×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
بازنشستگی کارکنان مشاغل سخت و زیان‌آور تامین اجتماعی با ۲۰ سال سابقه میسر شد

معاون اداری مالی سازمان تامین اجتماعی از ابطال بخشنامه معاونت اداری مالی این سازمان در سال ۸۹ مبنی بر مقید کردن بازنشستگی بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی با داشتن ۲۰ سال سابقه در سازمان مذکور توسط دیوان عدالت اداری خبر داد.

علیرضا رخشنده‌رو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هیات عمومی دیوان عدالت اداری مقید کردن بازنشستگی بیمه شده از جمله کارکنان سازمان تامین اجتماعی به داشتن ۲۰ سال سابقه خدمت در این سازمان را غیرقانونی دانست، گفت: بخشنامه، مربوط به سال ۸۹ است و هیچ ربطی به دوره مدیریتی اینجانب و مدیرعامل حاضر سازمان تامین اجتماعی ندارد.

به گفته وی، بر اساس تبصره یک ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی که مصوبه مجلس در سال ۵۴ است، کارمندان سازمان تامین اجتماعی که مشاغل سخت و زیان‌آور داشتند، می‌توانستند با ۲۰ سال پرداخت حق بیمه بازنشسته شوند و این در حالی است که سن بازنشستگی برای مردان ۶۰ و برای زنان ۵۵ سال است.

رخشنده‌رو افزود: در سال ۸۹ طی بخشنامه‌ای به دستور معاون اداری و مالی سازمان تامین اجتماعی، مقید شد کارمندان سازمان تامین اجتماعی که دارای مشاغل سخت و زیان‌آور در این سازمان هستند باید حتما ۲۰ سال حق بیمه را در خود سازمان تامین اجتماعی و نه در بیرون از سازمان پرداخت کرده باشند. در حالی که در قانون چنین محدودیتی وجود ندارد.

معاون اداری مالی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به قانون مربوط به بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور، گفت: بر اساس قانون، بیمه شده می‌تواند ۲۰ سال حق بیمه خود را در هر جایی که مشغول به خدمت است، پرداخت کند و پس از آن بازنشسته شود، به طور مثال فردی را در نظر بگیرید که پنج سال نجار، پنج سال پرستار و ۱۰ سال نیز در خود سازمان تامین اجتماعی مشغول بوده است. بنابراین باید طبق قانون بازنشسته شود، اما بر اساس بخشنامه‌ای که در سال ۸۹ در سازمان تامین اجتماعی صادر شد، تنها ۱۰ سال از حق بیمه این فرد جزو سابقه کاری‌اش محسوب می‌شود و برای بازنشستگی باید ۱۰ سال دیگر در خود سازمان تامین اجتماعی حق بیمه بپردازد.

رخشنده‌رو با بیان اینکه شغل بهیاران، پرستاران و معلولان جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود، اظهار کرد: مجموع کارکنان سازمان تامین اجتماعی حدود ۶۰ هزار نفر است که باید بررسی کنیم چه تعداد از این افراد به مشاغل سخت و زیان‌آور مشغولند.

به گزارش ایسنا، متن رای دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است:

نظر به اینکه در ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی با اصلاحات بعدی، مقرر شده است که مشمولان قانون در صورت حایز بودن حداقل ۲۰ سال پرداخت حق بیمه مقرر در قانون، قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی و داشتن ۶۰ سال سن برای مردان و ۵۵ سال سن برای زنان حق استفاده از مستمری بازنشستگی را خواهند داشت. بنابراین صرف پرداخت حق بیمه مقرر در قانون و با شرایط مذکور در آن برای بازنشستگی کافی است.

از این جهت مقید کردن بازنشستگی بیمه شده از جمله کارکنان سازمان تامین اجتماعی و داشتن ۲۰ سال خدمت در سازمان مذکور خارج از شرایط مقرر در ماده فوق‌الذکر است و به استناد بند یک ماده ۱۹ و ۴۲ دیوان عدالت اداری، حکم به ابطال آن صادر می‌شود.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches