×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
جزئیات رایگان شدن قبوض گاز اعلام شد

اقتصادتهران: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران جزییات رایگان شدن قبوض گاز را اعلام کرد و گفت: مصارف دهک اول تا سوم اگر زیر ۲۰۰ مترمکعب باشد، گازبهای آنها به طور کامل بخشیده می‌شود. همچنین مقرر شده که دهک چهارم نیز اگر میزان مصرف را کم کنند شامل تخفیف خواهند شد.

به گزارش ایسنا، حسن منتظرتربتی، در نشستی خبری با اشاره به افزایش مصرف گاز در کشور اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز بیشتری تولید کرده‌ایم تا آنجا که سال گذشته ۱۹۳ میلیارد مترمکعب گاز تولید شد اما این عدد امسال به ۲۰۳ میلیارد مترمکعب افزایش یافت.

وی ادامه داد: این عدد از نظر ارزش و مقدار انرژی قابل ملاحظه است، از این میزان هفت میلیارد مترمکعب به بخش خانگی اختصاص دادیم، سه میلیارد مترمکعب به نیروگاه‌ها افزایش گاز صورت گرفت و در واقع ۱۰ میلیارد مترمکعب را به دو بخش خانگی و نیروگاهی اختصاص داده‌ایم.

وی با اشاره به دغدغه رهبری مبنی بر رایگان شدن آب و برق و گاز برای دهک‌های پایین جامعه گفت: بعد از طرح این موضوع در سران قوا در هیات دولت به تصویب رسید بنا بر آنچه مقرر شده مصرف‌کنندگان گاز کشور در پنج اقلیم تقسیم شدند که ۹۸ درصد مصرف‌کنندگان در اقلیم‌های یک و دو و سه زندگی می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه طبق بخشنامه صادره جامعه به ۱۰ دهک تقسیم شد که میزان مصرف سه دهک یعنی ۳۰ درصد جامعه ۱۰ درصد را شامل می‌شود، تصریح کرد: سه دهک بعدی ۲۵ درصد مصرف گاز دارند و سه دهک آخر ۵۰ درصد گاز خانگی را مصرف می‌کنند.

به گفته منتظرتربتی مصارف دهک اول تا سوم اگر زیر ۲۰۰ مترمکعب باشد گازبهای آنها به طور کامل بخشیده می‌شود همچنین مقرر شده که دهک چهارم نیز اگر میزان مصرف را کم کنند شامل تخفیف خواهند شد به این ترتیب از ۲۷ میلیون واحد مصرف کننده ۳۳ تا ۴۰ درصد شامل بخشودگی می‌شوند که هم کمک به اقتصاد خانوار و هم کمک به تولیدکنندگان گاز خواهدبود.

وی با بیان اینکه اجرای طرح یاد شده از ابتدای دیماه خواهد بود، گفت: بنا بر این مصوبه قبوض بخشی از خانوارها رایگان خواهد شد. بخش دیگری نیز که مصرف بالایی دارند باید تشویق به قرارگیری در این محدوده شوند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه چنانچه مصرف‌کنندگان نسبت به میانگین سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، معادل ۱۰ درصد از مصرف خود را کاهش دهند گازبهای آنها با ۱۵ درصد کاهش محاسبه می‌شود، اظهار کرد: برای جلوگیری از مصرف دهک‌های بالا اگر مصرف‌کنندگان پرمصرف ۱۵ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ داشته باشند قیمت گاز برای این دسته از مشترکین ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

واردات گاز نخواهیم داشت

منتظرتربتی درباره هزینه بخشودگی گازبها برای مجموعه شرکت گاز گفت: پیش بینی می‌شود نزدیک ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان مشمول بخشودگی شوند که از بخش‌های دیگر پوشش داده خواهد شد و هزینه‌ای به مردم تحمیل نمی‌شود.

وی با اشاره به احتمال واردات گاز گفت: همچنان برنامه‌ای برای واردات نخواهیم داشت و نیاز کل کشور از منابع داخلی تامین خواهد شد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false