×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true

رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم گفت: تولد نوزاد با سه والد با هدف پیشگیری از تولد نوزادان معلول یا افزایش شانس صاحب فرزند شدن برای والدینی که به دلیل برخی مشکلات ژنتیکی قادر به داشتن فرزند سالم نیستند در کشور امکان‌پذیر است.

دکتر ابوطالب صارمی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه بارداری در سنین بالای ۳۵ سال، احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد این روش همچنین می تواند برای خانم‌هایی که در سنین بالا ازدواج می‌کنند و مایل به داشتن فرزند هستند کمک کننده باشد.

وی ادامه داد: چندی پیش، خبری با عنوان «بریتانیا برای نوزادانی با سه والد آماده می‌شود» به صورت وسیع در رسانه‌های گروهی دنیا مطرح شد و مورد توجه همگان قرار گرفت.

رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم خاطرنشان کرد: این شیوه در صورت آنکه جنبه تبلیغاتی به خود نگیرد، به عنوان یک روش منطقی برای پیشگیری از تولد نوزادان معلول یا افزایش شانس صاحب فرزند شدن برای والدینی که به دلیل مشکل میتوکندری و ژن‌های معیوب آنها قادر به داشتن فرزند سالم نیستند، شیوه‌ای مناسب است و هم اینک امکان انجام آن در مراکز درمانی داخل کشور نیز فراهم است.

وی با اشاره به اینکه از نظر علمی در داخل اسپرم و تخمک، نیمی از کروموزوم‌های مرد و نیمی از کروموزوم‌های زن وجود دارد که پس از لقاح، این کروموزوم‌ها با هم جفت شده، هسته سلول اولیه جنینی را به وجود می‌آورد، گفت: با تقسیم‌های متعدد و متنوع سلولی، جنین اولیه شکل می‌گیرد.

به گفته دکتر صارمی، کروموزوم‌ها که از حدود ۲۰ هزار ژن تشکیل شده‌اند، ناقل خصوصیات والدین هستند. از سوی دیگر ماده تشکیل دهنده ژن‌ها DNA نام دارد که بیماری‌های مختلف ارثی نیز از طریق همین DNA به جنین انتقال می‌یابد و تنها حدود ۳۷ ژن که در داخل میتوکندری‌ها و در داخل سیتوپلاسم سلول قرار دارند، می‌توانند، باعث انتقال وراثتی برخی از بیماری‌های نادر شوند.

وی افزود: در صورتی که هسته اولیه سلول که حاصل کروموزوم های زن و مرد و عامل وراثت هستند در داخل سلول‌های حاوی ژن‌های میتوکندری معیوب باشند، منجر به تولد نوزادان معلول خواهد شد. حال اگر سیتوپلاسم این سلول‌ها را که حاوی میتوکندری معیوب است، خارج و سیتوپلاسم سلول سالم دیگری را جایگزین کنیم، هسته جنین ایجاد شده، فاقد آن معدود بیماری میتوکندری خواهد بود.

رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم تصریح کرد: از نظر مسایل وراثتی نیز نوزاد از فرد صاحب سیتوپلاسم جایگزین شده نیز به لحاظ ژنتیکی، خصوصیاتی را به ارث نخواهد برد چون عامل اصلی انتقال توارث، هسته سلول است.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches