×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۱ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
تمهیدات لازم برای تامین آب برق تمام مناطق در کشور

اقتصادتهران: مشکل تامین آب به خصوص در حوزه تامین آب روستایی همواره یکی از دغدغه‌های مسوولان کشور بوده است. تامین آب روستایی در حالی اهمیت ویژه‌ای دارد که به طور کلی مساله کم آبی در چند سال اخیر کشور را رنج داده است. وزارت نیرو به عنوان متولی اصلی تامین آب روستایی برنامه‌هایی در دستور کار قرار داده به طوری که امید می‌رود با اجرای این طرح‌ها جمعیت قابل‌توجهی از هموطنان روستایی از شبکه آب شرب پایدار و سالم تا پایان عمر دولت دوازدهم برخوردار شوند.

به گزارش اقتصادتهران، این در حالی است که تاکنون برنامه سازگاری با کم آبی برای ۱۱ استان نهایی شده و تاپایان سال این امر برای کل کشور محقق خواهد شد به طوری که تدوین این برنامه کمک موثری در حفظ منابع آبی است و نیز روش مصرف آب مطابق نیاز هر منطقه را مشخص خواهد کرد.

اما یکی از مواردی که در شرایط حاضر کمی کار در این حوزه را سخت‌تر کرده است پاندمی کرونا در جهان است که ایران نیز از این مساله در امان نیست. در چنین شرایطی، الزام ها برای رعایت ملاحظه های بهداشتی و مصرف بیشتر آب بود و در واقع نباید هیچ اختلالی در عرضه این بخش صورت بگیرد که به نظر می‌رسد ظرفیت‌های وسیع بخش خصوصی در صنعت آب، برق و فاضلاب به کار گرفته شده است و با همکاری مهندسان مشاور، پیمانکاران، شرکت‌های دولتی، دستگاه‌های همکار در داخل سازمان دولت و سازمان برنامه و بودجه، مجموعه تدابیر لازم اندیشیده شده است.

از سوی دیگر یکی از مواردی که شیرین کردن آب برای مصرف یکی از ضروریاتی است که باید برای آن اهمیت ویژه‌ای قایل شد به طوری که تاکنون به میزان ۲۶ میلیارد متر مکعب مجوز برداشت آب بدون نمک‌زدایی به استان‌های هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان داده شده و علاوه بر این مجوز ۴.۴ میلیارد متر مکعب نمک‌زدایی به این استان‌ها اعطا شده است.

در واقع شیرین کردن آب با هر قیمتی برای مصرف شرب توجیه‌پذیر و لازم است در هر طرحی ملاحظه‌های زیست محیطی هم دیده شود.

به جز مساله آب، موضوع برق هم از مسائل اساسی است که وزارت نیرو در چند سال اخیر به شدت درگیر این قضیه بوده و هست. امروز خبری منتشر شد مبنی بر این که از ابتدای آبان ماه طرح برق امید اجرایی خواهد شد که بر اساس آن مشترکان برق پایتخت که الگوی مصرف برق را رعایت کنند، علاوه بر تخفیف در بهای برق مصرفی، در صورت کاهش مصرف به رقمی کمتر از ۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های گرم سال شامل خرداد، تیر، مرداد و شهریور و کمتر از ۸۰ کیلووات ساعت در سایر ایام سال، از تخفیف صد درصدی در قبض برق خود بهره مند خواهند شد.

گزارش نفتون حاکی است که پس از آنکه شهریور امسال، پیشنهاد وزارت نیرو درخصوص طرح برق امید در هیئت دولت به تصویب رسید، دستورالعمل‌های آن نهایی شد و سرانجام این طرح از ابتدای آبان ماه به صورت رسمی کلید خواهد خورد.

در واقع رفتار مصرفی مشترکان در قرار گرفتن آنان در طرح برق امید موثر است هدف این طرح حمایت از مشترکانی است که در مصرف برق خود، به الگوهای طرح برق امید مخصوص مشترکان خانگی است و الگوهای آن نیز از عملکرد خود مردم در سال‌های گذشته استخراج شده و در این زمینه تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق در طرح «برق امید» برای مشترکان کم مصرف در نظر گرفته شده است.

در همین رابطه، اردکانیان وزیر نیرو، با اشاره به بهره‌برداری از ۲۲۷ پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان در چارچوب این پویش در سال ۹۸ گفت: در سال ۹۹ علاوه بر این ضرورت‌ها، ضرورت دیگری هم به این‌ها اضافه شد و آن، این که پارسال، هم سال جهش تولید نامگذاری شده که آب و برق به عنوان دو کالای زیرساختی باید خدمت‌رسانی خود به مردم ادامه می‌دادند و هم به عنوان زیرساخت تولید در صنعت، کشاورزی، معدن و دیگر بخش‌ها باید نیازهای جهش تولید را تامین می‌کردند.

این در حالی است که بهره‌برداری از ۱۲۲ پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان در سال جاری از برنامه‌هایی است که در سال پایانی دولت دوازدهم محقق خواهد شد.

همچنین یکی از مواردی که همواره دغدغه مسوولان کشور بوده انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی است که در این خصوص اردکانیان معتقد است: آمایش سرزمین، ریال، بودجه و دلار همه در جای خود، اما ثروت اصلی ما در این کشور که تجدیدپذیر هم است، منابع انسانی است. باید اصلی‌ترین بخش این ثروت را به نحو شایسته‌ای انتخاب کنیم، پرورش داده و استفاده کنیم. منتها این ثروت باید مقید به ضوابط اخلاقی هم باشد.

به هر صورت طرح “برق امید” با هدف بهینه سازی مصرف انرژی برق در کشور و جلوگیری از هدررفت انرژی از مسیر جلب همراهی و همکاری مشترکان در بخش خانگی در سال جاری با تصویب هیئت وزیران، اجرایی شده و بر اساس آن با دسته بندی مشترکان برق خانگی به سه دسته پرمصرف، کم مصرف و خوش مصرف، مشترکان برق پایتخت که الگوی مصرف برق را رعایت کنند علاوه بر تخفیف در بهای برق مصرفی، در صورت کاهش مصرف به رقمی کمتر از ۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های گرم سال شامل خرداد، تیر، مرداد و شهریور و کمتر از ۸۰ کیلووات ساعت در سایر ایام سال، از تخفیف صد درصدی در قبض برق خود بهره مند خواهند شد.

امید می‌رود با اجرای طرح‌های آب و برق از یکسو و صرفه‌جویی مردم در این دو مقوله بسیار مهم، علاوه بر بهره‌برداری تمام هم میهنان عزیزمان از آب شرب، دیگر شاهد قطعی برق و خاموشی‌های مکرر به خصوص در فصل تابستان نباشیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false