دلار و گندم با بیش از ۶۶۶.۵ میلیون دلار هستند.

در سایر کالاها نیز ۵۸۷.۶ میلیون دلار برنج، ۲۷.۲ میلیون دلار گوشت قرمز سبک گرم، ۹۸.۱ میلیون دلار گوشت قرمز سرد، ۱۷۵.۲ میلیون دلار چای خشک، ۴۸۸.۲ میلیون دلار روغن‌های خوراکی نیمه‌ جامد و خام، ۳۵۳.۸ میلیون دلار کنجاله سویا، ۱۰۸.۶ میلیون دلار کودهای شیمیایی، ۱۱۸.۱ میلیون دلار خمیر کاغذ، ۲.۳ میلیون دلار کاغذ روزنامه، ۱۲۲.۷ میلیون دلار کاغذ چاپ و تحریر واردات انجام شده است.

همچنین ۷۹.۱میلیون دلار گوشت مرغ، ۳۸.۴ میلیون دلار کره، ۹۷.۳ میلیون دلار حبوبات، ۶۴.۲ میلیون دلار انواع بذر، ۲۸۸.۳ میلیون دلار جو، ۳۳۳.۶ میلیون دلار شکر خام، ۵۸۷.۶ میلیون دلار برنج، ۴۰.۷ میلیون دلار داروهای دامی ضروری، ۴۱.۵ میلیون دلار سموم تکنیکال شیمیایی، ۱۵۱.۶ لاستیک سنگین و ۲۶۱ میلیون دلار ماشین‌آلات تولید کننده کالاهای اساسی وارد شده است.

این در حالی است که طی آخرین گزارش های گمرک ایران، میزان موجودی کالاهای غیرکانتینری به هفت میلیون و ۳۵۱ هزار تن می‌رسد که سه میلیون و ۹۳۴ هزار تن آن را کالاهای اساسی و مابقی را کالاهای غیر اساسی تشکیل می دهد که تا ۸۰ درصد آن شامل مواد اولیه و ماشین آلات خطوط تولید است. همچنین ۹۹ هزار و ۲۹۴ کانتینر  (TEU) نیز در گمرک و بنادر موجود است که تعداد کانتینرهای پر وارداتی به بیش از ۳۵ هزار باکس می رسد.

بعد از دپوی میلیون ها تن کالای اساسی و غیر اساسی در گمرک و بنادر، طی مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت موانع مربوط به ترخیص کالاها مورد بررسی و تسهیل شد که در راس آن رفع موانع ارزی قرار داشت و از مدتی پیش با ابلاغ به دستگاه‌های اجرایی ترخیص کالاهای اساسی در چارچوب تعیین شده در دستور کار قرار گرفته است.

سوتیتر: سال گذشته ۱۴.۹ میلیون تن با ارزش بالغ بر ۹.۷ میلیارد دلار کالای اساسی وارد شده بود

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false