×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
انباشت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سرمایه در نظام مهندسی

اقتصادتهران: معاون مسکن وزارت راه از انجام ۱۹ هزار معامله مسکن در دی ماه خبر داد و گفت: برآورد می شود سازمان‌های نظام مهندسی در حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان انباشت سرمایه داشته باشند.

به گزارش مهر حامد مظاهریان در خصوص وضعیت بازار مسکن درجمع خبرنگاران اظهار داشت: در آذرماه شاخصه های مهمی همچون تعداد مبایعه نامه ها، مبلغ آنها، قیمت واحد مسکونی و همچنین تعداد پروانه های ساختمانی افزایش قابل توجهی را نشان می داد که تفسیر می شد شاید این اتفاق منحصر به آذرماه بوده و همه منتظر بودیم تا آمار دی ماه منتشر شود که آیا این رشد آذرماه، اتفاقی بوده یا نه؛ اما آمار دی ماه نشان داد آن روند شتابانی که در آذرماه شروع شده، در دی هم ادامه داشته است.

وی ادامه داد: بررسی هر چهار شاخص مذکور در ۱۰ ماهه ابتدایی امسال نشان می دهد رونق در بازار مسکن کاملا نهادینه شده است حتی در بررسی ۱۰ ماهه صدور پروانه های ساختمانی نیز شاهد رشد ۶ درصدی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تأکید کرد: آنچه در حال حاضر به عنوان یک نگرانی برای ادامه رونق بازار مسکن مطرح می‌شود، تلاطم بازار ارز به عنوان بازار موازی مسکن است. اگر بازار ارز نتواند در کوتاه مدت به تعادل برسد، حتما روی سایر بازارهای موازی آن اثر نامطلوب می گذارد. ولی اگر نرخ ارز بتواند تثبیت شود، می توانیم به ادامه رونق بازار مسکن امیدوار باشیم.

وی با بیان اینکه صبوری دولت در چهار سال گذشته برای ممانعت از ایجاد شوک به بازار مسکن در دو ماه آذر و دی خودش را نشان داده، گفت: تنها مشکل موجود همین تلاطمات بازار ارز است.

مظاهریان در پاسخ به این پرسش که آیا با نظر برخی کارشناسان مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن از سوی برخی فروشندگان و مالکان تصریح کرد: این حرف به هیچ وجه علمی نیست. اینکه تعداد معدودی مالک اقدام به افزایش ناگهانی قیمت ملک خود کنند، ملاک عمل نیست به نظر من ای اظهارات برای ایجاد بی ثباتی در بازار مسکن است چون در دی ماه ۱۹ هزار معامله در تهران صورت گرفت که با بررسی آنها می توان میانگین افزایش قیمت ها را تعیین کرد. بازار تعیین کننده قیمت است نه افراد آیا آنکه قیمت ملک خود را ۵۰ درصد افزایش داده، توانسته آن را به فروش برساند؟

دبیر شورای عالی مسکن خاطرنشان کرد: در شهر تهران افزایش قیمت ۱۰ ماهه بر اساس همه معاملات ثبت شده ۸ درصد و نقطه به نقطه ۱۵ درصد است بنابراین طی ۱۰ ماه گذشته افزایش قیمت مسکن هنوز به تورم عمومی نرسیده است این اظهارات یک شوی تبلیغاتی برای گران کردن مسکن است و به هیچ وجه صحت ندارد چون هنوز با مازاد عرضه مسکن مواجهیم.

وی پیش بینی کرد: در سال آینده اگر تلاطم بازارهای موازی ادامه نیابد و منابع مالی از بانک ها به سمت بازارهای موازی حرکت نکند، روند رو به رشد بازار مسکن ادامه یابد. با این حال احتمال تثبیت نرخ ارز بسیار بالاست و در سال آینده بازار مسکن نیز روند رونق خود را ادامه می‌دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره عدم حضور گروه ها و دهک‌های درآمدی پایین در بازار مسکن گفت: همواره گروه های درآمدی پایین تر از اقشار متوسط در ایران کمتر در بازار خرید و فروش حضور دارند و اکثرا بازار اجاره مسکن را به عنوان بازار هدف خود برگزیده اند. در حال حاضر طبقات میانی وارد بازار شده‌اند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false