×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
تأثیر تحولات برجام بر فضای کسب و کار بررسی شد

اقتصادتهران: دوازدهمین جلسه  کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان با موضوع بررسی و تدوین تأثیر تحولات برجام بر فضای کسب و کار و اقتصاد ملی به ریاست محمد صادق مشایخ و با حضور اعضای کمیسیون زهرا نژاد بهرام، عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران، سید محمد هاشمی اصفهانی، مشاور اسبق وزیر نفت، حسین ابویی مهریزی، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، خدایار ابیلی، استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، رمضانعلی صادق زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جمشید عدالتیان، اقتصاددان و عضو ارشد اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، غلامعلی ریاحی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری فعال در پرونده های کلان اقتصادی، شهریار عامری، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدحسین مرادی زاده، عضو بنیاد امید ایرانیان، آمنه علاقبند، مدیر آی­تی شرکت ام.بی.آی، یاسر فیاض بخش، عضو بنیاد امید ایرانیان و عابد مشایخ دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادتهران، در آغاز جلسه کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان، عابد مشایخ به تشریح برنامه های جلسه پرداخت و گفت: چهارمین بخش از تدوین سند سیاستگزاری بازرگانی داخلی کشور، اختصاص به ششمین محور تدوین سند با موضوع «بررسی و تدوین تأثیر تحولات برجام بر فضای کسب و کار و اقتصاد ملی» دارد و لازم است راهکار استفاده بهینه از فتوحات و امکاناتی که حاصل سند برجام است را ارائه و در راستای بهبود فضای کسب و کار و اقتصاد ملی، همچنین ارتقاء سطح معیشت ملت از آن بهره برداری کرد.

سید محمد هاشمی اصفهانی گفت: باید از توفیق حاصله برجام به عنوان سندی مفید و ارزشمند به ویژه در داخل کشور حمایت کرد که در نتیجه، قطعاً برجام توسط کشورهای خارجی بهم زده نخواهد شد.

مشاور اسبق وزیر نفت افزود: با توجه به آنکه مطالبات ما از کشور چین منوط به Transaction های مالی و بانکی است و آمریکا تاکنون این اجازه را به چین نداده تا مطالبات ما را از مسیر بانکی باز پس دهد، لذا چین به ایران پیشنهاد می کند: ما سیستم و سامانه های توسعه صنعتی را در ازای بدهی های مالی به شما ارائه می کنیم، کارخانجات متوقفتان را Renovate و راه اندازی می کنیم و مواد اولیه موردنیاز را نیز تأمین می کنیم.

این در حالیست که بعد از برجام میل ما به سمت صنایع اروپایی رفته است و راغبیم تا همکاری های اقتصادی و قراردادهای تجاری را با اروپایی ها برقرار نماییم، درصورتیکه ما مطالبات و سرمایه های کلانی در اروپا نداریم، اما برعکس در چین سرمایه انبوهی داریم که اگر در روابط اقتصادی و تجاری ما با چین مشکلی بوجود بیاید خطای بزرگیست و قادر نخواهیم بود، مطالباتمان را از این کشور دریافت کنیم.

لذا، چاره ای نداریم که با چینی ها توافق کنیم، صنعت و تکنولوژی را در ابعاد مختلف از آنها بخریم و در راستای راه اندازی مجدد صنایع و کارخانجات داخلی از آنها استفاده کنیم تا شاهد شکوفایی اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار و رشد صنایع و تولید داخل باشیم.

هاشمی اضافه کرد: درحال حاضر آمریکا مستقیماً و با قلدری و چین غیر مستقیم و با ظاهری دوستانه هر دو در مقابل ما ایستاده اند، اما ما باید در این شرایط منافع ملی مان را در اولویت قرار دهیم و با برقراری همکاری های توسعه ای با چین مطالباتمان را از چین باز پس بگیریم.

وی اضافه کرد: ما باید با کشورهایی که از نظر اقتصادی توانمند و از طرفی در فعالیت ها و مراودات اقتصادی ضعیف و متوقفند کار کنیم، همانند کشورهای اسکاندیناوی، که سرمایه دارند- تکنولوژی دارند، اما در جستجوی بازارهای جدید هستند. ولی واقعیت این است که ما در برابر چین با تندی نمی توانیم برخورد کنیم. چون در حوزه اقتصادی و تعامل با بازارهای جهانی بسیار قدرتمند است.

زهرا نژاد بهرام گفت: برجام فرصتی است برای بازسازی خودمان و آثار آن را در مباحث اقتصادی مان باید جستجو کنیم.

یکی از محاسن برجام، برطرف شدن التهاب حاکم در جامعه ایرانی است. خوشبختانه ثبات نسبی در بازار و در جامعه بوجود آمده است و در همین راستا ریسک اقتصادی از ۸ ، در سال ۹۷ به ۶ خواهد رسید.

عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران افزود: می بایست نقاط قوت برجام که کاهش ریسک اقتصادی کشور و مزایای برجام در حوزه اقتصادی است، در سند سیاستگزاری بازرگانی داخلی کشور ملحوظ گردد.

در حال حاضر اتفاقات ارزشمند سیاسی حاضر در کشور ناشی از برجام رخ داده است و این ثبات سیاسی که در کشور حاکم شده است را می توانیم در مباحث اقتصادی و بانکی همچون گشوده شدن LC ها و… ملاحظه کنیم.

نژاد بهرام اضافه کرد: سرمایه گذاری های خارجی ها و تعاملات آنها با کشورمان ناشی از توفیق در برجام است.

وی ادامه داد: باید خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات با استانداردهای جهانی را در کشور ارتقا دهیم تا فضا برای مبادلات بانکی بین المللی بازگردد.

نژاد بهرام در پایان تأکید کرد: باید با تدوین استراتژی از ظرفیت های هم اندیشی در کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان استفاده کرد.

رمضانعلی صادق زاده گفت: در زمان ریاست جمهوری دکتر روحانی، به ویژه بعد از برجام به عقد قراردادهای متعدد بین المللی در وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداختیم از جمله ۱- در حوزه فرامرزی «توافق نامه تجارت الکترونیکی بدون کاغذ» در حوزه کشورهای آسیا و اقیانوسیه را در کشور تایلند به امضاء رساندیم و عضو آن شدیم که یکی از ظرفیت های خوبی است که در پسابرجام از آن استفاده شد.

۲- برنامه (Uni2) ظرفیت دیگر خوبی است که در پسابرجام در آن توفیق حاصل شد که در آذرماه سال گذشته شامل یکسری برنامه های ۱۰ ساله وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در وین به امضاء رساندیم.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: Focal Point برنامه مذکور در وزارت صمت موجود است و برای آن Fund هم گرفته شده است.

استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: پروژه های محیط زیستی از جمله تبدیل گاز فریون یخچال که مخرب جو است به گازهای غیرمخرب و دیگر پروژه های انرژی از جمله بازگرداندن ۳۰% انرژی پرتی کارخانه های صنعتی در غالب (Uni2) صورت گرفته است.

۳- در پروژه جایگاه به دلیل اینکه مربوط به ژاپن بود و آمریکا مجوز به ژاپن نداد، توفیق حاصل نشد.

یاسر فیاض بخش گفت: باید مشکلات نمایشگاه بین المللی تهران به عنوان ویترین اقتصادی کشورمان هرچه سریعتر مرتفع گردد تا در زمان میزبانی میهمانان اقتصادی و تجار اروپایی و دیگر کشورهای خارجی بتوانیم استقبال خوبی از آنان در این مکان داشته باشیم.

غلامعلی ریاحی گفت: متأسفانه تحریم های آمریکا به شدت ما را تحت فشار قرار داد و آمریکا اجازه استفاده از دلار را به ما نداد و به همین دلیل ما در حصر کشورهای چین و روسیه قرار گرفتیم.

در حالیکه تعاملات اقتصادی با کشورهای اروپایی از تعامل با چین بهتر است.

حقوقدانان و وکیل پایه یک دادگستری افزود: مقصر واردات اجناس نامرغوب چینی وارد شده به کشورمان در این زمان کشور چین نیست، بلکه مقصر اصلی بازرگانان و واردکنندگان کشورمان از چین هستند که اجناس بنجل و نامرغوب چینی را به دلیل به دست آوردن حداکثر میزان سود شخصی به کشور وارد و به مردم ما تحمیل می کنند.

به هر حال با حصول برجام شرایط کشورمان بسیار بهتر شد و در راستای بهره برداری از سند برجام باید با تأکید در تکنولوژی های بومی و دانش مان و از طرفی ایجاد امنیت بهینه سرمایه گذاران خارجی به بهبود سطح معیشت مردم و فضای کسب و کار بپردازیم.

ریاحی در پایان تأکید کرد: جهت بهبود فضای اقتصادی کشور، به هیچ دو تابعیتی نباید سمت ارشد مدیریتی داد.

آمنه علاقمند گفت: باید در سازمان ها و نهادها به آموزش علوم روز و تکنولوژیک پرداخت تا مسؤولان سازمان ها بتوانند Business Plan ها را به خوبی تدوین کند و مسایل را به خوبی تحلیل کنند.

مدیر آی تی شرکت ام.بی.آی افزود: باید Bankable شویم و مشکلات زیرساخت را مرتفع کنیم. باید عملکردهای سازمانی را از سنتی به دانش محوری و تکنولوژیک ارتقا دهیم.

وی اضافه کرد: باید مشکلات جذب سرمایه را مرتفع کنیم و نیز مشکل Bank Guarantee را باید برطرف کنیم. چون در حال حاضر سرمایه گذاری داخلی با توجه به وجود بهره های بالای بانکی توجیه پذیر نیست. بانک ها به عنوان حامی سرمایه گذاری داخلی باید به ارائه تسهیلات ویژه بپردازند.

شهریار عامری گفت: برجام به عنوان سندی صلح طلبانه و تعاملی با جهان ، سند بسیار ارزشمندی است که ما باید از آن به خوبی بهره برداری کنیم.

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: پس از برجام باید با ارتقا کیفیت و همچنین کاهش قیمت محصولات تولید داخل به رقابت با محصولات چینی بپردازیم و باید خود را به روز کنیم تا بتوانیم در عرصه بین المللی به رقابت بپردازیم.

صاحب نظر برجسته محیط زیست و حوزه انرژی افزود: باید نگاه های سنتی را کنار بگذاریم و با تجهیز به دانش های روز، به تعامل با جهان بپردازیم.

وی افزود: باید مشکل بانکداری در کشور را حل کنیم. باید با رعایت استانداردهای بین المللی حسابداری و بانکی به تعامل و ارتباطات گسترده بانکی در سطح بین الملل بپردازیم.

همچنین باید با توسعه زیرساخت ها و بسترسازی ، به جای واردات کالاهای بنجل و نامرغوب چینی، کارخانه و تکنولوژی به کشور وارد کنیم، از فرصت ها استفاده بهینه نماییم و فاصله یمان را با کشورهای جهان کم کنیم.

حسین ابویی مهریزی گفت: با توجه به مقتضیات کنونی، باید به رفع ایرادات همه جانبه بپردازیم. باید موضوع فن آوری در بسته های اقتصادی بطور جدی وارد گردد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: باید از ظرفیت های حاصل از برجام در راستای بهبود فضای کسب و کار بهره برداری کنیم.

وی افزود: با توجه به آنکه مسؤول فاینانس و مسؤول ارزی در قراردادهای تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت بنده بودم از نزدیک شاهد پیشرفت های خوب قراردادها بعد از برجام بودم و ما در حوزه نفت و گاز و قراردادهای محیط زیستی موفق و توانمند بودیم.

وی ادامه داد: باید بحث دیپلماسی اقتصادی را جدی بگیریم. اهداف همه کشورها تأمین منافع ملی براساس منافع اقتصادی است.

بنابراین باید از همه اشخاص و سازمانهایی که در پیشبرد پروژه ها و کارهای تخصصی ملی صاحب نظرند، در راستای شکوفایی اقتصاد و بهبود فضای کسب و کار استفاده نمود.

ابویی مهریزی اضافه کرد: پارادایم های حوزه اقتصادی صنعت، معدن و تجارت با سیاست های اقتصاد مقاومتی منطبق است.

وی تأکید کرد: جهت بهبود فضای اقتصادی کشور باید بین اقتصاد سیاسی و سیاست های اقتصادی تفکیک قائل شویم.

جمشید عدالتیان گفت: برجام را باید از دو منظر نگاه کرد:

۱- نگاه پیشگیرانه (که خوب است)

۲- نگاه پیشرانه

عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران افزود: موفقیت در حصول سند برجام خوب بود، اما باید دانست، این یک سند است برای توقف برخی بحران ها، ولی از سند برجام نباید انتظار معجزه اقتصادی داشت.

باید دقت کرد که در مسیر مذاکرات هسته ای تا رسیدن به توافق برجام ما حداقل ده سال را از دست دادیم.

استاد اقتصاد دانشگاه اضافه کرد: وضع تحریم ها، نهایتاً ۲ تا ۳ سال طول می کشد چون هوشمند است اما باید دانست برداشتن تحریم ها بیش از ده سال طول می کشد و در ضمن این در صورتی است که دو طرف به توافق نامه پایبند بمانند.

با این توافقنامه خطر را از کشور دور کردیم، اما در ادامه با دیپلماسی اقتصادی باید به رفع بیماری های مزمن اقتصادی کشور بپردازیم.

کشور ما در حوزه کسب و کار و اقتصاد ملی، سه- چهار مورد بیماری اقتصادی دارد. باید توسط متخصصین دلسوز اقتصادی به رفع معضل بیماری های اقتصادی کشور پرداخت و در این راستا باید سیاست های اقتصادیمان را تغییر دهیم.

عدالتیان ادامه داد: به عنوان مثال، جهت رفع مشکلات در حوزه نفت و بنزین، باید مدیریت در این حوزه به طور کامل به بخش خصوصی واگذار گردد.

جهت بهبود وضعیت مدیریت اقتصادی کشور، باید امنیت مردم و دانشمندان کشور را ارتقاء بخشیم و در ضمن باید میزان کار مفید را در کشور افزایش داد، در این زمینه نیاز به حمایت و فرهنگسازی مجدانه داریم.

خدایار ابیلی گفت: بطور کلی تحولات برجام ، هم فرصت است و هم تهدید، اما پارادکس برجام اگر خوب مدیریت نشود، به تهدید تبدیل خواهد شد. به عنوان مثال در رابطه با ارتباط تجاری چین، اگر تغییر جهت دهیم، به سمت ارتباط با اروپا، متأسفانه اتفاقی که خواهد افتاد، این است که با توجه به آنکه انبوه مطالبات ما در حال حاضر در کشور چین قراردارد، آن وقت دیگر نمی توانیم، مطالباتمان را از چین دریافت کنیم.

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران افزود: متأسفانه مردم ایران به خرید اجناس ارزان قیمت چینی که هم بنجل هستند و هم نامرغوب، عادت کرده اند و این سبب شده تا به مرور، عدم مرغوبیت کالاهای چینی ، دلزدگی مردم ایران را از کالاهای چینی به وجود آورد.

ابیلی اضافه کرد: باید با فرهنگ سازی اقتصادی، ابتدا به هماهنگی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در جامعه پرداخت و سپس با تغییر در رویه قراردادهای تجاری با چین و تغییر روش بازرگانان و واردکنندگان ایرانی، با اولویت منافع ملی به واردات اجناس و کالاهای درجه یک چینی پرداخت تا باورها نسبت به اجناس چینی تغییر کند.

وی ادامه داد: مهمترین مسأله ای که برجام الزام می کند، ظرفیت سازی مدیریت بنگاه های کسب و کار و تجاری ماست.

برجام برای ما فرصت سازی نموده است، بنابراین ما باید به سرعت ظرفیت سازی کنیم و به استفاده از پتانسیل های کشور بپردازیم و بنگاه های اقتصادی و بانک های کشور را به سرعت به روز و آماده نماییم تا زمانی که برجام کاملاً عملیاتی شد، آمادگی اجرای مسایل آن را داشته باشیم.

ابیلی در پایان تأکید کرد: باید شفافیت در حوزه های مدیریتی را ایجاد کنیم و همچنین بر ابعاد فرهنگی برجام، بطور مجدانه دقت نماییم.

محمد صادق مشایخ، ضمن گردامیداشت یاد حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) به خدمات ارزشمند وی اشاره کرد و گفت: زمانی که دکتر روحانی رییس جمهور شد، بزرگترین دغدغه آیت الله هاشمی  رفسنجانی، پیروزی در مذاکرات هسته ای بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ارائه راهنمایی های مستمرشان به دکتر روحانی، مذاکرات هسته ای را مدیریت کردند تا بالاخره با تنظیم بهترین گروه متخصصان سیاسی- حقوقی و هسته ای، توانستیم در مذاکرات هسته ای به پیروزی ارزشمند حصول توافق نامه برجام دست یابیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تمام وجود تلاش کردند تا توانستند خطر جدی را از کشورمان با توفیق در مذاکرات، دور و برطرف نمایند.

رییس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان در پایان گفت: هم اکنون در پسا برجام باید مجدانه به تجهیز و به روزرسانی سازمان ها و نهادها بپردازیم، بسترسازی فرهنگی نماییم، استفاده حداکثری از نخبگان و دانشمندان و مدیران برجسته کشور در راستای رفع مشکلات اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار و ارتقای سطح معیشت مردم نماییم تا بتوانیم از سند برجام در راستای منافع ملی و بهبود فضای کسب و کار و اقتصاد ملی بهره برداری نماییم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false