×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
توجه ویژه به معیشت و خواربار کارگران در سال آینده

اقتصادتهران: دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران لزوم توجه ویژه به معیشت و خواربار کارگران در سال آینده را خواستار شد و گفت: درصد افزایش حداقل دستمزد سال ۱۳۹۹ کارگران نباید از مصوب سال گذشته کمتر باشد.

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره درصد افزایش حقوق کارگران در سال آینده اظهار کرد: درصد افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال آینده نباید از نرخ مصوب سال گذشته کمتر باشد و غیر از این کم لطفی به جامعه کارگری است چون همین حالا با دستمزدی که سال گذشته در شورای عالی کار به تصویب رسید، بسیاری از خانوارهای کارگری نمی‌توانند از عهده امرار معاش خود برآیند و معیشت آنها با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش هزینه‌ها، به سختی می‌گذرد.

وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به خواربار و معیشت کارگران در سال آینده، گفت: متاسفانه بسیاری از کارخانه ها امروز نقدینگی ندارند که بتوانند به کارگران خود کمک های غیر نقدی داشته باشند و کارگران از سبد کالا گرفته تا بسته حمایتی و کمک معیشتی عمدتا بی بهره‌ بوده‌اند لذا انتظار داریم بحث افزایش بن خواربار و اختصاص سبد کالا و کمکهای غیرنقدی برای کارگران به طور ویژه دیده شود و شورای عالی کار اختصاص ماهانه سبد کالا به کارگران را تصویب کند.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشارها به اعلام افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان دولت در سال آینده گفت: کارکنان دولت از مزایای رفاهی و انگیزشی برخوردارند و به آنها کارانه و سبد کالای ماهانه داده می‌شود ولی کارگران فاقد همه این مزایا هستند و عمدتا از دریافت سبد کالا و بسته حمایتی تا کمک معیشتی محرومند. عمده کارگران در بخش های صنوف و خدمات فعالیت می‌کنند و به شدت نیازمند دریافت این کمک ها هستند اما به دلیل نبود نقدینگی، کمک های غیرنقدی کارخانه‌های صنعتی به نیروهای کار نیز کمرنگ شده است.

عیین دستمزد سال ۹۹ با در نظر گرفتن واقعیت های روز جامعه

بوی در پایان بر لزوم تعیین هرچه سریع‌تر رقم هزینه سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد شورای عالی کار تاکید کرد و گفت: شورای عالی کار از هفته‌های آینده به طور جدی وارد مذاکرات مزد سال ۹۹ خواهد شد و انتظار داریم با درنظر گرفتن واقعیتهای روز جامعه و لمس شرایط زندگی کارگران رقم دستمزد را تعیین کند.

به گزارش ایسنا، اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار سال گذشته هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را با استناد به گزارش مراجع رسمی آماری و تحقیقات میدانی کمیته‌های مزد سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین کردند. علیرغم تصویب این رقم، حداقل دستمزد  ۱۳۹۸ کارگران در شورای عالی کار یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان شد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false