×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
تشریح اقدام‌های زیست‌ محیطی پتروشیمی مروارید

اقتصادتهران: شرکت پتروشیمی مروارید در سال ۹۷ به همه راهبردها و اهداف محیط‌زیستی تعریف شده خود برای کاهش آلایندگی و صیانت از محیط زیست دست یافت.

به گزارش شرکت پتروشیمی مروارید، همسو با دستیابی به اهداف کلان سازمان درباره کاهش مخاطره‌های زیست‌محیطی و حفظ زیست بوم، اقدام‌ها و طرح‌های متعدد و چشمگیری در این شرکت تعریف و اجرا شده است که به اهم آنها در زیر اشاره می‌شود:

مجتمع پتروشیمی مروارید به‌عنوان نخستین شرکت در صنعت پتروشیمی کشور، پروژه مطالعه استقرار سیستم مدیریت کربن را از ابتدای سال ۹۷ آغاز کرده و در بهمن ماه ۱۳۹۷ به اتمام رساند. همچنین آغاز فاز عملیاتی این پروژه در سال نو منجر به کاهش چشم‌گیر انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد.

اندازه‌گیری و پایش آلاینده‌های محیط‌زیستی که در سه بخش هوا، پساب و آلاینده‌های محیطی و در چهار فصل پارسال انجام شد، حاکی از تطابق ۱۰۰ درصدی خروجی آلاینده‌های پتروشیمی مروارید با الزام‌های سازمان حفاظت محیط زیست است.

با توجه به اهمیت احساس مسئولیت در برابر هدر رفت منابع طبیعی از جمله آب، این شرکت اقدام به احداث تصفیه‌خانه فاضلاب بهداشتی کرده و آب تصفیه شده را برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌کند.

شرکت پتروشیمی مروارید به منظور کاهش مصرف آب در بخش فضای سبز، میزان قابل توجهی سوپرجاذب خریداری کرده و برای درختان کاشت شده در مجتمع، در فروردین و آبان‌ماه سال ۹۷ مورد استفاده قرار داد که منجر به صرفه‌جویی به میزان ۲۶۲ میلیون و ۸۰ هزار ریال در هزینه‌های مربوط به آبیاری فضای سبز شد. سوپرجاذب پلیمری آب دوست است که با شبکه سه بعدی قابلیت جذب و نگهداری زیاد آب و محلول‌های آبی را دارد.

در زمینه مدیریت پساب با توجه به محدود بودن ظرفیت پذیرش پساب از سمت تصفیه‌خانه مبین، با تعریف پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی و عملی کردن آنها مقدار پساب و بار آلایندگی آن کاهش یافته است.

در مدیریت پسماند، شرکت پتروشیمی مروارید ضمن شناسایی انواع پسماندها و مقادیر تولید هریک، روش‌های جمع‌آوری، نگهداری، دفع یا امحای آنها را مطابق با قوانین زیست محیطی تعیین و تحت نظارت مستقیم سازمان حفاظت محیط زیست استان انجام می‌دهد. همچنین پسماندهای قابل بازیافت خود را به صورت روزانه در ۲۰ ایستگاه تفکیک از سطح مجتمع جمع‌آوری و سرانجام برای بازیافت به شرکت ذیصلاح واگذار می‌کند. زباله‌های تولیدی روزانه نیز به‌صورت روزانه جمع‌آوری شده و در محل مشخص شده که مجوز آن از پیش دریافت شده است، دفن می‌شود. همچنین نخاله ساختمانی و پسماند کشاورزی نیز در محل مشخص شده توسط سازمان منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس تخلیه می شود.

شرکت پتروشیمی مروارید با استقرار سیستم بین‌المللی مدیریت انرژی ISO ۵۰۰۰۱، توانسته کاهش چشمگیری در مصرف انرژی مجتمع و واحدهای فرآیندی ایجاد کند، به‌طوری که مصرف ویژه انرژی در واحد الفین در سال‌های ۹۲ تا ۹۷ دارای روند کاهشی بوده است.

با اجرای پروژه عایق سرامیکی کوره‌ها به‌طور میانگین یک و نیم درصد مصرف انرژی کوره‌ها کاهش یافته که به‌طور میانگین سالانه معادل ۲۱۷۶۰ گیگاژول صرفه جویی انرژی به عمل می‌آید.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false