×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
برنامه احداث نخستین واحد تولید گاز از زغال با همکاری “ایمیدرو” و “صدر تامین”

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو اعلام کرد: نخستین واحد تولید گاز از زغال با مشارکت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت سرمایه گذاری صدرتامین احداث می شود.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، سمیه خلوصی که در اولین کنفرانس زغال سنگ، کک و الکترود گرافیتی سخن می گفت، افزود: احداث واحد تولید گاز از زغال، کمک کننده برنامه های توسعه صنعت فولاد و زغال سنگ کشور است.

وی گفت: در حال حاضر باید حداکثر بهره برداری با حداقل آلایندگی را در حوزه زغال سنگ داشته باشیم چراکه این ماده می تواند به ایجاد ارزش افزوده، اشتغالزایی و تامین نیاز صنعت فولاد و نیروگاه های حرارتی منجر شود.

وی با بیان اینکه سابقه تاریخی معادن، به “زغالسنگ” برمی گردد، عنوان کرد: در ایران هر ۲ نوع تیپ زغال سنگ (حرارتی و کک شو) را دارا هستیم که در صنایع مختلف کشور قابل استفاده است.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو اظهار داشت: در حال حاضر ۱.۴ میلیارد تن؛ ذخیره قطعی زغال کشور است که گستردگی آن استان های خراسان جنوبی، البرز شرقی و مرکزی، کرمان و آذربایجان را در برمی گیرد.

خلوصی ادامه داد: سالانه ۳.۵ میلیون تن زغال استخراج و ۱.۷ میلیون تن کنسانتره از آن تولید می شود که با توجه به پتانسیل معدنی این حوزه عدد قابل قبولی نیست.

وی با اعلام اینکه برنامه توسعه زغال سنگ نیازمند تامین مالی پایدار تا ۲ میلیارد یورو است، گفت: توسعه زنجیره زغال سنگ کشور دارای مزیت ها و عواملی است که از جمله آن ها می توان به ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی، تامین پایدار نیاز صنایع داخلی، تنوع در تولید و توسعه صادرات محصولات تکمیلی اشاره کرد.

خلوصی با اشاره به پیمان پاریس عنوان کرد: این پیمان مفهوم کلی برای کاهش انتشار کربن دارد و اکثر کشورها به آن تعهد دارند اما جهت گیری دولت ها در اجرای آن متفاوت است از این رو ما نیز بر اساس اهداف تعیین شده، توسعه صنعت زغالسنگ را در برنامه داریم.

وی با تاکید بر اینکه استراتژی درست در حوزه زغال می تواند به تولید ثروت در کشورها منجر شود، افزود: در حال حاضر ۷۰ کشور در حوزه زغال اثرگذار و نقش دارند. در جهان، ۶۶۴۶ معدن زغال وجود دارد و ۴۴۰۰ سرمایه گذار در این بخش فعالیت می کنند.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو گفت: بر اساس یک پیش بینی از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ تقاضا و مصرف زغال ثابت است و کشورهایی همچون چین و هند و حوزه آسه آن تقاضای بسیاری برای این ماده معدنی دارند. پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۶ چین و هند بیش از ۷۰ درصد مصرف جهانی زغال سنگ را به خود اختصاص دهند.

خلوصی عنوان کرد: همچنین پیش بینی های دیگری مبنی بر افزایش تقاضای سالانه ۵ درصد این محصول با هدف پایداری انرژی نیز وجود دارد.

وی افزود: مسائل مربوط به حوزه زغال سنگ در دنیا به یک نگاه بین المللی و جامع نرسیده و کشورها بر اساس توسعه صنعتی و معدنی خود به این بخش نگاه می کنند. در این راستا کشورهای دارای اقتصاد نوظهور بیشتر به دنبال تامین زغال هستند و مزیت قیمت این ماده نسبت به سایر محصولات جایگزین برای تامین انرژی، دلیل اصلی آن است. بنابراین لازم است در ایران بر اساس مزیت های کشور برنامه دقیقی تدوین و عملیاتی شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches