×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
افزایش نرخ ارز دلایل روانی و تبلیغاتی دارد

اقتصادتهران: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این که باید صدای جوانان را شنید، گفت: فقط شنیدن سخنان جوانان کافی نیست و باید به پیشنهادهای آنها نیز گوش کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، روحانی روز سه شنبه در دومین نشست خبری خود در دولت دوازدهم، ایام مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی را به همه مردم ایران تبریک گفت و یاد امام بزرگوار، شهدای دفاع مقدس و خاطره روزهای حماسه آفرین بهمن سال ۵۷ را گرامی داشت.

رییس جمهوری گفت: ملت بزرگ ایران بعد از قرن ها که در نظام استبدادی پادشاهی در رنج و تحقیر بودند و دهها سال کشور در اختیار قدرت های بیگانه بود، تصمیم گرفتند حاکمیت ملی، عزت، استقلال، آزادی و پاک کردن کشور را از انواع فساد ها و بی عدالتی ها را محقق کنند. انقلاب بزرگ به پیروزی رسید و امروز بعد از ۳۹ سال همچنان شاهد حضور، مشارکت، نشاط و استقامت مردم در برابر انواع تهدیدات و موفقیت ها در برابر تهدیدات داخلی و خارجی هستیم.

وی با بیان این که آرمان ها و اهداف انقلاب، آرمان هایی است که هدایت گر مسیر و راه ما برای قرن های پیش روست اظهار داشت:هیچ وقت نیست که این مردم از اصل آزادی، استقلال، حاکمیت ملی، مبارزه با استبداد و استعمار و ایستادگی در برابر متجاوزان و مبارزه با فساد دست بردارند. راه همان راه است؛ شیوه ها البته هم در سبک زندگی ما، هم نحوه اداره کشور باید رو به تکامل باشد.

وی تصریح کرد: نکته مهمی که می خواهم در اینجا تاکید کنم این که باید نسل جوان ما که امروز ۷۰درصد جمعیت کشور ما جوانان تشکیل می دهند، نسل جوان ما و افکار نسل جوان را و راهی که آنها توصیه می کنند باید بشنویم و بپذیریم.

رییس دولت دوازدهم با تاکید بر این که تنها شنیدن هم کافی نیست، گفت:جوانان نمی خواهند ما فقط صدای آنها را بشنویم. آنها دارای افکار، ایده ها ، خواست هایی هستند. دنیای جدید را می بینند، پیشنهاد و سخن دارند و ما باید راه پیشنهادی آنها را بشنویم، ببینیم، مطالعه کنیم و با آنها به گفت و گو بنشینیم و راهی که آنها پیشنهاد می کنند و مسیری که می پسندند باید در اراده و خواست حاکمیت همواره تاثیرگذار باشد.

روحانی با بیان این که جوانان شنیدن صدایشان و اثرگذاری فکر و اراده آنها در حاکمیت را خواستارند، افزود:آنها اکثریت جامعه ما هستند. آن روزی که انقلاب ما به پیروزی رسید تعداد جوانان کشور کمتر از هفت میلیون بود. شش میلیون و ۶۰۰هزار جوان داشتیم. امروز ۲۵ میلیون جوان داریم. آن روز، جامعه آن روز، ارتباطش با دنیا، رابطه اش با یکدیگر، سطح سواد و معلومات عمومی اش با امروز بسیار متفاوت است.

وی یادآورشد: ما باید زمان شناس باشیم. العالم بزمانه. اگر زمان و شرایط خود را نشناسیم انجام وظیفه هم برای ما سخت و دشوار خواهد بود.

رییس دولت دوازدهم در بخش دیگر از سخنان خود تصریح کرد:دولت دوازدهم علاوه بر ادامه همه آرمان های انقلاب برای این دولت دو هدف را تعیین و اعلام کرده است؛ اشتغال مولد و مبارزه با فقر مطلق و این دو هدف را دنبال خواهیم کرد.

روحانی ادامه داد: در بودجه سال ۹۷ به این دو اصل توجه عمیق کرده ایم. امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم مصوبه ای که در نهایت در اختیار ما می گذارند همان هدف ها را مراعات کرده باشند و ما بتوانیم در برابر وعده ای که به مردم دادیم، عامل به آن وعده باشیم.

 احترام به اعتراض مردم

روحانی در ادامه مصاحبه اظهار کرد: این که شعار دولت مبارزه با فقر مطلق و اشتغال مولد است به این معنا است که دولت از قبل گوش شنوایی داشته و امروز هم دارد و به اعتراض مردم احترام می گذارد، رساترین سخن را دولت دوازدهم گفته که اعتراض را می پذیرد.

وی در پاسخ به این سوال که شما گفتید تا دیر نشده است باید صدای مردم را شنید آیا شما صدای مردم را در اعتراض های اخیر نسبت به گرانی و تورم و ناکارآمدی بعضی از مدیران شنیدید و اگر شنیدید چه تصمیمی برای رفع این دغدغه ها گرفتید؟آیا بنا دارید تیم اقتصادی دولت را ترمیم کنید؟،اظهارداشت: اشکال من به همین سبک سوال است یعنی شما وقتی نام خاص مردم فقط در بخش اقتصادی را می برید، همین نشنیدن صدای مردم است.

وی افزود: بله مردم در زمینه اقتصادی هم نقد و اعتراض دارند و حق هم دارند ولی اعتراض مردم فقط اقتصادی نیست در بحث سیاسی، اجتماعی و روابط خارجی است که خیلی مردم حرف دارند.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: گوش ما باید کاملا شنوا باشد و بدانیم مردم چه می خواهند، دولت با همه توان به دنبال حل مشکلات است. شما اگر به خبرگزاری خود هم مراجعه کنید، می بینید در دولت یازدهم تا امروز مسیر تورم در کشور به سمت بالا نبوده و به سمت پایین بوده است.

روحانی همچنین گفت: از روز اول که مسئولیت دولت یازدهم را برعهده گرفتیم، تورم ۴۰ درصد بود. اول سال ۹۳ که تورم ۳۴٫۷ درصد بود با امروزی که تورم ۸٫۲ درصد است نشان می دهد که مسیر ما درست انتخاب شده است.

وی خاطرنشان کرد:ما وقتی شروع کردیم رشد اقتصادی کشور در سال ۹۱ منهای ۷ و سال گذشته رشد اقتصادی دورقمی بود، این نشان می دهد که مسیر دولت ، مسیر درستی بوده است و راه درست را انتخاب کرده است البته معنای آن این نیست که همه مشکلات مردم حل شده است.

وی ادامه داد: معنای این که ما امسال مستمری اقشار کم درآمد مانند کمیته امام و بهزیستی را بیش از سه برابر کرده ایم، یعنی سال ۹۶ نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر شده است. معنای آن این است که ما به بخش فقر و مردمی که در رنج هستند، توجه داریم.

روحانی گفت: در بودجه امسال در تبصره ۱۴ برای ریشه کنی فقر مطلق بودجه گذاشتیم یعنی این که ما به فقر توجه داریم. این که در تبصره ۱۸ در بودجه امسال برای اشتغال منبع گذاشتیم و البته مجلس یک مقدار در تصمیم گیری ممکن است کمی بودجه را بالا و پایین کند یعنی ما به فقر توجه داریم.

وی اضافه کرد: این که دولت شعار آن مبارزه با فقر مطلق و اشتغال مولد است به این معنا است که دولت از قبل گوش شنوایی دارد و امروز هم دارد و به اعتراض مردم احترام می گذارد و در میان دولت های گذشته شاید رساترین سخن را این دولت گفته است که اعتراض را می پذیرد و قبول می کند.

رییس دولت دوازدهم تصریح کرد: خیلی مواقع بوده که اعتراض ها را نپذیرفتند. ما امروز اعتراض را پذیرفتیم و خوشبختانه همه مسوولین کشور اصل اعتراض را پذیرفتند.

روحانی همچنین گفت: من امروز بسیار خوشحال هستم که همه می گویند باید صدای مردم را باید شنید. این روز بسیار مبارکی است برای همه ما که صدای مردم رابشنویم و طبق نظر مردم عمل کنیم.

 دولت مصمم به تقویت شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی است

رییس جمهوری با تاکید بر این که فضای مجازی را باید به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم، گفت: دولت مصمم است شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند.

خبرنگار ایرنا از رییس جمهوری پرسید: تحولاتی که در دنیای رسانه رخ داده به خصوص شبکه های اجتماعی اثرگذاری زیادی در حوزه های مختلف داشته است. هنوز در کشور درخصوص اهمیت شبکه های اجتماعی اختلاف نظر وجود دارد، در زمینه زیرساخت ها هم مشکلات جدی داریم، برنامه دولت برای شبکه های اجتماعی در زمینه زیرساخت ها و حوزه های مختلف اقتصادی و فرهنگی چیست؟

روحانی پاسخ داد: امروز اگر در کل شبکه یا فضای مجازی یا اینترنت را در کنار هم قرار دهیم، فضای مهمی برای ما است چرا که در حال حرکت به سمت دولت الکترونیک هستیم.

وی گفت: اگر بخواهیم جامعه ارتباط بهتری با دنیا داشته باشد و به اطلاعات و دانش روز دنیا داشته باشید باید به این فضا اهمیت دهیم.

رییس جمهوری افزود: این فضا برای مشاغل بسیار مهم است چرا که وزیر ارتباطات به من اعلام کرده که در دو سال گذشته ۲۰۰ هزار شغل در فضای مجازی به وجود آمده است یا به تعبیری موبایل محور است.

روحانی ادامه داد: در حال گسترش نسل سوم و چهارم موبایل تقریبا در سراسر کشور هستیم و هر استانی می رویم شهرهای جدیدی زیر این پوشش قرار می گیرد.

وی همچنین گفت: اهدافی که دنبال می کنیم اهداف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وهم اهداف سیاسی است. امروز شما مشاهده می کنید که رییس جمهوری آمریکا توئیتی می زند و میلیون ها نفر به آن پاسخ می دهند و گاهی این کار باعث می شود که عقب نشینی کند یا ازتوئیتی که زده از مردم یا مسلمانان عذرخواهی می کند.

روحانی افزود: این نشان از آن است که این فضا در دنیای سیاست خارجی یک بازیگر عمده شده است و در سیاست داخلی یک بازیگر عمده است. در مسایل اقتصادی روز به روز آثار این شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: دولت مصمم است که هم در زیر ساخت و هم در زمینه محتوا و هم در زمینه پلتفرم هایی که نیاز داریم، به سمت توسعه حرکت کند، بنابراین به همین دلیل هم پهن باندها را می بینید هم پهنای باند را نسبت به ابتدای دولت یازدهم مشاهده می کنید.

وی گفت: شاید قبلا برای یک فیلم کوتاه نیم ساعت معطل می شدید الان می بینید چند ثانیه بیشتر نباید وقت بگذارید، این ها همه کاری است که انجام گرفته شده است.

رییس جمهوری افزود: در زیر ساخت کار بسیارخوبی انجام شده است. در شبکه ملی که دنبال می کنیم قدم های خوبی برداشته شده است.

روحانی تاکید کرد: دولت مصمم است هم شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد.

وی گفت: اگر بنا باشد یک اپلیکیشن و پیام رسانی بخواهد همه فضا منحصرا در اختیار او باشد، این به نفع کشور نیست. انحصار نادرست است. باید شبکه های مختلف خارجی و داخلی و اپلیکیشن های مختلف و پیام های رسان های مختلف حضور داشته باشند و مردم باید استفاده کنند که آثار اصلی آن آثار فرهنگی و اجتماعی است.

رییس جمهوری افزود: در فضای مجازی عمدتا محتوا را خود ما درست می کنیم. پلتفرم آماده است، این ما هستیم که نسل جوان و جوان های ما و همه آنهایی که معتقد به انقلاب هستند و به هویت ایرانی و اسلامی خود ارج می نهند با تمام توان در این فضا حضور پیدا می کنند. ما اگر در این فضا از همه توان خود استفاده کنیم این فضا برای ما چالش و تهدید نمی شود.

وی ادامه داد: ما باید این فضا را به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم. آن دوره ای که بگوییم این را ببندیم و آن را فیلتر کنیم و آن یکی را از پشت بام (که البته مقصود من دیش است نه آدم) پایین بیندازیم ، دوره آن گذشته است و باید برویم در زمینه فضای مجازی سواد آموزی کنیم که جوانان چگونه از این فضا به نحو احسن برای خود و خانواده و کشور استفاده کنند.

 افزایش نرخ ارز دلایل روانی و تبلیغاتی دارد

رییس جمهوری در ادامه نیز با بیان اینکه افزایش نرخ ارز دلایل روانی و تبلیغاتی دارد گفت: اگر نرخ ارز امروز بالاتر از قبل است حتما دلایل تجاری و اقتصادی نمی تواند داشته باشد؛ به دلیل این که ما در تامین ارز و مخارج ارزی ترازمان مثبت است و درامد ارزی ما بیش از مخارج ارزی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری ایلنا که پرسید ‘مخالفان دولت می گویند گرانی ارز اقدام خود دولت برای تامین کسری بودجه است آیا این درست است و آیا بازار ارز به ثبات می رسد؟’ که رییس جمهوری پاسخ داد: راجع به مساله ارز که نرخ ارز را هم در سوالتان و هم در پاسخ متعادل نمی بینیم و باید به تعادل برسیم. اگر نرخ ارز امروز بالاتر از قبل است حتما دلایل تجاری و اقتصادی نمی تواند داشته باشد؛ به دلیل این که ما در تامین ارز و مخارج ارزی ترازمان مثبت است و درامد ارزی ما بیش از مخارج ارزی است.

روحانی با بیان اینکه این امر دلایل اقتصادی نمی تواند داشته باشد خاطرنشان کرد: به دلیل این که برخی از مردم می گویند دولت خود می خواهد ارز را گران کند این در صورتی است که دولت حداقل کسر بودجه داشته باشد ؛ ما امسال کسر بودجه نداریم، همان بودجه که در ماه های اولیه دولت تصویب کردیم همان رقم محقق می شود.

رییس جمهوری افزود: امسال از سال های خوب ما است. در سال های قبل در دی و بهمن مشکلاتی برای تامین نیازها داشتیم، امسال این طور نیست . قاعدتا دلایل روانی و تبلیغاتی دارد.

وی با تاکید بر اینکه آینده ما از امروز حتی در زمینه ارزی بهتر خواهد بود گفت: قبلا درآمد ارزی، درآمد خودمان بود امروز تاکنون ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی در اختیار ماست که برای همه این ارقام ۱۲ الی ۱۳ میلیارد دلار تصمیم گیری می شود.

روحانی تصریح کرد: شرایط آینده ما بهتر است. تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده است که برخی را رییس بانک مرکزی اعلام کرده یا می کند و برخی دیگر بعد اعلام می شود.

رییس دولت دوازدهم گفت: توصیه من به مردم این است که در این مسیر پرریسک به خاطر منافع خود قدم بر ندارند؛ راه های دیگر بهتری است تا از مایملک خود استفاده کنند واین مسیر، مسیر با ثباتی نخواهد بود.

وی تاکید کرد: خواهش می کنم مردم به راهنمایی ها و توصیه های مسوولان اقتصادی و بانک مرکزی توجه کنند.

 سازمان تامین اجتماعی و همه نهادها باید بنگاه های اقتصادی را واگذار کنند

در ادامه، خبرنگاری در مورد بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرسید که رییس جمهوری گفت: دولت توصیه های بسیار مهمی قبل از بحث بدهکاری به سازمان دارد. اعلام کردم سازمان تامین اجتماعی باید از بنگاه های اقتصادی دست بردارد.

وی تاکید کرد: هر مقدار به آن بدهیم با این شرایطی که سازمان تامین اجتماعی دارد نمی تواند مسیر درست را بپیماید. به وزیر کار تاکید کردم شرط من از آمدن ایشان به وزارت این بوده است که تمام بنگاه های اقتصادی را واگذار کند.

رییس جمهوری گفت: البته قدم های خوبی در این چند ماه برداشته شده است. سرعت این کار باید بیشتر شود نه سازمان تامین اجتماعی بلکه همه بخش های دولتی باید بنگاه های اقتصادی را واگذار کنند و این تنها راه نجات اقتصاد کشور است.

وی افزود: چه مقامات دولتی و چه نهادهای غیر دولتی، نیروهای مسلح و دیگران، همه باید بنگاه های اقتصادی خود را واگذار کنند؛ این به نفع خودشان و مردم خواهد بود.

در ادامه خبرنگار صدا و سیما از رییس جمهوری پرسید: در آستانه ورود به چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم و در این ۴۰ ساله ملت ایران انواع توطئه ها و تحریم ها را از طرف قدرت های بزرگ بویژه آمریکا تحمل کرده، در عین حال در بخش های مهم پیشرفت های بزرگی هم داشتیم، در زمینه علمی در بین چند کشور برتر هستیم، در منطقه جزو قدرت های بزرگ و تاثیرگذار هستیم، در عین حال که مشکلات معیشتی و اقتصادی وجود دارد؛ جنابعالی به عنوان کسی که در کانون تحولات و مسائل بودید، رمز این پیشرفت و پیروزی را در چه می دانید و برای اینکه این حرکت رو به جلو شتاب بیشتری بگیرد چه باید کرد؟

روحانی پاسخ داد: اساس پیشرفت ما بر مبنای استقلال ما و اراده ملت ما برای تحول و پیشرفت است. یک ملتی اگر منسجم و مصمم باشد و حاکمیت هم حاکمیت خود مردم باشد، همه آنهایی که در حکومت هستند منتخب خود مردم باشند، آن ملت حتما در اهداف و آرمان های ملی خود پیش خواهد رفت، چه می خواهد در زمینه علمی باشد، چه در زمینه فناوری باشد که شرایط ما شرایط خوبی است.

رییس جمهوری ادامه داد: اساسا از لحاظ توسعه انسانی همه آمارهای بین المللی هم اخیرا اعلام کرده اند که شرایط ایران در توسعه انسانی بسیار خوب است، هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ بهداشتی شرایط ما در حال حاضر در مقایسه با سال های اولیه انقلاب بسیار متفاوت است.

وی تصریح کرد: به اعتقاد ما تا زمانی که ما به آینده خودمان کاملا امیدوار هستیم و سرمایه اجتماعی ما روز به روز تقویت می شود و از توان ملی مان و از امکانات کشورمان که کشور بسیار پر امکاناتی است، درست استفاده کنیم، مسیر پیشرفت را ادامه می دهیم.

 قول اقتصادی به مردم

روحانی یادآورشد: آمار و ارقام خوشبختانه به ما می گوید که در سال های اخیر رشد مثبت اقتصادی ما همواره وجود داشته است. در سال ۹۳ سه درصد رشد داشتیم و سال گذشته رشد اقتصادی ما دو رقمی شد، امسال هم رشد خوبی خواهیم داشت.

وی افزود: به مردم قول می دهم در دولت دوازدهم شاهد رشد مداوم و مستمر اقتصادی کشور و انشالله شاهد پیشرفت در همه زمینه ها باشیم.

در ادامه نشست خبری رییس جمهوری، خبرنگاری از رئیس جمهوری سوال کرد: یکی از برنامه های اصلی شما جذب سرمایه گذاری خارجی بوده است. آقای جهانگیری چند روز پیش گفتند برخی تریبون ها به گونه ای سخن می گویند که سرمایه گذار نیاید ما این برخی را در مسایل فرهنگی و اجتماعی هم داریم. اکثریت مردم اردیبهشت ماه به شما رای دادند چون برنامه های شما امید بخش بود. با امید های مردم چه باید کرد؟

رییس جمهوری گفت: ما حتما باید به آینده خودمان امیدوار باشیم. این که می گویم یک شعار نیست؛ برای آن دلیل دارم. من وقتی به استان کرمان می روم و می بینم که ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح در یک روز افتتاح می شود و استاندارش هم می گوید سال آینده هم حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح برای افتتاح داریم معنای آن این است که جامعه ما با نشاط است و دارد پیشرفت می کند. سرمایه گذاری خارجی ما بیشتر شده است. این معنایش پیشرفت است. فاینانس های خارجی هم نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است.

وی ادامه داد: اکنون در بسیاری از موارد مهم سرمایه گذاری که فناوری پیچیده می خواهد در حال مذاکره و اجرا با شرکت های خارجی هستیم . برای اولین بار در داخل کشور اتومبیلی تولید می کنیم که همزمان با مصرف داخلی، ۳۰ درصد باید به خارج صادر بشود. حالا مصرف داخلی نمی گذارد.

رییس دولت دوازدهم افزود: در دولت دوازدهم می خواهیم ناوگان را نوسازی کنیم و طرح های دیگر که در این روزها اعلام خواهد شد و طرح های سال ۹۷ خواهد بود همه اینها به معنای امیدواری است.

اگر می خواهیم سرمایه و فناوری جذب کنیم تریبون ها و رسانه ها همصدا با دولت باشند

روحانی خاطرنشان کرد: اگر ما می خواهیم پیشرفت کنیم و اگر می خواهیم سرمایه و فناوری جذب کنیم و ایرانیان عزیز ما برگردند و سرمایه ایرانیان عزیز ما برگردد، راهش این است تریبون ها و رسانه ها همصدا با دولت باشند.

رئیس جمهوری گفت: صداهای مختلف ممکن است تاثیر گذار باشند. سرمایه و سرمایه دار هر دو مثل آهو می مانند خیلی زود فرار می کنند، نباید فراری بدهیم. راهش این است که رسانه ها و دولت با هم مشارکت بیشتری داشته باشند.

 راه حل اساسی در منطقه مذاکره مخصوصا با کشورهای منطقه است

در ادامه مصاحبه خبرنگاری از رییس جمهوری پرسید: اخیرا آمریکا سیاست خود را مبنی بر کنترل ایران در منطقه قرار داده و دکتر ظریف هم ایده جدیدی مبنی بر توافقات و اتحادهای جدید در منطقه در نظر گرفته است هدف آن تقویت ثبات در منطقه است، آیا ایران آماده است که این ایده را با قدرت های جهانی در میان بگذارد؟

رییس جمهوری پاسخ داد: ما همواره در منطقه پیچیده ای که هستیم و مشکلات فراوانی که شاهد آن هستیم راه حل اساسی را راه حل سیاسی و مذاکره مخصوصا با کشورهای منطقه می دانیم ولی در عین حال هیچ وقت ابایی نداریم که با غیراز کشورهای منطقه هم حرف بزنیم و صحبت کنیم.

روحانی افزود: فکر نمی کنم هیچ ملاقات مهم خارجی در این پنج سال داشته باشم مگر آن که یکی از مباحث من با سران دنیا درمورد منطقه بوده است همیشه بحث کردیم، نظراتمان را گفتیم و همیشه هدفمان را که مبارزه با تروریست و ثبات بوده بیان کرده ایم.

وی یادآورشد: هدف این بوده که مردم منطقه بر سرنوشت خود حاکم باشند. هدف این بوده که قدرت های خارجی در مسائل منطقه مداخله نکنند و به فکر فروش تسلیحات خود نباشند، ما همچنان هم با کشورهای منطقه و هم با کشورهای خارج از منطقه همچون گذشته گفت وگو و رایزنی می کنیم.

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: حتی گاهی در مذاکرات در حاشیه سازمان ملل با مقامات اروپایی یا غیر اروپایی از آنها که خواهان خاموش کردن جنگ یمن بودند، کمک می خواهیم و از آنان خواستی که توان خود را به کار ببرند تابمباران مردم مظلوم یمن متوقف شود. ما همواره با کشورهای دنیا درمورد منطقه حرف زدیم باز هم حرف می زنیم.

 بودن یا نبودن آمریکا در برجام تاثیر اصلی بر تصمیم ما در خصوص توافق نخواهد داشت

رییس جمهوری در خصوص ادامه حضور ایران در برجام در صورت خروج آمریکا از این توافق گفت: بودن یا نبودن آمریکا تاثیر اصلی بر تصمیم ما نخواهد داشت. تصمیم اصلی ما بر مبنای این است که منافعی که مورد نظر ما است با برجام تامین می شود یا خیر؟

خبرنگاری پرسید که ترامپ رییس جمهور آمریکا تاکید می کند اگر توافق هسته ای اصلاح نشود، تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران را از سر خواهد گرفت و از این توافق خارج خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد تصمیم ایران چیست؟ آیا توافق هسته ای را با دیگر طرف ها مانند کشورهای اروپایی، چین و روسیه ادامه خواهد داد یا ایران از آن توافق خارج خواهد شد؟

روحانی پاسخ داد: بسیار خوشحال هستم که ترامپ بعد از یکسال که به کاخ سفید رفته است هنوز نتوانسته است آن فریادی که در دوره انتخابات می زد که این توافق را پاره خواهد کرد به آن هدف دست پیدا کند. برجام آنقدر در این یک سال استحکام داشته که بتواند در برابر آمریکا مقاومت کند. این که در آینده آمریکا چه کار می کند ما نمی دانیم یعنی نه این که ما نمی دانیم از هر کس هم می پرسیم می گویند ما نمی دانیم. حتی از دوستان اروپایی نزدیک آقای ترامپ هم می پرسیم که رییس جمهور آمریکا چه کار می خواهد بکند آنها هم می گویند ما نمی دانیم.

رییس جمهوری ادامه داد: هیچ کس پیش بینی نمی کند که دولت آمریکا در آینده چه اقداماتی درباره برجام می خواهد انجام دهد. البته نه فقط راجع به برجام و ایران، راجع به همه مسایلی که امروز در دنیا مورد بحث است، حتی در مورد توافق های تجاری خود با آمریکا نیز نمی دانند که آیا آمریکا بر سر این توافق ها می ماند.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ما اصولی داریم و بر مبنای اصول خود ادامه می دهیم تصریح کرد: ما آغازگر نقض برجام نخواهیم بود همانطور که بارها تاکید کردیم برجام اضافه و کم نخواهد شد، این که آقای ترامپ تمایلی دارد مربوط به خود او است. برجام نه خطی به آن اضافه می شود و نه خطی از آن کم می شود.

روحانی افزود: ما مسایل دیگر را به هیچ عنوان مرتبط با برجام نمی دانیم. برجام یک تعهد هفت جانبه است و هفت کشور با هم توافق کردند. برجام یک توافق بین المللی است که شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ آن را تایید کرده است.

وی با بیان اینکه برجام تعهد حزب دمکرات نیست، افزود: اشتباهی که ترامپ دارد این است که فکر می کند برجام تعهد حزب دمکرات است. برجام تعهد دولت آمریکا است، هر جناحی که می خواهد سرکار باشد؛ بنابراین، این تعهد پایدار و مستمر است و همچنان دولت آمریکا امروز متعهد است و اگر تخلف کند زیر پای تعهد خود زده است و اعتبار خود را مخدوش کرده است.

رییس جمهوری تاکید کرد: ما برای شرایط آینده پیش بینی های لازم را تا زمانی که منافع مورد نظر ما در برجام تامین شود داریم. بودن یا نبودن آمریکا تاثیر اصلی برای تصمیم ما نخواهد داشت. تصمیم اصلی ما بر مبنای این است که منافعی که مورد نظر ما است با برجام تامین می شود یا خیر؟

 اگر فشارهای آمریکا علیه ایران ادامه یابد، تدبیر ما ادامه می یابد

رییس جمهوری با تاکید بر این که تردیدی در این که آمریکا بدنبال ایجاد مشکل برای ملت یا دولت ایران است وجود ندارد، گفت: چنین نیست که در سال ۲۰۱۸ به خاطر فشارهای آمریکا دچار مشکل خاصی باشیم، اگر فشارها علیه ایران ادامه یابد، تدبیر ما ادامه می یابد.

روحانی این تاکید را در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران خارجی بیان کرد.

خبرنگار تیما از انگلیس پرسید: از اخبار و اطلاعات موجود چنین برداشت می شود که سال ۲۰۱۸ از لحاظ سیاسی سال سخت و پیچیده ای برای ایران خواهد بود. همه شواهد حاکی از این است که طرف آمریکایی سخت به دنبال ناکارآمد نشان دادن یا ناکارآمد کردن دولت چه در بخش سیاسی و چه در بخش اقتصادی است. شما مشخصا چه برنامه ای برای بازکردن این گره های سیاسی در بخش های منطقه ای و فرامنطقه ای دارید؟

رییس جمهوری پاسخ داد: این که آمریکا دنبال ایجاد مشکل برای ملت یا دولت ایران است به نظر من تردیدی وجود ندارد؛ حال اگر در دولت قبل هم این بحث بود، در این دولت لااقل همه اتفاق نظر دارند که دولت فعلی(آمریکا) با همه توانش به دنبال اخلال است. این جای بحث نیست. اما این که تا چه حد توانمند است و تا چه حد می تواند این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: یک نمونه کار آمریکا این بود که موضوع اعتراض ها در کشور را به یک مساله سیاسی و به اعتقاد خودش بین المللی و امنیتی تبدیل کرد و آن را به شورای امنیت سازمان ملل برد و اولین شکست مفتضحانه دولت فعلی آمریکا در همین ارجاع به شورای امنیت بود که همه کشورها با او مخالفت کردند و به جای این که حرف های او را گوش کنند، همه درمورد برجام و تثبیت آن صحبت کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم می بینید طرحی که علیه ایران دارد؛ هیچ وقت کاخ سفید ناچار نمی شد به سفرا در حضور رییس جمهوری ناهار بدهد. گاهی در انتخابات سابقه داشت بعضی از کشورها چلو کباب برای رای می دادند اما برای اولین بار است می شنویم که در کاخ سفید رییس جمهوری آمریکا چلو کباب می دهد برای این که در شورای امنیت در داستان یمن و بهانه هایی که علیه ایران تراشیده رای بیاورد.

روحانی گفت: بنابراین این گونه تصور نکنیم که چون آمریکا تصمیم گرفته به ما فشار بیاورد پس بر ما فشار می آید. نه این چنین نیست. آمریکایی ها همین تصمیم را دارند ما هم قاطعانه در برابر آمریکا می ایستیم. به نظر من، هیچ علامتی را نمی بینیم که در سال ۲۰۱۸ که شما گفتید سال مشکل سیاسی برای ما است. نه مشکل سیاسی و نه مشکل منطقه ای می بینم.

وی افزود: در اقتصاد، آمریکایی ها همیشه دنبال تحریم و فشار بودند الان هم هستند. ممکن است فشار را کمتر یا بیشتر کنند در این بحثی نیست. اما روابط ما با اتحادیه اروپا فکر می کنم از همیشه بهتر است. یعنی در مقایسه با سال های قبل حتی در سال های قبل از ۲۰۰۵ که کاملا در روابط ایران با اروپا آشنا هستم روابط بسیار خوبی داریم.

رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: روابط ایران با روسیه شاید از همیشه بهتر است، روابط ما با چین روابط بسیار خوبی است. با اکثر کشورهای منطقه رابطه خوبی داریم. مسائل منطقه آن گونه که ما می خواستیم. ما می خواستیم تروریسم زمین گیر شود و زمین گیر شد و آمریکایی ها نمی خواستند و ناموفق بودند.

روحانی یادآور شد: در سوریه و عراق ناموفق بود. اکنون هم طرح هایی برای سوریه دارد به نظرم ناموفق خواهد بود. بنابراین چنین نیست که سال پیش رو سال ۲۰۱۸ یا سال آینده خودمان در سال ۹۷ ما دچار مشکل خاصی باشیم به خاطر فشارهای آمریکا. فشار آنها ادامه پیدا می کند ان شاء الله تدبیر ما هم در برابر فشار انها ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: با چین و روسیه روابط خوبی داریم و مسایل منطقه آن گونه که ما می خواستیم. می خواستیم تروریسم زمین گیر شود که شد در سوریه و عراق ناموفق بود، الان هم طرح هایی برای سوریه دارد ناموفق خواهد بود. چنین نیست که سال ۲۰۱۸ یا سال آینده خودمان دچار مشکل خاصی باشیم به خاطر فشارهای آمریکا. فشارها ادامه یابد، تدبیر ما ادامه خواهد داشت.

 کلید فضای روابط آینده ایران و آمریکا در دست واشنگتن

رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه کلید روابط ما با آمریکا در دست واشنگتن است، گفت: آمریکایی اگر می خواستند نسبت به رابطه خود با ملت ایران، فرصتی ایجاد کنند، خوب بود از فضای برجام درست استفاده می کردند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه ان بی سی آمریکا درباره اینکه اگر آمریکا و اتحادیه اروپا اصرار بر مذاکره مجدد درباره برجام و کنترل برنامه موشکی ایران داشته باشند، آیا این فشاری خواهد بود که منجر به لغو توافق هسته ای خواهد شد؟ آیا این رویکرد ترامپ فرصت گفت وگوی معنا دار بین تهران و واشنگتن را از بین می برد؟

روحانی پاسخ داد: حالا فرصت خیلی خوبی هم نبوده که بخواهد از بین برود. راجع به برجام، همانطور که قبلا در سوال دیگری تاکید کردم، برجام قابل مذاکره مجدد یا بازنویسی نیست. یک توافقی است که بعد از ۳۰ ماه تلاش نوشته، توافق و امضا شده است و سازمان ملل متحد یعنی شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را تایید کرده، بنابراین تبدیل به یک توافقی بین المللی شده است.

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: هیچ معنی ندارد که درباره برجام بخواهیم مذاکره یا بحث کنیم. با هرکس، آمریکا و اروپا یا هرکس دیگری.

وی درباره امکانات دفاعی کشور اظهار داشت: هرچیزی که ما برای دفاع کشور نیاز داریم حالا می خواهد هواپیما یا موشک یا زیردریایی باشد یا هرچیز دیگری و آنچه برای دفاع از کشور نیاز داریم، البته تعهد ما در برابر دنیا آن است که دنبال سلاح کشتار جمعی نرویم و ما نخواهیم رفت، نه فقط بخاطر تعهد بلکه بخاطر فتوای رهبر انقلاب؛ پس سلاح کشتار جمعی به کنار؛ آن چیزی که متاسفانه آمریکایی ها و برخی از کشورها دنبال آن هستند و دنبال سلاح مخرب تر هستند ، ایران دنبال این سلاحی که به نظر ما ضد اخلاق، تعهدات بین المللی و ضد شرع است، نخواهد رفت اما در سلاح متعارف، آنچه جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از کشور خود نیاز داشته باشد، استفاده و عمل خواهد کرد و در این زمینه با هیچ کس مذاکره نخواهد کرد.

روحانی تاکید کرد: موشک های ایران هیچ زمانی تهاجمی نبوده، برای تهاجم به هیچ کشوری نبوده و برای تهاجم به کشوری نخواهد بود و موشک های ما برای دفاع از خودمان است و تدافعی بوده و هیچگاه موشک ما برای سلاح کشتار جمعی ساخته نشده است چون ما اصلا سلاح کشتار جمعی نداریم و آن را ممنوع می دانیم حالا هسته ای یا غیرهسته ای باشد.

وی ادامه داد: بنابراین در این زمینه ما با کسی مذاکره نداریم، آمریکایی ها اگر می خواستند فرصتی ایجاد کنند نسبت به رابطه خود با ملت ایران، خوب بود از فضای برجام درست استفاده می کردند و اگر آمریکایی ها از تمامی تعهدات خود در برجام استفاده می کردند به نظر من شرایط نویی ایجاد می شد و ممکن بود، بعدا درباره موضوع دیگری ما بتوانیم با آمریکا صحبت کنیم، خود آنها متاسفانه این فرصت طلایی را از بین بردند، چه دولت قبلی که آغازگر از بین بردن این فرصت بود و بخصوص دولت حاضر و فعلی که این فضا را از بین برده است.

رییس جمهوری افزود: من همیشه در سال های پیش تاکید کردم که کلید فضای روابط آینده ایران و آمریکا دست واشنگتن است و آنها باید دست از خلاف، فشار، تحریم و تهدیدشان بردارند؛ خود به خود فضا فضای دیگری می شود و می توان برای آینده فکر کرد.

 حضور آمریکا در افغانستان بهانه به دست تروریست ها می دهد

خبرنگار تلویزیون تمدن افغانستان با تبریک ایام خجسته دهه فجر، گفت: خوشحالم سخنان شما تنها جایی در جهان است که در کشور من ترجمه نمی شود و همه متوجه می شوند.

روحانی گفت: تاجیکستان هم اینطور است که خبرنگار جواب داد زیرنویس به خط سیریلیک است ؛ فارسی نیست.

این خبرنگار پرسید: پیمان جامع همکاری های دو جانبه بین ایران و افغانستان به کجا رسید و آیا این پیمان در بخش نظامی و امنیتی هم است یا نه؟ و با توجه به سخنان رهبر ایران که در خصوص حضور داعش در افغانستان گفتند آیا اگر در صورتی که دولت افغانستان از ایران بخواهد ، تجربه های مستشاری یا نظامی خود را در اختیار آنها قرار می دهید یا خیر؟

روحانی با مهم خواندن این نکته پاسخ داد: افغانستان همسایه شرقی ما است که ما در طول قرن ها با هم رابطه بسیار خوبی داشتیم و همچنین ملت بزرگ ایران، مهمان نوازی های خوبی نسبت به خواهران و برادران افغانی داشته و امروز بچه هایشان هم در مدارس ما به صورت مجانی تحصیل می کنند و البته این کار فرهنگی کار بسیار ارزشمندی است که آموزش و پرورش انجام می دهد.

وی افزود: یک توافق مهم همه جانبه ای بین ایران و افغانستان از زمان رییس جمهور قبلی شروع شد و الان ادامه دارد. تقریبا بسیاری از بخش های آن نهایی شده و بخش هایی هم باقی مانده است و در حال مذاکره هستیم. این پیمان همه جانبه است و در همه مسائل و بخش های مختلف بحث می شود و این پیمان مهم اگر منعقد شود حتما به نفع دو کشور خواهد بود.

روحانی افزود: اما این که در افغانستان، مردم این کشور با تروریسم ، چه داعش و چه دیگران مواجه هستند، هم ما بسیار متاسف هستیم و اگر کمکی بتوانیم بکنیم مستشاری یا چیز دیگری، آمادگی داریم. البته در افغانستان آمریکایی ها حضورشان و این همه پایگاهی که در افغانستان گرفتند بر مبنای این بوده که در افغانستان امنیت درست کنند و ما داریم روز به روز می بینیم که متاسفانه مردم از امنیت کمتری برخوردارند و شاید خود حضور نیروهای خارجی یک بهانه بزرگ باشد برای تروریست ها که بتوانند جوان ها را جذب کنند به این بهانه که ببینید کشور ما در اشغال آمریکاست.

وی اظهار داشت: امیدوارم دولت و ملت افغانستان آنچه را که مصلحت خودشان می دانند در این زمینه انجام دهند و حتما ایران در زمینه مبارزه با تروریسم کمک افغانستان خواهد بود، هر وقت دولت افغانستان از ما بخواهد.

 ضرورت پایان هرچه زودتر عملیات ترکیه در سوریه

در ادامه، رییس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره قطر درباره حضور و عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و عراق و همکاری ایران و روسیه در این زمینه افزود: برای مسائل منطقه ای به ویژه سوریه روابط بسیار خوبی در ماه های گذشته بین ایران، روسیه و ترکیه بوده است و امروز نیز با پوتین تلفنی صحبت کردیم، یکی از نکاتی که مطرح شد این بود که احساس می کردیم ضروری است که ما در آینده نه چندان دور، باز اجلاس سران سه کشور را برای منطقه و سوریه داشته باشیم.

رییس دولت دوازدهم اضافه کرد: همکاری سه کشور برای منطقه و سوریه را مغتنم و مهم می شماریم و این روند را ادامه می دهیم.

وی یادآورشد: روابط ما با روسیه روابط بسیار خوبی است، روابط ما با ترکیه هم روابط بسیار خوبی است اما در عین حال این موضع اصولی ما این بوده که ورود یک ارتش به داخل خاک یک کشور دیگر باید با اجازه دولت آن کشور و رضایت مردم آن کشور باشد و اگر مردمی راضی نیستند و دولتی اجازه نداده، ما این کار را درست نمی دانیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: ما می خواهیم این عملیات هرچه زودتر پایان پذیرد؛ به دلیل اینکه هم برادران ترک ما و هم افراد روبه رو در این عملیات کشته می شوند و هم کردها کشته می شوند و این عملیات ثمری نخواهد داشت.

آمریکایی ها به فکر تجزیه سوریه هستند

رییس جمهوری گفت: البته درباره همه بر این اعتقادیم ؛ همانطوری که امروز حضور آمریکایی ها را در سوریه کاملا محکوم می کنیم، البته آنها اهداف ناصحیحی را در منطقه دارند و به فکر تجزیه سوریه هستند.

روحانی تاکید کرد: پس هر کسی که بدون اجازه یک دولتی بخواهد وارد خاک کشور دیگر شود ما آن را نمی پذیریم، اما در عین حال روابط سه کشور ادامه خواهد داشت.

دشمن اصلی منطقه صهونیسم است

در ادامه نشست خبری، یک خبرنگار از کشور عراق از رئیس جمهوری سوال کرد: با توجه به اینکه روند عادی سازی روابط بعضی از رژیم های عربی با اسرائیل را شاهد هستیم ، نظر ایران در مورد پروژه موسوم به معامله قرن چیست و این پروژه چه تاثیری در آینده قدس و منطقه خواهد داشت؟

رییس جمهوری پاسخ داد: شرایط نسبت به گذشته حتما متفاوت هست یعنی دولتی که امروز در واشنگتن سرکار است به نظر من کاملا متفاوت با دولت های گذشته است. اینکه در داخل کاخ سفید آدمی هست که تاثیرگذار هست و صهیونیست است و مدام به اسرائیل رفت و آمد دارد، در مسائل منطقه و جهان تاثیرگذار است.

رییس دولت دوازدهم تصریح کرد: اسرائیلی ها شرایط جدیدی را احساس می کنند -البته کاملا اشتباه می کنند- فکر می کنند حالا ترامپ و کوشنر در کنار هم قرار گرفتند و در عربستان هم افرادی سر کار هستند که پختگی لازم را درباره مسائل منطقه ندارند؛ فکر می کنند از این فرصت علیه کشورهای منطقه ،ایران و قدس استفاده کنند .

روحانی گفت: اسرائیلی ها دنبال این هستند و لذا می بینید در این فرصت، ترامپ بیت المقدس را به عنوان پایتخت صهیونیستی اعلام می کند که خوشبختانه با مقابله همه کشورهای جهان -از یکی دوتا کشور بگذریم- همه با این کار نادرست و غلط مقابله کردند.

وی با بیان اینکه سران کشورهای اسلامی بجز یکی دو کشور موضع خوبی اتخاذ کردند اظهار کرد: آنها (اسرائیلی ها) دنبال این هستند که از فرصت علیه ملت فلسطین، قدس کشورهای منطقه و ایران استفاده کنند.

وی تاکید کرد:همه باید هوشیاری کافی داشته باشیم و همه کشورهای منطقه بیش از گذشته متحد باشند. با گذشت زمان، افرادی که امروز در ریاض حاکم هستند خواهند فهمید که مسیری که انتخاب کرده اند نادرست است و آنها را به نتیجه نمی رساند.

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: آنها همه تلاش خود را کردند تا داعش بر سوریه و عراق مسلط شود؛ نتیجه چه شد؟ و یمن را در اختیار داشته باشند؛ بعد از این همه بمباران به کجا رسیدند؟

وی با بیان اینکه به نظر من محاسبات اینها اشتباه هست اظهار کرد:اگر کسی در منطقه فکر کند اسرائیل دشمن ایران ودوست کشورهای منطقه است کاملا اشتباه می کند اسرائیل با همه کشورهای منطقه و مسلمان ها دشمنی دارد دلیل ما عملکرد این رژیم اشغالگر در هفتاد سال است.

روحانی تصریح کرد: از۱۹۴۸ تا الان همیشه علیه کشورهای اسلامی توطئه و بمباران و تصرف و اشغال کرده است بنابر این چه بخواهیم چه نخواهیم دشمن اصلی منطقه صهیونیسم است و چه بخواهیم و چه نخواهیم راه پیشرفت ما مسلمانها وحدت کشورهای اسلامی است.

رییس جمهوری تاکید کرد:باید اختلافات را کنار بگذاریم. ما خیلی دلمان می خواهد که رژیم عربستان سعودی بر سر عقل بیاید و مسیر خود راعوض کند. منافع مردم خود و مسلمانها را مد نظر قرار دهد و ما در این زمینه اگر تلاشی از دست ما بر بیاید کوتاهی نخواهیم کرد.

 تمرکز دولت بازسازی ناوگان فرسوده و بازآفرینی شهرها است

در ادامه خبرگزاری ایکنا از رییس جمهوری پرسید که آقای نوبخت بیان کرده در سال ۹۷ یک میلیون و ۳۳ هزار شغل توسط دولت ایجاد می شود، تفکیک میزان و وضعیت این موضوع را مشخص کنید؟

رییس جمهوری پاسخ داد: این رقم پیش بینی است، سازمان برنامه و بودجه چنین پیش بینی کرده است، این پیش بینی بر مبنای بودجه ای بوده که ما به مجلس تقدیم کرده ایم.

روحانی اضافه کرد: برای اشتغال تبصره اصلی ما تبصره ۱۸ بوده است، ولی متاسفانه تبصره ۱۸ تغییرات زیادی کرده، ولی هنوز مجلس مصوبه نهایی را نداده است در هر صورت تا اینجا این تبصره تغییرات زیادی کرده است.

وی افزود: آنچه که دولت متعهد بود بر مبنای تبصره ۱۸ و منابعی که در این ماده پیش بینی کرده بود، مشخص می شد.

وی همچنین گفت: دولت منابعی را پیش بینی کرده بود، تاکید داشت که یک مقدار منابع از صندوق توسعه ملی گرفته شود و منابعی نیز از بانک ها اخذ شود، این سه منبع با هم ضمیمه شوند از مجموع این سه پولی که بدست می آمد در طول چهار سال حدود سیصد هزار میلیارد تومان بود.

رییس جمهوری اظهار داشت: ما بر مبنای این رقم برای چهار سال برنامه ریزی کرده بودیم، منتها این تبصره تا الان که مجلس پیش رفته مطابق با پیشنهاد دولت نیست.

روحانی ادامه داد: در سال گذشته اشتغال در کشور حدود ۷۰۰ هزار نفر بوده است تلاش ما این است که این رقم بیشتر شود و نهایتا در پایان سال مشخص می شود که این اراده محقق شده یا خیر؟

وی افزود: سال آینده حتما این رقم بیشتر می شود، همه برنامه ریزی های ما بر مبنای اشتغال بیشتر است اما این که به یک میلیون می رسد یا خیر؟ من نمی توانم بگویم، اما اگر تبصره های ما به آن صورت که به مجلس دادیم مصوب شود آن قول درست است و اجرایی می شود.

وی همچنین گفت: تمرکز دولت بازسازی ناوگان فرسوده و بازآفرینی شهرها بوده است، در این راستا ۲۴۰ هزار شغل پیش بینی می شود، بازآفرینی شهرها را انجام خواهیم داد ولو آن که مجلس تبصره ۱۸ را به آن صورت تصویب نکند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اشتغال های خرد و متوسط است جزو مواردی بوده که مورد تاکید ما بوده است طرح هایی که وزارت تعاون در دست دارد طرح هایی برای اشتغال است این طرح ها برای سال ۹۷ اجرایی می شود، حتی اگر مشکلی در بودجه باشد و مصوبه مجلس متفاوت باشد آنان اجرا می کنند از این راه ها می توانیم اشتغال را تقویت کنیم.

 بودجه وزارت علوم

در ادامه خبرنگار روزنامه فرهیختگان از رییس جمهوری پرسید که چندی پیش روسای دانشگاه در نامه ای نسبت به بودجه دانشگاه ها در سال ۹۷ اعتراض و آن را غیر واقعی اعلام کردند و از سوی دیگر در لایحه بودجه سال آیندده سقف حقوق اعضای هیات علمی پنج میلیون پیشنهاد شده و کارشناسان بر این باور هستند که با توجه به حقوق اساتید نخبه ای که در کشورهای حاشیه خلیج فارس نزدیک به ۱۰ هزار دلار می گیرند، این باعث فرار نخبگان می شود جنابعالی چه راهکاری برای دغدغه این قشر دانشگاهی دارید.

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال گفت: من البته این نکته ای را که جنابعالی می فرمایید را کمتر شنیده ام. آنچه که دانشگاه ها بیشتر دنبال می کردند این بود که آزمایشگاه ها و مراکز علمی آنها تقویت شود و البته به حق هم می گویند.

روحانی افزود: بسیاری از آزمایشگاه ها و امکانات کمک آموزشی آنها کهنه شده است،دولت هم در این تصمیم بود که راهی برای آن پیدا کند، چون راهی نبود ذهن ما این بود که ۴۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی استفاده کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: البته صندوق، مکانیزم خودش را دارد و یک مقدار پیچیده است و بنابر این ما باید مشکل دانشگاه ها را از یک طریقی حل کنیم اما این که بودجه ای را که ما اختصاص داده ایم، کم است یا زیاد، من در دولت نشنیده ام که وزیر علوم اعتراضی درمورد این بودجه داشته باشد.

روحانی اضافه کرد: زمانی که در حال تدوین لایحه بودجه بودیم، وزیر مربوطه قاعدتا اگر ایرادی بود می گفت، البته به طور کلی همه وزیران یک اعتراض کلی دارند یعنی هر کسی می گوید بودجه من کم است و باید دنبال کنیم، زیرا بعضی از مشکلات به حق است.

شفافیت؛ یکی از ویژگی های تغییر بودجه امسال

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که بعد از ارایه لایحه به مجلس منتقدین اعتقاد داشتند که اساسا دولت در بودجه ۹۷، برای ۵۹ دستگاهی که در جدول ۱۷ بودند برنامه ای نداشته است در کمیسیون تلفیق هم این دستگاه ها ذیل برخی نهادها تجمیع شدند باز هم با تلاش دولت این دستگاه ها حذف شده است، گفت: اشکال جدول ۱۷ این بود که دستگاه هایی که به عنوان بودجه بسیاری به عنوان کمک از دولت پولی دریافت می کردند و این که کجا مصرف و نتیجه آن چه می شود، حتی گاهی آمار ظاهری به ما می دادند مثلا این قدر تحقیق شد این قدر کتاب چاپ شده اما اثر از آن کتاب و تحقیق چه بوده است، چند نفر خواندند نامشخص بود.

وی افزود: اساسا این تغییر بودجه امسال یکی از ویژگی هایش شفافیت است که ما بتوانیم هم شفاف باشیم دولت برای اینها که پول می داد سازمان مدیریت برنامه و بودجه و هم بتوانند مطلع باشند که این بودجه کجا مصرف می شود.

روحانی تاکید کرد: تجمیع که برخی از اینها زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است به خاطر این است که بتوانیم نظارتی بکنیم، این نیست که بودجه کم یا زیاد کنیم بحث این است که بر مبنایی کاری که انجام می دهند عملکرد سه ماهه ای که به ما اعلام می کنند بودجه به آنها اختصاص داده بشود این طور نباشد بودجه و از عملکرد آنها بی خبر باشیم.

 امیدواریم سال ۹۷ سال اجرای طرح ها و شکوفایی آنها باشد

خبرنگاری پرسید روز گذشته بزرگ ترین طرح در گسترش ناوگان حمل ونقل کشور افتتاح شد و در روزهای آینده همنوسازی بافت های فرسوده در دستور کار است ، دولت در خلال این طرح هایی که افتتاح می کند دنبال چه هدفی است ؟

روحانی پاسخ داد: در همه نکاتی که اشاره کردید چه نوسازی ناوگان حمل و نقل و چه بازآفرینی شهرها و چه موارد دیگر اهداف متعددی در کنار هم چیده شده است.

وی گفت: به عنوان مثال وقتی در ناوگان نوسازی می کنیم این کار باعث حرکت صنعت می شود. در بخش صنعت ۲۰ تا ۳۰ هزار شغل افزایش می یابد، برای این که بتواند این نوسازی را انجام دهد. فناوری وارد کشور می شود.

رییس جمهوری افزود: با شرکت های مختلفی که صحبت می کردیم، می گفتند با این طرح دولت می توانیم بسیاری از قطعات منفصله را که از خارج وارد می شود را خودمان با همکاری آنها بسازیم که این از لحاظ فناوری و همچنین از لحاظ محیط زیست بسیار برای ما مهم است.

روحانی گفت: از لحاظ صرفه جویی یعنی ۵،۵ میلیون بشکه ای که مصرف می کنیم در همین ناوگان می توانیم مقداری از آن را صرفه جویی کنیم. یکی از متخصصین می گفت کامیون های فرسوده در ۱۰۰ کیلومتر ۴۵ لیتر گازوییل مصرف می کند، آقایی که خود نماینده کامیوندارها بود می گفت نه این کامیون های فرسوده ۶۵ لیتر مصرف می کند بنابراین وقتی کامیون های نو وارد ناوگان شود ۲۵ لیتر مصرف می کند و این خود باعث صرفه جویی و رفاه حال مردم خواهد شد و ناوگان حمل و نقل ما قابل رقابت می شود.

وی در ادامه به بازآفرینی شهرها اشاره و خاطرنشان کرد: برای جوانان هایی که خانه اولی هستند تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته می شود و هم برای آنهایی که در بافت فرسوده زندگی می کنند مسکن بهتری فراهم می شود و برای کل صنعت ساختمان اشتغال ایجاد می شود.

روحانی افزود: در عبور از رکود و رسیدن به رونق آخرین بخشی که باقی مانده بود بخش مسکن است که دارای رشد است و زمینه خوبی برای اشتغال است بنابراین اهداف مختلفی را در این طرح ها دنبال می کنیم که امیدواریم سال ۹۷ سال اجرای این طرح ها و شکوفایی آنها باشد.

ادامه سیاست کاهش اتکا به نفت

رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو جوان مبنی بر این که شما همیشه در دولت اعلام کردید باید سعی کرد، کشور را از وابستگی اقتصادی نفتی دور کنیم و به سمت اقتصادهای غیر نفتی مثل توریست گردشگری ببریم اما سوال این است که چقدر موفق بودید که از وابستگی نفتی کم شده و به سمت توریسم آمده است و در اقتصاد دانش بنیان چقدر توانستیم موفق باشیم، آیا دولت برنامه جدیدی را در این زمینه دارد، آیا بودجه ای برای این منظور در سال جدید در نظر گرفتید، گفت: این حرف به طور کامل درست است ما باید از نفت فاصله بگیرم البته مقصود من نفت خام است و گرنه کم کم باید همینطور که صادرات گازوییل داریم به صادرات بنزین و گاز برسیم ولی نفت خام بله یعنی باید اتکا بودجه ای دست کم روز به روز کمتر کنیم مخصوصا در بودجه جاری واقعا نباید متکی به نفت باشد.

روحانی افزود: معنای آن این است که اداره کشور عمدتا توسط مالیات باشد، وقتی ما می گوییم نفت نه، عمدتا می شود مالیات. مالیات آن قشری که مالیات دارند، پرداخت می کنند نباید به آنها فشار وارد کنیم آنها دارند مالیات می دهند به هر حال کارمند، یک بنگاه اقتصادی دارند مالیات می دهند آنهایی که مالیات نمی دهند یعنی مالیات باید گسترش بدهیم همه باید در کشور مالیات بدهند.

وی تاکید کرد: در جلسات هفتگی که خدمت رهبر معظم انقلاب می رسم تاکید می کردند و می فرمودند در فرهنگ مردم همه باید تلاش بکنند فرهنگ مالیات را جا بیندازند که مالیات یک ضرورت است و برای همه واجب است، همه مالیات بدهند خدای نکرده مالیات قانونی را ندهد، می شود مورد امنیتی که در جامعه است یارانه هایی که پرداخت می شود مسائلی که وجود دارد، زیربناهایی که وجود دارد همه ما وظیفه داریم که مالیات قانونی خودمان را پرداخت کنیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: اگر همه مالیات بدهند استثنا نباید داشته باشیم ممکن است عده ای باشند در مناطق محروم است، مناطق آزاد است بحث دیگری است مالیاتش باید مشخص باشد این که یکی -دو سال تنفس دارد باید مالیات ندهد آن هم باید مشخص بشود.

روحانی اظهار داشت: اما اگر ما گفتیم یک دستگاهی مالیات ندهد، بقیه بدهند یعنی رانت، یعنی رقابت ناسالم یعنی این که ما نگذاریم اقتصاد مردمی ما و بخش خصوصی تحول و تحرک لازم را داشته باشد بنابراین کاملا این حرف درست اتکا به نفت باید کمتر باشد.

وی خاطر نشان کرد: دولت یازدهم اتکا به نفت را کمتر کرده است در دولت دوازدهم این سیاست را ادامه می دهیم ببینید امسال در بودجه ۳۲ درصد در آمد نفتی ما به صندوق ریخته می شود ۱۴٫۵ درصد برای صنعت برداشته می شود چیزی که به ما می رسد است نصف است تقریبا ۵۰ درصد است. بنابراین، این حرف درست و منطقی است و ما باید تلاش کنیم.

رییس جمهوری گفت: مساله دانش بنیان بسیار اهمیت دارد اتفاقا در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش های بسیاری شده است شرکت های فراوانی امروز فعال شدند، ما به اینها کمک می کنیم وام لازم را در اختیارشان قرار می دهیم و مزایای دیگر به آنها می دهیم و الحمدالله به نقطه ای رسیدیم که که اکنون مهاجرت معکوس هم به کشور آغاز شده است، امیدواریم روز به روز بیشتر بشود.

روحانی افزود: افراد تحصیلکرده و لایق به کشورشان برگردند و به مردم خدمت کنند، بسیاری از این استارتاپ های جدید توسط همین عزیزانی سر و پا شده که این خارج بودند درس خودند به کشور برگشتند و تلاش می کنند و فعالیت می کنند و در سال آینده حمایت خود را از اقتصاد دانش بنیان و شرکت های دانش بنیان ادامه می دهیم.

 انتشار روزنامه ها برای دولت مهم است

به گزارش ایرنا خبرنگار روزنامه اعتماد نیز از رییس جمهوری پرسید:دولت جنابعالی رقمی بیش از یک هزار و ۳۱۲ میلیارد تومان برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در لایحه بودجه سال آینده در نظر گرفته است. نگرانی که بین جامعه هنری وجود دارد این است که مبلغ در نظر گرفته شده چقدر کارشناسی شده است برای این که صرف زیرساخت های اساسی مانند ساخت سینما و سالن های تئاتری که ساخت بعضی ازآنها بعد از یک دهه هنوز ناتمام مانده است و همچنین فیلم هایی تولید شود که مخاطب داشته باشد، آیا مطبوعات را هم شامل می شود؛ این رقم اختصای چقدر قرار است، آیا صرف این خلاء ها در حوزه فرهنگ شود؟

روحانی گفت: یکی از مسئولیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همین است که اشاره کردید. انتشار روزنامه ها برای ما مهم است به دلیل این که یکی از آثار مهم فرهنگی و اجتماعی است.

وی با بیان این که رابطه مردم با دولت از طریق رسانه ها مخصوصا رسانه های مکتوب برای ما اهمیت دارد، ادامه داد:اما این که بودجه ما کافی است یا نه اگر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بپرسید که می گوید حتما کافی نیست و اگر از آقای نوبخت بپرسید حتما می گوید کافی است. بنابراین آن اهدافی که شما گفتید را کاملا تایید می کنم.

روحانی یادآورشد: بعضی از استان ها هنوز سینما ندارند. ما باید به ساخت سینما کمک کنیم . بخش خصوصی را تشویق و خودمان آنها را یاری کنیم و بانک ها آنها را کمک کنند و همچنین در مساله مشکل کاغذ و مشکلاتی که مطبوعات دارند.

وی همچنین درپاسخ به این سوال که شما چقدر سینمای ایران را دنبال می کنید و از جشنواره فیلم فجر کدام فیلم را دیدید یا دوست دارید تماشا کنید؟، تصریح کرد: متاسفانه پاسخ من منفی است و هنور فیلمی مربوط به دهه فجر ندیدم اما علاقه دارم و دنبال می کنم.

 گفتمان سازی برای حل مسائل مهم اجتماعی کشور

رییس جمهوری در ادامه حل مشکلاتی نظیر آلودگی هوا، ریزگردها و دیگر مسایل زیست محیطی را نیازمند از یکطرف پول و از طرف دیگر گفت و گوی ملی و مشارکت مدنی دانست و گفت: باید بخشی از گفتمان سازی ما به سمت حل مسائل مهم اجتماعی کشورمان که امروز به آن گرفتار هستیم تغییر مسیر بدهد.

خبرنگار روزنامه تعادل از رئیس جمهوری پرسید : بسیاری از تحلیل گران معتقدند که گزینش های عمومی و انتخاب های آینده کشور ما نه انتخاب میان اصلاح طلبان و اصولگرایان یا اعتدالگرایان و تندروها بلکه انتخابی است بین پوپولیست های یارانه ای و جامعه مدنی و فعالان بخش اقتصادی، برای تقویت جامعه مدنی و فعالان بخش اقتصادی نیاز است که جامعه مدنی ما فربه سازی بشود و آمادگی سرمایه گذاری بشود تا آمادگی پیدا کنند در زمان انتخابات به مردم اطلاعات کافی را بدهند. من می خواهم بدانم که آیا آقای رئیس جمهوری به این موضوعات فکر می کنند و اگر فکر می کنند برای این مواقع چه راهبردی را تدارک دیده اند تا هر ۴ سال که ما در برابر یک گزینش عمومی قرار می گیریم یکسری هستند که زمزمه هایی را در برابر یارانه و پول نقد می کنند.

رییس جمهوری پاسخ داد: این حرف کاملا درست است که نباید اتکای ما در بحث جامعه مدنی به بحث احزاب باشد، البته احزاب بخشی از جامعه مدنی هستند، ولی خب گسترده تر از این حرف ها هستند. الان سمن ها (سازمان های مردم نهاد) یک بخش بزرگی در جامعه مدنی می باشند که در زمینه های مختلف نیز خوب فعال و بسیار هم تاثیرگذار هستند.

روحانی افزود: این نکته بسیار مهم است که احزاب ما متاسفانه عمدتا موقع انتخابات فعال می شوند و مثل مغازه های فصلی هستند که در مغازه باز می شود همه می آیند و دوباره فصل که می گذرد همه برای استراحت می روند.

رییس جمهوری اضافه کرد: باید همه احزاب و تشکل های مدنی ما در طول سال فعال باشند و این امید و آرزوی من است. باید همه در این زمینه بیایند و فعالیت خودشان را ادامه بدهند.

روحانی ادامه داد: یکی از مسائل مهم این است که مردم بیایند در گفتمان هایی که برای آینده زندگی شان مهم است شرکت کنند. ما فقط می نشینیم و در مورد مسائل سیاسی بحث می کنیم، یعنی گفتمان ما باید به این سمت بیاید.

رییس جمهوری بیان کرد: مگر ما نمی گوییم آلودگی هوا و زلزله یک خطر است، راه حل اینها چیست؟ همه ما دنبال این هستیم که بگوییم بنزین ارزان می شود، گازوئیل ارزان می شود. نان ارزان می شود. همه اینها درست. ممکن است یک عده ای هم برای ما کف بزنند.

روحانی گفت: در هر حال ما باید آلودگی را حل کنیم. چیزی که ما در حال حاضر بلد هستیم این است که مدرسه تعطیل می کنیم. در رادیو و تلویزیون اعلام می کنیم فردا دبستان تعطیل؛ اگر وضع بدتر شد دبستان و دبیرستان و دانشگاه و خیلی بدتر شد، ۲ روز تعطیل عمومی. اینکه کاری ندارد و ساده ترین کار است که ما انتخاب کردیم و شاید بدترین راه.

رییس جمهوری افزود: در حالی که ما باید یک راه صحیح، درست و عاقلانه ای را فکر کنیم و این راه صحیح و عاقلانه بدون پول نمی شود. یعنی ما می خواهیم آلودگی از بین برود البته در همه کلانشهرها.

روحانی بیان کرد: چطور باید آلودگی از بین برود. باید خودروها و تمام وسایلی که مصرف کننده انرژی هستند هر چه هستند باید اصلاح بشوند حتی در خانه ها و خیابان ها و این بودجه می خواهد یا نه؟

وی عنوان کرد: مثلا همین طرح نوسازی حمل و نقل ما در کشور بودجه می خواهد. اگر به کسی بگوییم ماشینت را تحویل بده و نو تحویل بگیر و این اتوبوس نو مثلا ۹۰۰ میلیون تومان قیمت دارد. افراد ندارند بدهند.

روحانی تصریح کرد: باید کاری کنیم که این شخص بتواند این پول را پرداخت کند، بعد اتوبوس کهنه را بگیریم آنجا پرس کنیم. برای این کار باید یک پولی تامین کنیم و از یک جایی بیاوریم.

رییس جمهوری همچنین بیان کرد: عربستان سعودی کشوری است که چندین برابر ما نفت دارد و می فروشد؛ از پارسال تا امسال قیمت بنزین و گازوئیل را دو برابر کرده است. به مجلس گفتیم در این زمینه همفکری و همکاری کنید. البته هنوز هم دیر نشده ما از مجلس می خواهیم در این زمینه ها فکر کند.

روحانی گفت: ما دیروز با وزیر نفت جلسه ای داشتیم درخصوص همین خودروهای فرسوده که وی اعلام کرد ما در ایران روزانه معادل ۵/۵ میلیون بشکه نفت مصرف می کنیم چه گازوئیل، چه بنزین و چه گاز.

رییس جمهوری افزود: واقعا می شود کشوری ۵/۵ میلیون بشکه نفت مصرف کند، بعد کاری که می کنیم این است که بنزین را بریزیم داخل ماشین و بعد برویم در خیابان ها. الان همه خیابان های ما تبدیل شده اند به پارکنیگ وقتی هم آخر هفته می خواهیم به جایی برویم جاده بین شهری ما هم می شود پارکنیگ و ۱۶-۱۵ ساعت در راه هستیم.

روحانی ادامه داد: برف هم یک بهانه ای شد. برف هم که نباشد و زمین، هم که صاف باشد اگر بخواهید روز تعطیل به جایی بروید، گاهی ۱۰ ساعت در راه هستید و این معنی اش این است که ما یک اشکال داریم و این اشکال باید رفع بشود.

وی در ادامه عنوان کرد: باید گفت و گو بشود و این گفت و گو را باید جامعه مدنی انجام بدهد وگرنه این موضوع را بنده رییس جمهور و یا وزیر من بیاید مطرح کند کافی نیست.

روحانی تصریح کرد: باید در کشور گفت و گوی ملی راه بیفتد؛ راجع به مسائل و اساس مشکلات کشور، مشکلات ما که فقط سیاسی و اجتماعی نیست، مسائل اقتصادی هم هست، محیط زیست از مسائل بسیار مهم است و اینکه برای گرد و غبار و ریزگرد باید چکار کنیم.

وی اضافه کرد: بنابر این حرف شما کاملا درست است. بنده مکرر به این فکر افتاده ام و مکرر این بحث را مطرح کرده ام. بحث سمن ها را ما در دولت آورده ایم و آئین نامه اش را تصویب کردیم و اخیرا گفتیم اگر لازم است تبدیل به لایحه بشود.

روحانی گفت: نکته بسیار مهمی را شما گفتید و همه ملت ما باید به این نکته توجه کنند. این است که باید بخشی از گفتمان سازی ما به سمت حل مسائل مهم اجتماعی کشورمان که امروز به آن گرفتار هستیم تغییر مسیر بدهد.

قیمت حامل های انرژی باید افزایش تدریجی پیدا کند

در ادامه نشست خبری رئیس جمهوری، خبرنگار روزنامه جوان سوال کرد: بر اساس قانون برنامه ، دولت یازدهم موظف بود طی چهار سال هم با شیب ملایم قیمت حامل های انرژی را افزایش دهد و هم یارانه برخوردارها را حذف کند، اما در طول چهار سال هیچ اتفاقی نیفتاد دلیل این اتفاق چه بود؟ آیا ارتباطی با انتخابات ریاست جمهوری داشت یا خیر؟

رییس جمهوری گفت: سوال شما اقتصادی هست ولی خیلی بوی سیاسی می دهد؛ این حرف هردو درست است یعنی حتی اگر در برنامه هم نباشد الان تقریبا به همه مردم یارانه پرداخت می کنیم. واقعا افرادی که نیاز ندارند نباید از آن استفاده کنند و باید جای دیگری استفاده شود. در تبصره ۱۴ تلاش ما بر این بود با مجلس در این زمینه به تفاهمی برسیم که نشد.

وی یادآور شد: خود من هم جلسه گذاشتم؛ یک جلسه با روسای کمیسیون ها داشتم وجلسه دومی با تعدادی از اعضای کمیسیون تلفیق و رئیس مجلس گذاشتم. نسبت به شیوه این کار (به نتیجه) نرسیدیم. هر دو قبول داریم و هدف ما ومجلس یکی است منتهی در شیوه کار نتوانستیم به توافق برسیم.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه در مورد حامل های انرژی بین ما و مجلس اختلافی وجود ندارد، افزود: یعنی قیمت حامل های انرژی باید افزایش تدریجی پیدا کند و ما هم قبول نداریم که یک مرتبه افزایش یابد اما مجلس باید حمایت کند.

روحانی در پایان گفت: امیدوارم مجلس در تبصره ۱۸ یا در پیوست های آن، این حمایت را انجام دهد. باید در فرصت مناسبت با مردم صحبت کنیم و شیب ملایمی که می گویید در هر دو زمینه درست است. البته دولت اگر افرادی که نیازمند نیستند را شناسایی کند یارانه را قطع می کند منتهی در شناسایی مشکلاتی داریم که شما هم به آن اشاره کردید.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false