×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
تامین منابع از سوی بازار بدهی جایگزین بانک شود

اقتصادتهران: مشاور مدیر عامل بانک توسعه صادرات گفت: رونق بازار بدهی یکی از الزامات توسعه تامین منابع بجای بانک‌ها است.

به گزارش اقتصادتهران، کاظم دوست حسینی؛ با اشاره به نقش بازار بدهی در نظام مالی گفت: از آنجایی که تامین مالی در انحصار بانک هاست و اوراق بدهی در بازار سرمایه عرضه و معامله می شود، این بازار تاکنون تاثیر کمی در نظام مالی داشته است.

مشاور مدیر عامل بانک توسعه صادرات ادامه داد: با توجه به رویکرد کشورهای توسعه یافته در راه اندازی بازار بدهی و تامین مالی از این طریق باید خیلی پیش تر درصدد راه اندازی این بازار بر می آمدیم، هم اکنون باید مقدماتی مانند رتبه بندی شرکت ها برای اعتماد مردم به این نوع اوراق ایجاد شود، اعتبار سنجی شرکت ها موجب حذف واسطه در تامین مالی می شود، در این راستا برخی شرکت های تامین سرمایه تعاملاتی را آغاز کرده اند.

وی مشکلات بروکراسی بازار بدهی را یکی از عمده ترین مانع در رونق این بازار دانست و گفت: پیچیدگی مراحل اخذ مجوز از بورس و بانک مرکزی باعث می شود شرکت ها باز هم برای تامین مالی به بانک روی آورند، اما اگر این بازار رونق گیرد کاهش هزینه و تامین منابع ارزان تر برای شرکت ها را در پی دارد.

دوست حسینی افزود: برای تشویق مردم به سرمایه گذاری در این بازار باید امتیازاتی مانند تنوع اوراق بهادار ایجاد شود، به طور مثال هنوز اوراق قرضه، بدهی یا مشارکت قابل تبدیل به سهام نداریم که این یک نقص آشکار است.

مشاور مدیرعامل بانک توسعه صادرات با انتقاد از حجم کم تامین مالی از سوی بازار سرمایه اظهار کرد: ابزار‌های مالی تئوری هستند، حجمی که بازار سرمایه برای شرکت ها تامین مالی می کند خیلی کمتر از رقمی است که بانک ها در نظر دارند، با در نظر داشتن چنین شرایطی باز هم باید برای کاهش فشار بانک ها هرچه زودتر بازار بدهی را راه اندازی کرد.

وی با انتقاد از تعداد بالای بانک ها در کشور تصریح کرد: درست است که بانک‌ها عنصر اصلی گردش پول هستند اما تعداد زیاد آنها با توجه به اثر تورمی که دارند نیاز نیست، شاید با راه اندازی بازار اوراق بدهی مشکلات گردش پول در بانک ها از بین رود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false