×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
تامین مالی بهینه‌سازی مصرف انرژی با عرضه گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس

اقتصادتهران: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی نیازمند منابع مالی در این زمینه هستیم، گفت: یکی از زیرساخت‌ها استفاده از گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی است.
به گزارش اقتصادتهران به نقل از وزارت نفت، مجید چگنی روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه در نشست تخصصی پذیرش گواهی صرفه‌جویی گار در بورس انرژی و دومین سال تأسیس خانه گاز ایران با اشاره به تأسیس خانه گاز افزود: این نهاد پایه‌گذاری شد و اهداف بسیار والایی را دنبال می‌کند تا بتواند یکی از راهبردهای مهم کشور در حوزه گاز را راهبری کند.
وی ادامه داد: گاز در تامین انرژی و سبد انرژی کشور گاز طبیعی نقش مهم و حیاتی دارد و بیش از ۷۰ درصد انرژی کشور با گاز تأمین می‌شود.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه با تلاش صنعت نفت در حوزه بالادست و پایین‌دست، مقدار تحویل گاز به نیروگاه ۱۴ درصد، صنایع عمده ۷.۲ درصد، پتروشیمی ۷.۹ درصد، سیمان ۹.۶درصد و فولاد ۹.۱ درصد افزایش داشته است، گفت: افزایش گازرسانی به صنایع آلودگی کمتری به دنبال داشته و به تولید و اشتغال کشور کمک کرده است.
چگنی تاکید کرد: خانه گاز در حوزه بازریابی، تحلیل بازار، مدل‌سازی بازار، بهینه‌سازی حکمرانی توسعه و نوآوری کسب و کار کمک کرده است، این نهاد به صورت ساختارمند با شبکه‌سازی و بهره‌گیری از تجربیات کشور، مؤسسه‌هایی که در بخش پژوهش فعال هستند ارتباط گرفته و با ساختارهای انرژی کشور مانند کمیسیون انرژی و مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی همکاری داشته‌اند.
وی با بیان اینکه خانه گاز در این مدت گزارش‌های خوبی تولید کرده‌اند که به تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در کشور کمک کرده است، گفت: با استفاده از توان نخبگان، آینده روشنی برای خانه گاز دیده می‌شود، همچنین سرعت رسیدن به اهداف طی ۲ سال گذشته بالا بوده است و گزارش‌ها و تحلیل‌های قوی تولید کرده‌اند که درباره استفاده بخش‌های مختلف کشور قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: یکی از مزیت‌های قطعی کشور گاز است و این انرژی در تولید ناخالص داخلی مؤثر بوده و جایگزینی وجود ندارد که چرخ اقتصاد کشور را بچرخاند.
چگنی ادامه داد: همه صنایع بزرگ و کوچک کشور و بخش‌های مولد با گاز فعال و طبیعی است که باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم و به‌صورت یکپارچه و منسجم جلو برویم تا این مزیت قطعی کشور را حفظ و پایدار کنیم.
وی با بیان اینکه پذیرش گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس اتفاق افتاده که کار مهم و زیرساختی به شمار می‌آید، تأکید کرد: یکی از محورهای مهم کشور موضوع بهینه‌سازی است زیرا با وجود تولید بالای گاز در کشور اما شدت مصرف انرژی در کشور بالاست و در این روزها ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه گاز تزریق شده اما آنقدر مصرف بالاست که در زمستان گازرسانی بخشی از صنایع را محدود می‌کنیم.
معاون وزیر نفت افزود: در تولید گاز در جهان جایگاه بالایی داریم اما مصرف نیز بالاست و باید بهینه‌سازی را در دستور کار قرار دهیم.
چگنی با تأکید بر اینکه برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی نیازمند منابع مالی در این زمینه هستیم و الگوی برگشت سرمایه و تشویق سرمایه‌گذار باید تعریف شود، ادامه داد: یکی از زیرساخت‌ها استفاده از بورس انرژی بر بستر بازار سرمایه است تا منابع مالی برای بهینه‌سازی تأمین شود.
وی تصریح کرد: استفاده از گواهی‌های صرفه‌جویی گاز یکی از این مسیرهاست که در گذشته نیز قانون بر آن تأکید داشته است، در روزهای گذشته این گواهی‌ها در بورس پذیرفته و زیرساخت‌ها آماده شده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد: شرکت ملی گاز تضمین می‌کند که این گواهی را صادر کرده و در بورس انرژی به فروش برسد، این قدم مهمی است که سرمایه‌گذاران در این زمینه می‌توانند ورود کنند.
چگنی افزود: تکالیف قانونی مانند تعویض چهار میلیون بخاری کم بازده با بخاری‌های کم‌بازده وجود داشته و از سرمایه گذاران دعوت می‌کنیم در این زمینه وارد شوند.
وی با تأکید بر اینکه گواهی‌های صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی را صادر کرده و تضمین می‌کنیم، ادامه داد: حتی در شرایط اوج مصرف نیز اگر گواهی صرفه‌جویی انرژی در دست باشد، گاز تحویل سرمایه‌گذار می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد: تأمین مالی از طریق این گواهی‌ها بسیار مطمئن است.
چگنی گفت: موضوع دیگر، احیای ماده ۲۶ الگوی مصرف است که به‌دنبال آن هستیم تا مشترکانی که بالاتر از الگوی تعیین شده گاز مصرف می‌کنند، باید مازاد مصرف را از طریق گواهی‌های صرفه‌جویی مصرف از بورس انرژی تأمین کنند.

 

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches