×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true

اقتصادتهران: شهردار تهران گفت: بودجه سال ۹۷ شهرداری تفاوت های جدی با بودجه سال قبل دارد.

به گزارش مهر، محمدعلی نجفی درجلسه علنی روز یکشنبه در جریان تقدیم بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران به شورا گفت: این اولین بودجه ای است که توسط تیم جدید مدیریت شهری به شورا ارائه می شود. این بودجه نسبت به بودجه سالهای قبل تفاوت‌های جدی دارد.

 وی ادامه داد: اما تفاوت اصلی بودجه شهرداری در بودجه ۹۸ مشخص خواهد شد زیرا برنامه سوم تا دی ماه سال آینده به تصویب خواهد رسید.

 نجفی همچنین با اشاره به اینکه عملکرد ۴۲ ماهه برنامه دوم شهرداری نیز آماده شده و به شورا ارائه می شود، گفت: بر اساس این گزارش نقاط ضعف و قوت این برنامه مشخص خواهد شد و می تواند در تنظیم برنامه پنج ساله سوم به ما کمک کند.

 شهردار تهران با اشاره به رکود حاکم بر بخش مسکن گفت: کاهش ارتباط منابع شهرداری به اقتصاد شهر ناشی از اجرای قانون برنامه ششم توسعه و تأثیر منفی آن بر تحقق منابع پایدار حاصل از قانون مالیات بر ارزش افزوده به عنوان مهمترین منبع درآمد پایدار سبب متمایل شدن مدیران شهری به کسب درآمد از منابع ناپایدار شده است.

 وی ادامه داد: نوسان سهم درآمدهای پایدار طی دهه گذشته، تورم دیون سنواتی طی سال های اخیر، افزایش ۱۳هزار نفر به مجموع نیروی انسانی در انتهای سال ۹۵ و ابتدای سال جاری و وجود پروژه های نیمه تمام که نیازمند بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان اعتبار است از جمله چالش‌های تنظیم بودجه سال ۹۷ به شمار می‌رود.

 شهردار تهران با اشاره به رویکردها و الزامات تدوین بودجه سال ۱۳۹۷ شهرداری تهران در بخش منابع گفت: شفاف سازی منابع حاصل از سازمان ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران با ایجاد و تقویت خزانه متمرکز بر اساس بخشنامه ابلاغی وزارت کشور و لزوم واریز تمامی درآمدها به حساب خزانه شهرداری و تدوین ساز و کار وصول و واریز و پیش بینی منابع بودجه سال آتی به صورت واقعی و قابل وصول، افزایش کیفیت منابع درآمدی با تغییر رویکرد از شهر فروشی به ایجاد منابع پایدار، واریز درآمد نیابتی و سود سهام سازمان های وابسته و شرکت های تابعه (که به نوعی درآمد پایدار محسوب می شوند) به خزانه شهرداری، کاهش وابستگی به واگذاری دارایی های سرمایه ای و پیش بینی حداقلی واگذاری دارایی های مالی (کاهش منابع قرض گرفته شده) افزایش سهم منابع پایدار، استفاده از ظرفیت های لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور (مشتمل بر درآمدهای حاصل از اجرای طرح کاهش آلودگی هوا LEZ، اجازه انتشار اوراق مشارکت، استفاده از منابع مالی خارجی و …)  از جمله اولویت های بودجه امسال است.

 وی افزود: گزارش پیش رو، بیان برنامه اجرایی و مالی یکساله شهرداری تهران است که در دوره کوتاه قبول مسئولیت توسط اینجانب و بر اساس برنامه ارائه شده به شورای اسلامی شهر تهران تدوین شده است. گام نخست تدوین هر برنامه، شناخت و تحلیل وضع موجود است که با بررسی نقاط قوت و ضعف، راهکارهایی را برای نیل به اهداف ارائه می­ کند. این راهکارها راهنمای عمل در سال آتی خواهد بود.

 نجفی گفت: بر همین اساس، عملکرد مالی و برنامه­ای یک دهه گذشته مدیریت شهری (بالاخص سال گذشته و سال جاری) مورد بررسی و مداقه قرار گرفته و تلاش شد تا نقاط ضعف آن مرتفع و نقاط قوت آن تقویت شود. ضمن آنکه جهت گیری تدوین بودجه به عنوان ابزار سیاست گذاری و اصلاحات ساختاری با تغییرات جدی همراه بوده و البته تغییرات اساسی از حیث ساختار و کارکرد و روش بودجه ریزی در بودجه سال ۱۳۹۸ بر مبنای برنامه سوم توسعه خواهد بود.

 شهردار تهران گفت: در گزارش حاضر ابتدا به تشریح شرایط و اقتضائات درونی و بیرونی مدیریت شهری و محدودیت­‌های ناشی از آن پرداخته می‌شود، سپس الزامات و رویکردهای بودجه سال ۱۳۹۷ تشریح شده و تغییرات آن بیان می شود. در خاتمه اقدامات و فعالیت های خاص در جهت تحقق اهداف مدیریت شهری به اختصار بیان می‌شود.

 او افزود: تهران به عنوان پایتخت سیاسی و اقتصادی، متأثر از سیاست های کلان اقتصادی کل کشور است. رکود یا رونق اقتصادی، اقتصاد شهر و شهرداری را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. متأسفانه رکود حاکم بر بخش مسکن، کاهش ارتباط منابع شهرداری به اقتصاد شهر ناشی از اجرای قانون برنامه ششم توسعه و تأثیر منفی آن بر تحقق منابع پایدار حاصل از قانون مالیات بر ارزش افزوده به عنوان مهمترین منبع درآمد پایدار سبب متمایل شدن مدیران شهری به کسب درآمد از منابع ناپایدار شده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false