×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
اقتصاد ایران در سال میلادی آینده اوج می‌گیرد

صندوق بین المللی پول همچنین پیش بینی کرده نرخ بیکاری در ایران از ۱۲٫۲ درصد در سال میلادی گذشته به ۱۳٫۲ درصد در سال جاری میلادی و ۱۴٫۵ درصد در سال آینده صعود می‌کند.

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش “دورنمای اقتصادی جهان” پیش بینی کرد اقتصاد ایران در سال میلادی آینده دوباره اوج می ‌گیرد.

به گزارش ایلنا، این وام دهنده جهانی پیش‌بینی کرد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران از منفی ۱٫۹ درصد در سال ۲۰۱۲ به منفی ۱٫۵ درصد در سال ۲۰۱۳ بهبود پیدا می‌کند و در سال ۲۰۱۴ با ۱٫۳ درصد، به رشد بازمی‌گردد.

نرخ رشد مورد پیش‌بینی برای سال ۲۰۱۴ نسبت به ۱٫۱ درصد پیش‌بینی شده در گزارش آوریل صندوق بین‌المللی پول افزایش داده شده است.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، رشد در صادرکنندگان نفت مانند ایران، عراق و لیبی به دلیل عواملی مانند تحریم‌های اقتصادی، بی‌ثباتی امنیت و تنش‌های ژئوپلیتیکی که موجب مختل شدن عرضه نفت شد، به میزان قابل توجهی در نیمه اول سال ۲۰۱۳ کند شد.

در بخش دیگری از این گزارش، صندوق بین المللی پول اعلام کرد که متوسط تورم، نگرانی فوری برای بیشتر صادرکنندگان نفت در خلیج فارس به شمار نمی‌رود.

در اقتصادهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نرخ تورم به دلیل رشد قیمت‌های غذا یا هزینه‌های بالای مسکن به تدریج افزایش یافته اما انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ در حدود ۳٫۵ درصد باقی بماند.

در مقابل نرخ تورم در ایران از اواخر سال ۲۰۱۲ به دلیل سقوط ارزش ریال، به طور چشمگیری افزایش یافته است و قیمت‌های مصرف کننده در این کشور از ۳۰٫۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۴۲٫۳ درصد در سال ۲۰۱۳ صعود خواهد کرد که بالاتر از نرخ ۳۷٫۹ درصد پیش بینی شده برای ونزوئلا و ۳۲٫۱ درصد برای سوریه و در مقایسه با نرخ تورم کشورهای همسایه مانند ۱۱٫۷ درصد در افغانستان، ۲٫۳ درصد در عراق و ۷٫۴ درصد در پاکستان خواهد بود اما در سال آینده اندکی کاهش یافته و به ۲۹ درصد می‌رسد.

صندوق بین المللی پول همچنین پیش بینی کرده نرخ بیکاری در ایران از ۱۲٫۲ درصد در سال میلادی گذشته به ۱۳٫۲ درصد در سال جاری میلادی و ۱۴٫۵ درصد در سال آینده صعود می‌کند.

 

true
true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches