×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
ایران رتبه نخست جهان را در پیوند کبد دارد

اقتصادتهران: رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ایران رتبه اول جهان را در پیوند کبد دارد. این پیوندهای کبد به یک مرکز با ۷۰۰ پیوند در سال مربوط به مرکز ابن سینای شیراز و رتبه بعدی در زمینه پیوند کبد مربوط به بیمارستانی در ایالات متحده با ۴۰۰ پیوند در سال است.

مهدی شادنوش روز سه شنبه در نخستین کنگره ملی اهدای عضو که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: وقتی حضرت امام (ره) به این نتیجه رسیدند که اهدای عضو اهمیت زیادی برای نجات جان بیماران دارد، فتوای استفاده از اعضای افراد مرگ مغزی برای بیماران پیوند را صادر کردند، اما ۱۱ سال طول کشید تا مراجع قانونی و نظام بروکراسی این ضرورت را درک کنند. در نتیجه باید طوری عمل کنیم که آیندگان ما را مذمت نکنند که سرعت کارمان پایین بوده و اقدامات سازنده‌ای انجام ندادیم.

وی ادامه داد: البته اقدامات خوبی در زمینه فرهنگ‌سازی اهدای عضو از مرگ مغزی انجام شده و شاهد رشد ۶۰ برابری در این مورد هستیم، اما باید توجه کرد که بسیاری از این پیشرفت‌ها به دلیل برنامه ریزی سیستماتیک در کشور نبوده و حاصل تلاش و فداکاری دست اندرکاران حوزه اهدای عضو است. در مقابل، سرعت رشد کشورهای جهان در اهدای عضو غیرقابل تصور است.

شادنوش گفت: کشور چین با اینکه موضوع اهدای عضو را بسیار دیرتر آغاز کرد با برنامه ریزی دقیق و فرهنگ سازی مناسب، با رشد ۱۷۰ برابری در حوزه اهدای عضو طی ۱۰ سال گذشته روبه رو است و این موضوع نشان می‌دهد ایران اگرچه در حال افزایش آمار اهدای عضو بوده و موفقیت‌های بسیار زیادی هم کسب کرده، اما سرعت رشد جهانی و فرهنگ سازی اهدای عضو در ملل مختلف به گونه‌ای است که در سال‌های اخیر رتبه‌های جهانی ایرانی را دچار تنزل می‌کند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: لازمه پیشرفت در حوزه اهدای عضو، کار گروهی و همدلانه در سراسر کشور است. با کار گروهی می‌توانیم عقب ماندگی‌ها را جبران کرده و هماهنگ با سرعت رشد جهانی پیش رویم. البته میدان بازی برای ما و سایر کشورها یکسان نیست و با وجود موانع و ظلم‌هایی که به کشور ما می‌شود، ضرورت دارد بر نیروهای مانع، غالب شویم و زمینه‌های مناسب را مهیا کرده و بعد امکان رشد را فراهم کنیم. در حال حاضر با روش‌های سنتی گذشته نمی‌توان حوزه سلامت را مدیریت کرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false