×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
ترخیص ۱۰۰میلیون تن کالا از گمرکات کشور

اقتصادتهران: وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه “قائل به این نیستیم برای تامین مالی دولت، بی عدالتی مالیاتی راه بیندازیم” گفت: اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی در دستور کار نیست.

فرهاد دژپسند شامگاه سه شنبه در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش اقتصادی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس در پایان سفر یک روزه به شیراز با تشکر از تلاش های بخش خصوصی در حوزه اقتصاد افزود: یک سال از اجرای تحریم جدید آمریکا می گذرد، ۱۳ آبان امسال رنگ دیگری داشت به دلیل اینکه در رویدادهایی که مورد توجه بود، سالگرد تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا قرار داشت.

وی ادامه داد: به نظر من این روز با وجود اینکه اقدامات خصمانه از سوی آمریکا صورت گرفت باید برای ملت ایران روز مبارک باشد. این در سایه همدلی و تلاش های همه قوای حاکم و بخش خصوصی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ترامپ وقتی برنامه های خود را شروع کرد ادعا کرد ظرف سه ماه نظام ایران را تغییر می دهیم و به سران برخی کشورها این را گفته بود که برخی سران این عبارت را به مقام‌های کشور ما منتقل کردند.

دژپسند افزود: دقیقا اقدامات متناسب با آن جلو می رفت، افزایش تحریم های یکجانبه را شاهد بودیم و روز گذشته نیز یک برگ سیاه دیگر به اقدامات ظالمانه سیاست های یکجانبه آمریکا اضافه شد.

وی ادامه داد: با اقدامات منسجم و با همت بالا توانستیم این برنامه آمریکا را نقش بر آب کنیم و آرزوهایشان چنان به زباله دان تاریخ سپرده شود که ترامپ در دیدار سران چند کشور اظهار کرد نظام ایران با این گونه اقدامات تغییر نمی کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: نماد قدرت یک کشور تنها قدرت نظامی نیست، نماد اقتصادی نیز است، وقتی بیان می شود صادرات غیرنفتی کشور به رغم تمام تحریم ها و به رغم اصلاح قیمت پایه در هفت ماه سال جاری افزون بر ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

دژپسند اظهارکرد: اگر قیمت پایه صادراتی اصلاح نمی شد در کمترین صورت بالغ بر ۱۰ درصد نسبت به صادرات هفت ماه گذشته با مبانی نرخ پایه مشابه رشد صادرات غیرنفتی داشتیم.

وی ادامه داد: تلاش بخش خصوصی بزرگترین تودهنی به دشمن بود که زده شد که تلاش فعالان این بخش، جای تقدیر دارد.

وی اضافه کرد: هم صندوق بین المللی پول و هم بانک جهانی برآورد کرده بودند که نرخ رشد اقتصادی ایران در ایران منفی است.

وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: رشد صادرات غیرنفتی متضمن همت و تلاش و جدیت فعالان اصلی اقتصاد است.

دژپسند افزود: در کنار این یکی از نیازها ایجاد ظرفیت شغلی جدید بود که تابستان ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، ۸۴۰ هزار فرصت جدید شغلی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: گزارش ارائه شده در مورد وضعیت اشتغال در استان فارس نیز این آمار را تاییدمی کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دشمن به دنبال آن بود که مردم را نسبت به حکومت بدبین کند و بین آن ها فاصله بیندازد اما به رغم تحریم های متعدد نتوانست به این هدف دست یابد و مشاهده می کنیم که همدلی و سرمایه اجتماعی در کشور بیشتر شده است.

دژپسند افزود: مردم ضمن توجه به مشکلات و تحمل سختی ها ، واکنش مثبت نشان می دهند.

وی ادامه داد: دولت نیز تدبیر به خرج داد و برای کالاهای اساسی مردم برنامه ریزی کرد، در هفت ماهه اول امسال واردات سه درصد رشد داشت اما واردات کالای اساسی ۲۲ درصد رشد داشت.

وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: با سیاست های اتخاذ شده نگرانی در مورد تامین کالاهای اساسی کمتر شده است.

دژپسند همچنین به اقدامات صورت گرفته در تجارت خارجی به رغم فشارهای وارد شده اشاره کرد و افزود: خوشبخانه در بخش فضای کسب و کار و حوزه تجارت برون مرزی امتیاز ما هیچ کاهشی پیدا نکرد.

وی در ادامه به فعالیت های صورت گرفته در حوزه گمرک اشاره کرد و یادآور شد: توانسته ایم شرایط ارائه خدمت در حوزه گمرکات را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: بانکهای ما در چهارماه نخست امسال حدود ۶۲ درصد تسهیلات را به تامین سرمایه در گردش داده اند و این اقدام بسیار می‌تواند موثر باشد و ظرفیت خالی را به بهره برداری برساند.

وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: برای اینکه هم تامین مالی دولت و هم بخش خصوصی را انجام دهیم در سازمان امورمالیاتی بخشنامه کردیم هر کس مالیات بدهد جریمه او بخشیده می شود.

دژپسند افزود: خیلی ها انتقاد کردند که چرا از حقوق دولتی می‌زنید؟ از حقوق دولتی برای کمک به کسب و کار گذشتیم که بدهکار مالیاتی ما یک مقدار فراغ بال پیدا کند و انگیزه او برای کار بیشتر شود.

وی ادامه داد: ما به مودی منضبط و شناسنامه دار و شفاف سر سوزنی فشار نمی آوریم، ما قائل به این نیستیم برای افزایش وصولی، اصول را زیرپا بگذاریم.

وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: ما قائل به این نیستیم برای تامین مالی دولت ، بی عدالتی مالیاتی راه بیندازیم و به همین دلیل اگر گفته می شود رشد هفت ماهه مالیات نسبت به سال گذشته این میزان رشد دارد این رشد ناشی از کوشش و درایت مالیاتی همکاران ماست.

دژپسند افزود: به عنوان مثال در مهرماه درآمد مالیاتی ما ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود، از این میزان چهار هزار میلیارد تومان مربوط به مطالبات معوق بود.

وی ادامه داد: کسانی که بدهکار بودند خودشان دادند و این نشان می دهد رویکرد مالیاتی ما صرفا تامین مالی دولت نیست، البته طبیعی است که تامین مالی دولت باید صورت بگیرد، دنیا به دنبال آن است که درآمد دولت را مبتنی بر مالیات کند و ما دیر یا زود باید خود را از وابستگی از بودجه نفتی رهایی ببخشیم.

وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: ۳۰۰ هزار نفر برای بازپرداخت بدهی مالیاتی خود اقدام کردند که با اتخاذ این رویکرد، هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در طول این هفت ماه دریافت شد که ۱۵ هزار میلیارد تومان بخشیده شد که اینجا بیشتر جانب مودیان مالیاتی را داشتیم.

دژپسند در ادامه به در پیش بودن یک کار بزرگ در وزارت اقتصادی و دارایی افزود: بانکهای ما به خصوص بانک های دولتی خود را مکلف می دانند در مسیر توسعه به تامین سرمایه در گردش کمک کنند، این منابع یا از طریق پس انداز یا از طریق افزایش سرمایه یا تبدیل دارایی ها یا نقد کردن مطالبات بدست می آید.

وی ادامه داد: در مقطع کنونی نمی توانیم در بحث نقد کردن مطالبات گام های بلند برداریم جون باید رعایت حال بدهکار را داشته باشیم؛ یکی از بدهکاران نیز دولت است که باید با او مدارا کرد.

وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: دارایی هایی داریم که بانک ها به هر دلیلی مالک آنها شده اند، خیلی از دارایی ها داوطلبانه نبوده است، ملکی بوده که طرف به عنوان قسط خود پرداخت کرده است.

دژپسند افزود: در هفته وحدت از سایتی رونمایی می شود که این ملک ها را در سایت ثبت می‌کنیم که واگذاری ها به صورت فروش، اجاره به شرط تملیک و واگذاری مدیریت است.

وی با اشاره به قابلیت ها و توانمندی ها و پتانسیل های استان فارس افزود: مدیریت استان در حوزه اقتصاد صاحب برنامه و ایده است و در این استان می توان امیدوار بود بخش خصوصی دامنه فعالیت و سهم خود را گسترش دهد و به عنوان خریدار جدی باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه گفت: قانون مالیات مستقیم را بازنگری می کنیم، سازمان مالیاتی با یک شورای صاحب نظر این قانون را بازنگری می کند و مباحثی در مورد مالیات بر سودهای سپرده بانکی مطرح نیست.

معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست گفت:در هفت ماهه نخست سال جاری ۱۰۰ میلیون تن کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است.

مهدی میراشرفی افزود: حدود ۸۰ میلیون تن صادرات داشتیم که ۱۰ درصد رشد کرده است. وی ادامه داد: همچنین حدود ۲۰ میلیون تن واردات با سه درصد افزایش وزنی داشتیم.معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: این حاصل تلاش فعالان اقتصادی و پاسخی به بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است که کشوری به این بزرگی در این شرایط بالغ بر ۱۰۰ میلیون تن با ۵۰ میلیارد دلار واردات و صادرات داشته است.رئیس کل گمرک همچنین در این نشست به سوالات فعالان اقتصادی استان پاسخ داد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false