×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
تولید نیروگاه‌های حرارتی از مرز ۲۳۰ هزار گیگاوات ساعت گذشت

اقتصادتهران: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه میزان تولید برق نیروگاه‌های کشور از ۲۷۰ میلیارد کیلووات ساعت گذشته است که سهم نیروگاه‌های حرارتی از این رقم ۲۳۶ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

 به‌گزارش ایسنا، ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی ۸۰ درصد مجموع نیروگاه‌های منصوبه کشور است، اما این نیروگاه‌ها تامین کننده بیش از ۸۷ درصد نیاز شبکه برق کشور هستند و بر این اساس حفظ آمادگی و پایداری این نیروگاه‌ها برای تامین نیازهای شبکه ضروری است. یکی از راهکارهای اجرا شده جهت افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌ها در تابستان، استفاده حداکثری از ظرفیت نیروگاه‌های منصوبه در کشور است، بدین منظور با شناسایی نقاط قابل بهبود در نیروگاه‌ها و اجرای طرح‌های فناورانه ظرفیت واحدهای موجود افزایش یافته است.

 این طرح‌ها شامل طرح‌های رفع محدودیت تولید در واحدهای بخاری و طرح‌های ارتقای ظرفیت در واحدهای گازی است که در تعدادی از نیروگاه‌های منتخب اجرا شده است، تدوین این امر و اجرای آن موجب ایجاد افزایش ظرفیت تولید به میزان ۳۰۰ مگاوات است که در تابستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 از سوی دیگر با توجه به ضرورت در مدار بودن تمامی نیروگاه‌ها در پیک تابستان، پس از گذر از این شرایط لازم است تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای روی واحدهای نیروگاهی انجام شود تا برای فصل گرما آماده شوند. مطابق استانداردها و دستورالعمل‌های موجود، واحدهای نیروگاهی باید در بازه‌های زمانی مشخص که حداقل یک یا دو بار در سال است، تحت تعمیرات قرار گیرند تا امکان تداوم بهره‌برداری مطمئن و پایدار از واحدها وجود داشته باشد.

 آن طور که علی اصغر عبدلی – مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت مادر تخصصی برق حرارتی اعلام کرده حجم تعمیرات برنامه‌ریزی شده واحدهای نیروگاه‌های حرارتی در دوره حاضر بالغ بر ۱.۹ میلیون مگاوات ساعت – روز در نظر گرفته شد که این حجم تعمیرات شامل ۶۹۰ برنامه تعمیراتی است که بیش از ۱۳۰ مورد آن تعمیرات اساسی و سنگین بوده و بایستی در بازه زمانی محدود مهرماه تا اردیبهشت‌ماه سال آینده انجام شود.

 به گفته وی برای اجرای این حجم از تعمیرات بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه می‌شود، با وجود محدودیت‌ها و شیوع بیماری کرونا تعمیرات واحدهای نیروگاهی حرارتی با برنامه‌ریزی مناسب، تامین و تدارک قطعات و تجهیزات مورد نیاز در حال انجام است و تاکنون نیز برنامه‌ تعمیرات نیروگاه‌ها بیش از ۴۰ درصد پیشرفت داشته است.

 مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت مادر تخصصی برق حرارتی اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده تمامی تعمیرات واحدهای نیروگاهی به پایان خواهد رسید و واحدها آماده بهره‌برداری جهت تولید برق در تابستان پیش رو خواهند بود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false