×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
برآورد رشد ۱.۵ درصدی برای اقتصاد ایران

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود با بررسی مهم‌ترین شاخص های اقتصادی ایران از بهبود رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۳ و پیش‌بینی خروج از رکود برای سال آینده میلادی خبر داد.

به گزارش فارس، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش «چشم انداز اقتصاد جهانی» خود به بررسی شاخص‌های اقتصادی کشورهای جهان از جمله شاخص‌های مهم اقتصادی ایران پرداخته است.

گزارش‌های «چشم انداز اقتصاد جهانی» هر ۶ ماه یکبار توسط این نهاد بین‌المللی منتشر می‌شود.

بهبود رشد اقتصادی:

بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی ۱٫۵ درصد برآورد شده است؛ این در حالی است که رشد اقتصادی ایران از سوی این نهاد جهانی در سال گذشته میلادی نیز منفی ۱٫۹ عنوان شده است.

پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی ایران برای سال ۲۰۱۴ نیز برابر با ۱٫۳ است که نشان از خروج این کشور از رکود را دارد.

روند رو به رشد تولید ناخالص ملی:

به نوشته این گزارش، رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۲ منفی ۱٫۸۷ درصد و برای سال جاری میلادی منفی ۱٫۴۸ درصد برآورد شده است؛ صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۴ را افزایش داده و ۱٫۲۷ درصد عنوان کرده است.

افزایش نرخ تورم:

برآورد این نهاد بین المللی از نرخ تورم ایران در سال جاری میلادی ۴۲٫۳ درصد و بیش از ۳۰٫۵ درصد برآوردی این سازمان در سال ۲۰۱۲ است؛ صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۴ را کاهش داده و آن را ۲۹ درصد عنوان کرده است.

افزایش نرخ بیکاری:

از دیگر شاخص های مهم اقتصادی ایران که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته، نرخ بیکاری است؛ درحالی که نرخ بیکاری ایران در این گزارش در سال گذشته میلادی ۱۲٫۲ درصد اعلام شده است، اما برآورد این نهاد بین‌المللی از میزان بیکاری در سال ۲۰۱۳ در این کشور بیش از سال گذشته و حدود ۱۳٫۱۷ درصد است.

بر اساس پیش بینی این صندوق، نرخ بیکاری در ایران در سال ۲۰۱۴ به ۱۴٫۴۸ درصد افزایش خواهد یافت.

افزایش حجم صادرات و واردات کالا و خدمات:

حجم صادرات و واردات کالا و خدمات ایران در سال ۲۰۱۲ به ترتیب منفی ۲۷٫۶ و منفی ۱۹٫۵ درصد برآورد شده است؛ این رقم هرچند برای سال جاری میلادی نیز منفی است، اما از افزایش خبر می‌دهد. این میزان در سال ۲۰۱۳ برای صادرات منفی ۴٫۵۷ و برای واردات منفی ۰٫۲۷ درصد پیش بینی شده است.

برآورد صندوق بین المللی پول از حجم صادرات و واردات کالا و خدمات ایران در سال آینده میلادی به ترتیب ۰٫۱۳ و ۶٫۱۳ درصد عنوان شده است.

تراز حساب های جاری:

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، تراز حساب جاری ایران در سال ۲۰۱۲ حدود ۲۷٫۱۵۶ میلیارد دلار معادل حدود ۵ درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده است که این میزان امسال به ۱۱٫۸۵۸ میلیارد دلار یا حدود ۳ درصد تولید ناخالص داخلی کاهش خواهد یافت.

این رقم برای سال آینده میلادی ۱٫۰۴۷ میلیارد دلار یا ۰٫۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده است.

کاهش بدهی خالص دولت:

بر اساس گزارش این نهاد بین المللی، کل بدهی خالص دولت ایران در سال گذشته ۰٫۱۷ تولید ناخالص داخلی و در سال جاری میلادی ۳٫۱۸ درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده است. پیش بینی صندوق بین المللی پول از کل بدهی خالص دولت در سال ۲۰۱۴ حدود ۵٫۷۹ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

درآمدها و مخارج کلی دولت:

درآمدهای کلی دولت ایران از سال ۲۰۱۲ روند نزولی به خود گرفته و از ۱۶٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی در این سال به ۱۴٫۷ درصد در سال جاری میلادی خواهد رسید. این درحالی است که مخارج دولت ایران در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۸٫۹۶ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بوده و در سال ۲۰۱۳ به ۱۷٫۲ درصد کاهش یافته است.

صندوق بین المللی پول درآمدهای کلی دولت ایران در سال ۲۰۱۴ را ۱۲٫۷۲ درصد تولیدناخالص ملی این کشور تخمین زده است در حالی که مخارج کلی دولت ایران در این سال با کاهش اندک نسبت به سال جاری ۱۷٫۱ درصد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده است.

 

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches