×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم افتتاح می‌شود 

 

اقتصادتهران: مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم به ظرفیت ۳۲۰ مگاوات این هفته با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو افتتاح خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «حمید سرداری» پیش از ظهر دیروز در نشست خبری، گفت: راه‌اندازی بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم و تبدیل این نیروگاه از حالت سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی در راستای اجرای طرح ملی تبدیل نیروگاه‌های سیکل ساده به سیکل ترکیبی است.

وی افزود: نیروگاه‌های حرارتی با صورت‌های مختلف گازی، بخاری و سیکل ترکیبی در نقاط مختلف کشور در حال تولید برق هستند و فقط در بخش واحدهای گازی، بیش از ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه گازی با راندمان ۳۰ تا ۳۲ درصد در کشور فعال هستند.

سرداری اظهارداشت: نیروگاه‌های گازی با نصب واحدهای بخار، به سیکل ترکیبی تبدیل می‌شوند، با تبدیل واحدهای سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی، راندمان نیروگاه‌ها از ۳۰ تا ۳۲ درصد به ۴۷ تا ۴۸ درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: در مجموع ۱۷ هزار مگاوات ظرفیت قابل تبدیل از حالت سیکل ساده به سیکل ترکیبی با احداث هشت هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت بخش بخار برای این واحدها وجود دارد که در صورت تحقق این امر، متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور که اکنون ۳۸ درصد است با افزایش پنج درصدی به ۴۳ درصد می‌رسد.

مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ در قانون بودجه سنواتی کشور پیش‌بینی شد که بتوانیم با قراردادهای بیع متقابل نیروگاه‌های سیکل ساده را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم که در این راستا تبدیل نیروگاه‌های پرند، کاشان، سبلان، فردوسی، عسلویه، چابهار، ارومیه، رودشور و جهرم آغاز شد که هر کدام با پیشرفت‌های فیزیکی قابل قبول در مراحل تکمیل کار هستند.

وی افزود: همچنین از دیگر نیروگاه‌های کاندیدای تبدیل به سیکل ترکیبی می‌توان به نیروگاه‌های علی‌آباد، سلطانیه، زاگرس و سمنان اشاره کرد که هنوز فرآیند تبدیل آنها به سیکل ترکیبی با احداث واحدهای بخار، آغاز نشده است.

سرداری با بیان اینکه علاوه بر نیروگاه‌های خصوصی، برخی نیروگاه‌های دولتی نیز در فهرست تبدیل به سیکل ترکیبی قرار دارند، گفت: نیروگاه‌های ایرانشهر، گنو، ماهشهر، جنوب اصفهان، حافظ و شهید کاوه نیروگاه‌هایی با مالکیت دولتی هستند که در این فهرست قرار دارند.

وی ادامه داد: همچنین صحبت‌هایی برای تبدیل دو نیروگاه خصوصی شاهرود و خلیج فارس نیز به سیکل ترکیبی صورت گرفته که امیدواریم این مهم هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی مهمترین دستاورد تبدیل واحدهای سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی را تولید برق بدون افزایش مصرف سوخت دانست و گفت: زمانی که بتوانیم هشت هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور بدون مصرف سوخت اضافه کنیم، به معنای این است که با افزایش راندمان تولید برق، کمک شایان توجهی به محیط زیست کرده‌ایم.

سرداری با اشاره به تصویب ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در سال ۹۴ اذعان کرد: خوشبختانه در بودجه امسال ردیفی برای پرداخت پول سوخت صرفه‌جویی شده از محل تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی به سرمایه گذاران این پروژه‌ها مطابق با ماده ۱۲ رفع موانع تولید دیده شده که این موضوع کمک مؤثری برای تسریع در اجرای این پروژه‌ها خواهد بود.

همچنین در ادامه این نشست تقی‌زاده، مدیر عامل یک شرکت انرژی با بیان اینکه نیروگاه جهرم یک نیروگاه سیکل ترکیبی یک هزار و ۴۴۰ مگاواتی است، گفت: این مجموعه دارای ۶ واحد گازی است به ظرفیت ۹۶۰ مگاوات و همچنین سه واحد بخار است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false