×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
بانک سپه نقش آفرین شایسته‌ای در عرصه کلان اقتصادی خواهد داشت

اقتصادتهران: به گزارش اقتصادتهران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه، چقازردی در مجمع عمومی سالانه بانک سپه ضمن بیان موفقیت‌های بزرگ این بانک در سال گذشته از ماموریت‌ها و سیاست‌های کلان این بانک برای حضوری اثرگذار تر در عرصه کلان اقتصادی و حمایت از بنگاه‌های مولد و اشتغالزا خبر داد و گفت: سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود.

 رتبه برتر بانک سپه در پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های کوچک اشتغالزا

محمدکاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه در مجمع عمومی سالانه این بانک برای تصویب صورت‌های مالی سال ۹۸ که با حضور دکتر دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی  و تعابیر و تقدیر خاص وی از تلاش‌های بانک سپه در بخش‌های مختلف از جمله فرایند ادغام و نقش آفرینی در عرصه کلان اقتصادی آغاز شد، با اشاره به ویژگی‌های صورت‌های مالی این بانک اظهار داشت:  بانک سپه در حوزه تسهیلات پرداختی به بنگاههای کوچک و متوسط از نظرنسبت منابع به مصارف بانک درمقایسه با بانک‌های بزرگ کشور جزو برترین بانک ها بود.

وی افزود: سهم بانک سپه از کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی به بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط حدود ۱۳درصد است که این امر نشان‌دهنده اهتمام ویژه این بانک در راستای حمایت از تولید و اشتغالزایی است.

مدیرعامل بانک سپه همچنین از پرداخت مبلغ ۴۲٫۹۸۸ میلیارد ریال تسهیلات به۱٫۶۱۸ بنگاه از محل رونق تولید سال ۱۳۹۸ با حدود ۱۵درصد رشد نسبت به سال ۹۷ یاد کرد.

سال ۱۳۹۸ سال انجام ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه

مدیرعامل با اشاره به دو ماموریت مهم و بزرگ بانک سپه در سال ۱۳۹۸، پروژه ملی ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح و پروژه مهاجرت به سامانه جدید بانکداری متمرکز بانک را از ماموریتهای بزرگ وکم‌نظیر در نظام بانکداری کشور برشمرد که درکنار سایر فعالیتهای بانک با موفقیت به انجام رسیده و تکمیل خواهد شد.

رشد ۳۱ درصدی کل دارایی ها و۱۰۷ درصدی سرمایه بانک

در بخش دیگری از سخنان خود به شاخص‌های مالی بانک سپه در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: کل دارایی‌های بانک سپه با رشدی معادل ۳۱درصد از مبلغ ۱٫۶۰۹٫۳۷۲ میلیارد ریال در سال ۹۸ به ۲٫۱۱۵٫۳۸۵ ریال در سال ۹۸ افزایش یافته و همچنین سرمایه این بانک در سال مذکور با ۱۰۷ درصد رشد از ۱۱۹٫۵۳۲ به ۲۴۷٫۶۶۷ میلیارد ریال رسیده است.

وی همچنین از رشد ۲۷درصدی منابع بانک سپه از ۱٫۴۰۰٫۹۸۷میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۲٫۱۴۶٫۰۷۹ در سال ۹۸ خبرداد.

رشد ۲۳درصدی کل سپرده های بانک سپه

مدیرعامل افزود: کل سپرده‌های بانک سپه در پایان اسفندماه ۱۳۹۸ با رشدی معادل ۲۳ درصد نسبت به سال گذشته به مبلغ ۱٫۳۵۳٫۱۸۷ میلیارد ریال افزایش یافته است و نرخ تجهیز منابع بانک در سال ۹۸ معادل ۱۲٫۳۸درصد است.

چقازردی تأکیدکرد: سپرده‌ها با تأکید بررعایت دقیق نرخ‌های سود ابلاغی و کاهش قیمت تمام شده منابع و بهبود ترکیب سپرده‌ها و ثبات و پایداری آنها جذب شده است.

وی با اشاره به افزایش سهم سپرده‌های ارزان قیمت بانک سپه در سال ۱۳۹۸، از رشد۲۹ درصدی تسهیلات پرداختی یاد کرد و اظهارداشت: مانده تسهیلات اعطایی بانک با رشد ۲۹درصد به ۱٫۲۲۰٫۴۸۱ میلیارد ریال در پایان اسفند ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

چقازردی گفت: در راستای حمایت از واحدهای تولیدی و کمک به افزایش اشتغال، علاوه بر منابع سپرده‌ای، نقدینگی ناشی از فروش اموال واملاک مازاد، دارایی‌ها و سهام شرکت‌های تابعه نیز در راستای رشد تسهیلات‌دهی به کارگیری شده است.

اختصاص ۶۳درصدی تسهیلات پرداختی به بخش‌های مولد اقتصادی

وی در بحث حجم تسهیلات پرداختی به تفکیک بخشهای اقتصادی از رشد ۵۱ درصدی تسهیلات در بخش صنعت و معدن، ۲۴درصدی در بخش خدمات و بازرگانی، رشد ۱۸درصدی در بخش کشاورزی و رشد ۷درصدی در بخش مسکن و ساختمان یاد کرد و گفت: از مجموع تسهیلات پرداختی طی سال ۱۳۹۸ بیش از ۶۳ درصد آن به بخشهای مولد اقتصادی تخصیص یافته است.

چقازردی خاطرنشان کرد: سهم بانک سپه از کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی به بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط حدود ۱۳درصد است که از تلاش بانک سپه برای حمایت از تولید و اشتغالزایی حکایت دارد.

حضور فعال بانک سپه در بازار بین بانکی

مدیرعامل بانک سپه تصریح کرد: بانک سپه با تکیه بر مدیریت بهینه منابع و مصارف و با توجه به نقش حیاتی بازار بین بانکی در تأمین نقدینگی بانک‌ها، همواره در موقعیت سپرده‌گذاری قرار داشته است.

رشد ۳۳ درصدی فعالیت‌های ارزی

رئیس هیئت مدیره بانک سپه افزود: حجم فعالیت‌های ارزی بانک سپه در سال ۱۳۹۸ به رغم قرار گرفتن نام این بانک در فهرست تحریم‌ها، محدود‌شدن روابط کارگزاری و کاهش تخصیص ارز توسط بانک مرکزی بالغ بر ۴۷۴۸ میلیون دلار بوده و درآمدهای ارزی ناشی از فعالیت‌های ارزی بانک در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل از آن ۳۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

رشد ۷۷ درصدی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

رئیس هیأت مدیره بانک سپه گفت: این بانک به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی و تسهیل در امر ازدواج جوانان سال گذشته  ۲۲هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌های جوان در سراسر کشور پرداخت کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی افزود: در چهارماهه نخست سال ۱۳۹۹ بانک سپه ۸هزار و ۵۸۴ فقره وام قرض الحسنه ازدواج به مبلغ ۴٫۴۷۳میلیارد ریال اعطا کرده است.

چقازردی اضافه کرد: بانک سپه علاوه بر پرداخت وام ازدواج در ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی به کمیته امداد، بهزیستی، اشتغال ایثارگران و اشتغال فراگیر و مشاغل خانگی، تسهیلات مسکن نخبگان و قضات، تسهیلات مسکن ایثارگران، جانبازان و خانواده شهدا، تسهیلات حوادث قهری، تسهیلات مسکن کارکنان ارتش، خرید تضمینی گندم و محصولات کشاورزی و نهاده های دامی، تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی و بهسازی و نوسازی نانوایی‌ها و پروژه گازرسانی سیستان و بلوچستان نیز نقش مؤثری داشته است.

تک رقمی شدن نسبت مطالبات غیرجاری بانک سپه

چقازردی با اعلام خبر تک رقمی شدن نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات اعطایی بانک سپه گفت: نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات اعطایی بانک سپه با ۸٫۸ واحد درصد کاهش از ۱۵٫۶درصد در پایان اسفندماه ۱۳۹۱ به ۶٫۸ درصد در پایان اسفندماه ۱۳۹۸ کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: این نسبت در سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن با کاهش ۲٫۴واحد درصدی مواجه بوده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false