×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰  
true
true
تاثیر نداشتن تحریم بر عملکرد صنعت پتروشیمی کشور

اقتصادتهران: صنعت پتروشیمی در سالیان گذشته با وجود تحریم‌هایی که بر آن اعمال شد توانست تا حدود زیادی به اهداف از پیش تعیین شده نایل آید. افزایش تولید محصولات پتروشیمی و عملکرد مثبت در شرکت‌های پتروشیمی نظیر شهید تندگویان و امیرکبیر موید این مطلب است.

به گزارش اقتصادتهران، به عنوان نمونه، پتروشیمی شهیدتندگویان در سال ۹۹ پس از اجرای چند طرح رفع موانع و گلوگاه‌های تولید شامل طراحی و ساخت مبدل‌های کارخانه CTA 2، احیای کاتالیست پالادیوم و… با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی که به ثبت رکوردهای تازه تولید منجر شد، قصد دارد در سال ۱۴۰۰ گام‌های موثری در مسیر پایداری و جهش تولید بردارد.

بر‌آیند امور بدین منوال است که این شرکت با تداوم برنامه‌های مختلف رفع موانع و گلوگاه‌های فنی و عملیاتی و متنوع‌سازی سبد تولید به‌دنبال بهبود رکوردهای تولید در سال جدید در مقایسه با مدت مشابه پارسال است و سایر شرکت‌ها نیز کم و بیش نظیر همین برنامه‌های توسعه‌ای را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

یکی دیگر از نقاط مثبت در عملکرد صنعت پتروشیمی کشور که بسیاری آن را نقطه متمایز و عطف می‌دانند به مساله متنوع‌سازی سبد محصولات در زمینه مشتری‌مداری، کسب حداکثری سهم بازار و جلوگیری از واردات محصولات مشابه خارجی است که در اکثر شرکت‌ها این امر با موفقت همراه بوده است.

از سوی دیگر، مدیریت سبد خوراک و تأمین خوراک مناسب، همچنین بهبود قراردادهای موجود از دیگر اقدام‌ها برای حل مشکل تاریخی در مجتمع پتروشیمی امیرکبیر به شمار می‌رود که بر این اساس نتیجه اقدام‌های انجام‌شده در سال ۹۹ و تداوم و توسعه آن در سال ۱۴۰۰، شرکت امیرکبیر را به اهداف بلند خود در حوزه تحقق تولید اسمی و توسعه همه‌جانبه این شرکت خواهد رساند به طوری که در این زمینه پهلوانی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی امیرکبیر معتقد است: آمار شرکت پتروشیمی امیرکبیر در حوزه تولید و افزایش محصول نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده به گونه‌ای که این مجتمع تولیدی توانست در بسیاری از حوزه‌ها از جمله تولید کل و تولیدات پلمیری رکورد سال‌های گذشته این شرکت را جابه‌جا کند، به‌طوری‌ که این شرکت توانست به رکورد تولید کل دست یابد و از ۱۳۳۰۶۵۹ تن در سال ۹۸ به ۱۴۱۰۶۳۰ تن در سال ۹۹ برسد، همچنین در تولیدات پلمیری، امیرکبیر از تولید ۵۹۱۳۹۸ تن در سال ۹۸ به ۶۳۰۴۹۹ تن در سال ۹۹ دست یافت.

پتروشیمی شهیدتندگویان نیز که بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات مهم و راهبردی پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) و اسید ترفتالیک خالص (PTA) در کشور است به‌عنوان بزرگ‌ترین و تنها تولیدکننده محصول زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات در صنعت پتروشیمی کشور ظرفیت تولید سالانه بیش از یک میلیون و ۵۸۷ هزار تن محصول متنوع از جمله گریدهای مختلف PET را دارد.

به هر حال به نظر می‌رسد که اجرایی کردن پروژه‌های توسعه‌ای از قبیل توسعه واحد اچ‌دی و احداث مخازن راهبردی ذخیره خوراک و همچنین ساماندهی و هدفمند کردن فعالیت‌های پژوهشی، گام‌های مهمی برای توسعه زیرساخت‌ها و قرار گرفتن در مسیر تحقق تولید با ظرفیت اسمی در شرکت‌های پتروشیمی محسوب می‌شود.

در همین راستا پتروشیمی ماهشهر نیز روند رو به توسعه خود را حفظ کرده است به طوری که معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اخیرا از مجتمع‌های پتروشیمی فعال در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر بازدید و ضمن بررسی فعالیت مجتمع‌های پتروشیمی، رفع مشکلات آن‌ها را یکی از مهمترین اهداف وزرات نفت برشمرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false