×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
تولید فولاد خام با رشد ۱۷ درصدی از ۴٫۸ میلیون تن گذشت

اقتصادتهران: آمار عملکرد فولادسازان عمده کشور در سه ماهه نخست امسال حاکی از تولید چهار میلیون و ۸۴۹ هزار و ۸۰۲ تن فولاد خام(شمش) دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۱۷ درصدی دارد.

جداول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران نشان می‌دهد پارسال ایران با تولید بیش از ۲۱٫۸ میلیون تن فولاد خام در بین ۶۵ فولاد ساز شاخص جهان رتبه ۱۳ را کسب کرد.

در مدت سه ماهه نخست امسال محصولات فولادی تولیدی در مجموع به ۲ میلیون و ۸۶۴ هزار و ۹۱ تن رسید که از این رقم سهم ورق گرم مبارکه و سبا در مجموع یک میلیون و ۷۶۸ هزار و ۱۹۴ تن بود که نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۱۷ درصدی دارد.

سهم ذوب آهن اصفهان ۵۶۸ هزار و ۲۸۴ تن بود و رشد هشت درصدی در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۶ و بقیه مربوط به فولادسازان آذربایجان، خراسان، فولاد آلیاژی، نورد و لوله اهواز، فولاد اکسین و ورق خودرو چهارمحال و بختیاری است که نسبت به سه ماهه نخست پارسال رشد ۱۱ درصدی دارد.

آمارهای انجمن تولید کنندگان فولاد ایران نیز نشان می دهد در ۲ ماهه نخست امسال مجموع تولید فولاد خام برابر با چهار میلیون و ۲۵۸ هزار تن بود که نسبت به رقم سه میلیون و ۵۲۶ هزار تن عملکرد ۲ ماهه ابتدایی ۹۶ رشد ۲۱ درصدی دارد.

کل محصولات فولادی تولیدی در مدت ۲ ماهه امسال برابر با سه میلیون و ۴۰۷ هزار تن بود که در مقایسه با دوره مشابه پارسال با رقم سه میلیون و ۲۴۹ هزار تن افزایش پنج درصدی را ثبت کرد.

همچنین میزان واردات محصولات فولادی در این مدت به رقم ۱۸۷ هزار تن رسید و در مقایسه با عملکرد دوره مشابه سال پیش (۳۵۱ هزار تن) کاهش ۴۷ درصدی دارد.

واردات فولاد خام نیز در این مدت پنج هزار تن ثبت شد و در مقایسه با رقم ۶ هزار تن ۲ ماهه پارسال، افت ۱۷ درصدی دارد.

صادرات محصولات فولادی نیز در این مدت به ۴۱۳ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال (۱۸۰ هزار تن)، ۱۲۹ درصد رشد را ثبت کرد.

علاوه براین در مدت یادشده یک میلیون و ۲۱۴ هزار تن فولاد خام صادر شد که نسبت به ۲ ماهه نخست پارسال(یک میلیون و ۸۴ هزار تن) ۱۲ درصد افزایش نشان می دهد.

براساس این آمارها، هدفگذاری امسال برای تولید فولاد خام، رشد هشت تا ۱۰ درصدی تعیین شده است. پارسال میزان تولید فولاد خام به بیش از ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید و برای امسال پیش بینی شده به رقم ۲۴ میلیون تن برسد.

علاوه براین پارسال صادرات زنجیره فولاد بیش از هشت میلیون تن اعلام شد و امسال با مشکلات بین المللی انتظار نمی رود بیش از پنج تا ۱۰ درصد افزایش صادرات تحقق یابد.

سند چشم انداز ۱۴۰۴ که براساس آن دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام پیش بینی شده است در واقع نقشه راه در بخش فولادسازی کشور محسوب می شود.

برپایه این سند، میزان فولاد مصرفی کشور حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن برآورد شده و بقیه توانمندی و تولید این بخش باید رهسپار بازارهای صادراتی شود.

ایران چنانچه در افق چشم انداز ۱۴۰۴ به ظرفیت پیش بینی شده دست یابد، جایگاه خود را به عنوان هفتمین فولاد ساز جهان ارتقا خواهد بخشید.

به گزارش ایرنا، انجمن جهانی فولاد اعلام کرد که ایران در دوره پنج ماهه ۲۰۱۸ (۱۱ دی ۹۶ تا ۱۰ خرداد ۹۷) در بین ۶۶ کشور تولیدکننده فولاد به جایگاه یازدهم تکیه زد و چین صدرنشین تولید این فلز راهبردی است.

پیش از این، انجمن جهانی فولاد از تولید هشت میلیون و ۱۲۷ هزارتن فولاد خام در دوره چهارماهه نخست ۲۰۱۸ توسط ایران خبر داده بود که نسبت به دوره مشابه پارسال(۶ میلیون و ۳۶۹ هزار تن) افزایش ۲۷٫۶ درصدی داشت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت خردادماه امسال اعلام کرد که ظرفیت تولید زنجیره فولاد کشور تا پیش از سال ۱۳۹۲ حدود ۱۲۰ میلیون تن بود و شرایط بسیار نامتوازنی داشت، اما با مجموعه اقدام های انجام شده در دولت های یازدهم و دوازدهم، امروز به ۲۰۰ میلیون تن در سال رسیده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false