×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
به نفعمان است در اوپک بمانیم

اقتصادتهران: وزیر انرژی امارات متحده عربی در اظهاراتی ضمن تاکید بر پایبندی کشورش به توافق کاهش تولید اوپک پلاس، اظهار کرد به نفع این کشور است در اوپک بماند.

به گزارش ایسنا، سهیل المزروعی به نشریه سه ماهه گلف اینتلیجنس که ۲۸ فوریه ایمیل شد، گفت: احتمال اینکه اوپک و متحدانش با افزایش تولید نفت به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز برای آوریل موافقت کنند، به عرضه موفق واکسن‌های کووید ۱۹ و تاثیر آن بر احیای تقاضا بستگی خواهد داشت. ما همچنین باید فراتر از تعادل عرضه و تقاضا را در نظر داشته و ذخایر نفت را بررسی کنیم که ممکن است در طول سال ۲۰۲۱ رشد کنند و ما همچنان در تلاش برای کاهش ذخایر نفت و بازگرداندن آنها به سطح عادی هستیم.

وزیران گروه اوپک پلاس که در راس آنها عربستان سعودی و روسیه قرار دارند، پنجشنبه هفته جاری برای تصمیم گیری درباره سطح تولید نفت برای آوریل دیدار می کنند. نشسته سوم فوریه کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس به وزیران گروه توصیه شده بود به جای افزایش برنامه‌ریزی شده تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز، تولید نفت را تا پایان مارس ثابت نگهدارند. عربستان سعودی همچنین اعلام کرد به صورت داوطلبانه تولیدش را یک میلیون بشکه در روز در ماه‌های فوریه و مارس کاهش خواهد داد. هنوز مشخص نیست آیا ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش تولید به صورت یکباره در آوریل احیا خواهد شد.

روسیه و قزاقستان اجازه پیدا کردند در ماه‌های فوریه و مارس سطح تولیدشان را اندکی افزایش دهند در حالی که سایر اعضای اوپک موافقت کردند سهمیه تولیدشان را بدون تغییر حفظ کنند.

اوپک روسیه و هشت تولیدکننده دیگر خارج از این گروه در قالب گروه اوپک پلاس در حال تسهیل تدریجی محدودیت عرضه ۹.۷ میلیون بشکه در روز هستند که در بدترین مقطع بحران ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشتند. محدودیت عرضه آنها از ۷.۷ میلیون بشکه در روز در دسامبر به ۷.۲ میلیون بشکه در روز -معادل ۷ درصد از تقاضای جهانی برای نفت پیش از شیوع ویروس کرونا – در ژانویه امسال رسید. این گروه تسهیل محدودیت عرضه به ۵.۸ میلیون بشکه در روز تا اواسط امسال را هدف گرفته است.

وزیر انرژی امارات متحده عربی از تولید کنندگان خواست به منظور تامین تقاضای رو به بهبود بازار نفت، افزایش تولید را به صورت تدریجی انجام دهند و گفت: ما روند احیای بهتر از حد انتظاری در ژانویه داشتیم و اکنون انتظار داریم تقاضا تا ابتدایی سال ۲۰۲۲ به سطح سال ۲۰۱۹ که ویروس کرونا هنوز شیوع پیدا نکرده بود بازگردد. آنچه که از قیمتها و بازار متعادل مهمتر است، این است که ما همچنان مشوق سرمایه گذاری در عرضه جدید باشیم تا زمانی که تقاضای بهبود پیدا می کند، تولید کافی برای تامین آن وجود داشته باشد.

المزروعی  که پیش از این نسبت به بهره برداری تولیدکنندگان شیل آمریکا از کاهش تولید اوپک پلاس و افزایش تولید آنها هشدار داده بود، موضع خود را تکرار کرد و گفت: همه تولیدکنندگان باید مراقب باشند بازار را از عرضه لبریز نکنند. در غیر این صورت قیمت‌ها و همچنین سرمایه‌گذاری آسیب خواهد دید. با توجه به سطح ذخایر نفت برای تولیدکنندگان آمریکایی افزایش تولید راحت نخواهد بود. آنها باید محتاط باشند.

وزیر انرژی امارات گفت: اوپک پلاس اکنون به دنبال دفاع از سهم بازار خود نیست. هر چند که انتظار دارد زمانی که تقاضا بهبود یافت و به سطح عادی برگشت، سهم بازار از دست رفته خود را مجددا بازیابد.

مزروعی تصریح کرد: امارات متحده عربی که یکی از اعضای کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس است، خواهان تقویت نرخ پایبندی ۱۰۰ درصد به پیمان محدودیت عرضه است. وی در ادامه افزود: به عنوان یک الگو، امارات متحده عربی ظرفیت تولید بیش از ۴.۲ میلیون بشکه در روز دارد ولی با اوپک پلاس برای کاهش قابل توجه این حجم تولید همکاری کرده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false