×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
بهره گیری از فناوری‌های نوین هسته‌ای در پالایشگاه آبادان

نمایندگان و کارشناسان سازمان انرژی اتمی با حضور در شرکت پالایش نفت آبادان، مجهز شدن پالایشگاه آبادان به تجهیزاتی بر پایه فناوری اتمی را بررسی کردند.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از روابط عمومی شرکت پالایش نفت آبادان، امروز هیئتی از سوی سازمان انرژی اتمی در راس آن فضائلی مشاور معاون سازمان انرژی اتمی به آبادان سفر و در پی حضور در پالایشگاه آبادان، در نشستی با حضور مدیرعامل و مدیران و روسای بخش‌های مختلف این شرکت دیدار و گفت‌وگو کردند.

شناسایی نیازمندی‌های پالایشگاه آبادان به تجهیزاتی نوین بر پایه استفاده از انرژی اتمی و معرفی و آگاه بخشی در مورد آخرین تجهیزات هسته‌ای ساخته‌شده کاربردی در صنعت نفت، محورهای این نشست بود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان، در آغاز این نشست به خدمات دولت سیزدهم و در راس آن آیت‌الله رئیسی اشاره کرد و گفت: آیت‌الله رئیسی با اخلاص و پشتکار به مردم خدمت کرد و این درسی برای آینده همه ماست.

حکیم قیم در ادامه به جایگاه ویژه پالایشگاه آبادان در ۲ سال اخیر ازجمله ملقب شدن به ناجی کشور از ناترازی انرژی توسط مقام معظم رهبری و وزیر نفت نیز پرداخت و افزود: این پیشتازی در مقابل دستاوردهای انرژی هسته‌ای همچنان راه بسیار دارد، بااین‌وجود شرکت پالایش نفت آبادان افتخار دارد به‌عنوان نخستین شرکت پالایشی برای بهره‌گیری از فناوری پیشرفته هسته‌ای کشور پیش‌قدم شده و دیدارهای دوطرفه میان مدیران و روسای این شرکت و سازمان انرژی اتمی حاکی از وجود زمینه‌های مناسب همکاری است.

وی بابیان اینکه گروه اعزامی نخستین گروه از سوی سازمان انرژی اتمی است که قرار است پیش‌نیازهای عملیاتی شدن این هدف در پالایشگاه آبادان را ارزیابی کنند و این پالایشگاه قرار است میزبان دیگر گروه‌ها از سوی این سازمان نیز باشد، ابراز امیدواری کرد این دیدار ۲ روزه زمینه انعقاد قرارداد آغاز عملیات در کوتاه‌ترین زمان را فراهم سازد.

مشاور معاون سازمان انرژی اتمی در سخنان خود به تنظیم سند راهبردی صنعت هسته‌ای به‌عنوان اقدامی شاخص از سوی دولت سیزدهم یادکرد و گفت: سند راهبردی صنعت هسته‌ای در صنعت نفت برای افقی ۲۰ ساله تنظیم و توسط آیت‌الله رئیسی در سال ۱۴۰۱ رونمایی شد تا فعالیت گسترده دانش هسته‌ای در صنعت وزندگی مردم نمود یابد.

فضائلی با اشاره به اینکه در راستای تدوین این سند باید ۱۲ جفت سامانه پرتودهی در کشور راه‌اندازی شود که نخستین آن در اهواز نصب گردید، افزود: این سامانه در ۶ ماه بومی‌سازی و بر ظرفیت آن افزوده شد، در رابطه با فعالیت دانش هسته‌ای در صنعت نیز قرار است دانش آن‌، که از سال ۱۹۶۰ در جهان عملیاتی شده است به روش مهندسی معکوس در ایران نیز استفاده شود.

به گفته او در پالایشگاه آبادان به‌عنوان نخستین شرکت پالایشی که آمادگی خود را برای بهره‌گیری از توان اتمی کشور اعلام کرده است، این علم برای ارتقای ایمنی تأسیسات نفتی با استفاده از سیم و کابل‌های بهبودیافته و مقاوم نسبت به حرارت، تبدیل فرآیندهای نفتی با استفاده از پرتودهی و ارتقای کیفیت فرآورده‌ها با فرآیندهایی همچون سولفور زدایی پیاده‌سازی خواهد شد و این سفر باهدف مطرح کردن موارد کارشناسی و آشناسازی با این فنّاوری انجام‌گرفته است.

نصب شتاب‌دهنده‌های الکترونیک و تشریح روند انجام کار توسط این فرآیندها، تاکید بر امن بودن این فناوری و جایگزینی روش‌های تبدیل نفت سنگین به سبک بدون کاتالیست از دیگر موارد مطرح‌شده در این نشست بود.

سفر محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی به آبادان و حضور این هیئت در پالایشگاه آبادان و متعاقب آن حضور مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان در سازمان انرژی اتمی کشور، مقدمه همکاری‌هایی را فراهم کرد که می‌تواند گامی بلند در راستای جهانی‌شدن صنعت پالایشی کشور با استفاده از دانش اتمی باشد.

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches