×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
انتقال آب خزر باید با رعایت دقیق مسایل زیست محیطی باشد

اقتصادتهران: مدیر پروژه‌های پایش میدانی موسسه تحقیقات آب با بیان اینکه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان باید با توجه به قوانین و مقررات زیست محیطی دنبال شود، گفت:جریان غرب به شرق در نقطه انتقال، امکان آلودگی را افزایش می‌دهد.

محمد بابایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: افزایش غلظت شوری آب یکی از بحث هایی است که باید به آن توجه جدی داشت زیرا در آن سمتی که قرار است آب منتقل شود عمق و شیب دریا کم است و علاوه برآن جهت جریان آب از غرب به شرق است.

وی اضافه کرد: بنابراین باید با دقت و وسواس خاص به این موضوع توجه شود، زیرا چنانچه کم توجهی انجام شود، احتمال افزایش آلودگی را به دنبال دارد.

 بابایی خاطرنشان کرد:بی توجهی و یا کم توجهی به مقررات زیست محیطی در بحث انتقال آب دریای خزر می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

وی افزود: طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان به دلیل حساسیتی که دارد، مورد توجه ویژه موسسه تحقیقات آب است و در این باره نشست‌های تخصصی هم برگزار شده، این طرح تصویب شده، اما بحث های زیادی در جامعه درباره آن وجود دارد

مدیر پروژه‌های پایش میدانی موسسه تحقیقات آب ضمن تاکید برپرهیز از تسریع در اجرای این طرح، گفت: موسسه تحقیقات آب با حساسیت ویژه این طرح را دنبال می کند تا مانع از بروز مشکلات زیست محیطی در آینده شود.

طرح انتقال آب دریای خزر در سال‌های ۹۰- ۱۳۸۸ توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا مورد مطالعه قرار گرفت و در سال ۹۳ با طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس، موضوع انتقال آب خزر در فضای رسانه ای و بین عموم مردم مورد تبادل قرار گرفت و سپس سال گذشته در جریان سفر رییس‌جمهوری به سمنان مطرح شد.

هدف از طرح نمکزدایی و انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی که به انتقال آب به استان سمنان تغییر یافت، نمکزدایی، تصفیه و انتقال حداکثر ۲۰۰میلیون متر مکعب‌آب‌به شهرهای استان سمنان است.

منطقه انتخاب شده برای این طرح در منطقه گوهرباران واقع است. درمجوز تخصیص اولیه‌ای که صادر شده، شروطی برای این بحث گذاشته شده‌ و استفاده در دو بخش شرب و صنعت است، انتقال آب صنعت مشروط به‌سرمایه‌گذاری و مشارکت در این بخش‌است.

اجزای اصلی پروژه شامل آبگیری از دریا به ظرفیت ۱۵مترمکعب بر ثانیه، تاسیسات پیشرفته، تاسیسات نمکزدایی تاسیسات نهایی، خطوط انتقال آب و مخازن و ایستگاه‌های پمپاژ و مخازن تعادل و سایر اجزایی مورد نیاز است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false